18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanatorium w Krasnobrodzie ocalone. W mieście będą wydobywać borowinę

Joanna Nowicka
Do tej pory krasnobrodzkie sanatorium sprowadzało leczniczą borowinę na zabiegi z Horyńca. Teraz to się zmieni
Do tej pory krasnobrodzkie sanatorium sprowadzało leczniczą borowinę na zabiegi z Horyńca. Teraz to się zmieni Sanatorium w Krasnobrodzie
- Jeszcze 20 grudnia otrzymaliśmy koncesję na wydobycie borowiny. Wcześniej spotkaliśmy się z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i złożyliśmy deklarację, że będziemy bazować na naszym surowcu - poinformował nas Wiesław Chmielowiec, burmistrz Krasnobrodu.

Problemy miasteczka zaczęły się w ubiegłym roku, gdy Ministerstwo Zdrowia skontrolowało polskie miejscowości uzdrowiskowe i poinformowało, że 10 z nich, w tym Krasnobród, nie spełnia określonych ustawowo warunków, dających im prawo do funkcjonowania jako uzdrowisko. W Krasnobrodzie rzecz dotyczyła występującej tu leczniczej borowiny. Niemal 12 lat temu to właśnie jej złoża zapewniły Krasnobrodowi zdrowotny status. Surowiec miał być wykorzystywany w lecznictwie i wydobywany na terenie miejscowości. Tymczasem borowina jest sprowadzana z oddalonego o 60 km Horyńca. Dlaczego? Bo - jak tłumaczyły nam władze miasta - funkcjonujące w Krasnobrodzie sanatorium potrzebowało tak niewielkich jej ilości, że wydobycie było nieopłacalne.

Roztoczańskie miasteczko otrzymało koncesję na wydobycie borowiny. To oznacza, że Krasnobród zachowa status uzdrowiska.

Okazuje się jednak, że ministerialna groźba dotycząca utraty statusu uzdrowiska skutecznie przekonała włodarzy miasta do zmiany zdania. Burmistrz zapewnia, że przekazał już pełną dokumentację potrzebną do wydobycia borowiny do sanatorium rehabilitacyjnego im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie, które ma odpowiadać za jej pozyskiwanie.

- Jeśli pogoda pozwoli, zaczniemy wydobywać surowiec jeszcze w marcu. Nasze szacunki wskazują, że wystarczy nam 5 ton borowiny na rok - mówi Wojciech Żurakowski, dyrektor krasnobrodzkiego sanatorium.

Borowina wykorzystywana w Krasnorodzie to leczniczy surowiec naturalny, który powstał przez butwienie roślin. W jej skład wchodzą głównie substancje organiczne, które są bardzo dobrze przyjmowane przez organizm. Nieatrakcyjna z pozoru brunatna maź okazuje się zbawienna dla osób cierpiących na reumatyzm, choroby kręgosłupa i pacjentów leczących złamania i kontuzje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski