Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid zamknął Klub Malucha Niedźwiadek przy Szafirowej

FAJ
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne archiwum Polskapresse
Lista uchybień jest długa. Zdaniem inspektorów sanepidu, placówka nie spełniała podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa.

- "Niedźwiadka" nie było na naszej liście kontroli planowanych, bo tzw. kluby malucha nie znajdują się pod nadzorem sanepidu. Żeby taki klub założyć, wystarczyło dokonać wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Lokal przy ul. Szafirowej postanowiliśmy skontrolować po interwencji od zaniepokojonego mieszkańca Lublina - tłumaczy Irmina Nikiel, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Do klubu zapisanych było czternaścioro dzieci w wieku od 10 miesięcy do 4 lat. - Maluchy były myte w jednej, plastikowej wanience w stojącej wodzie. Wanienka nie była dezynfekowana. Istniało więc ryzyko zarażenia chorobami zakaźnymi - wyjaśnia Nikiel. - Dzieci mogły się też poparzyć, bo w umywalce nie było zimnej wody, tylko gorąca - dodaje.

W lokalu nie było też urządzenia sanitarnego do mycia nocników, czyszczono je w przedsionku - ustępie dla personelu. Nie zagospodarowano też miejsca do składowania czystych nocników.

To nie wszystko. - Wykładzina, stoliki i krzesełka dziecięce nie posiadały stosownych atestów i certyfikatów. Nie wiadomo więc czy są bezpieczne dla maluchów. Drzwi wewnętrzne, wyposażone w plastikową szybę nie były w żaden sposób zabezpieczone przed stłuczeniem. W razie "wypadku" mogły pokaleczyć maluchy - mówi dyrektor lubelskiego sanepidu.

Klub Malucha "Niedźwiadek", choć oficjalnie nie był żłobkiem, funkcjonował jak żłobek. - Dlatego zdecydowaliśmy o zamknięciu placówki do czasu wyeliminowania uchybień, bezpośrednio zagrażających zdrowiu dzieci - mówi Irmina Nikiel. Inspektorzy sanepidu zamierzają skontrolować też inne kluby malucha w mieście. - Przykład "Niedźwiadka" pokazuje, że jest taka potrzeba - uważa dyr. PSSE w Lublinie.

W czwartek "Niedźwiadek" przy ul. Szafirowej był zamknięty. - Nie prowadzimy już działalności - usłyszeliśmy od pracownika klubu. Czy placówka naprawi uchybienia i wznowi działalność, tego nie udało nam się dowiedzieć. - Nie będę udzielać żadnego komentarza - skwitował głos w słuchawce.

Nowe przepisy
Zgodnie z nowymi przepisami, wszystkie placówki - publiczne i prywatne, które opiekują się dziećmi do lat trzech - będą musiały być wpisane do specjalnego gminnego rejestru. Jeżeli tego nie zrobią, nie będą mogły prowadzić działalności. Te, które już funkcjonują, zgodnie z ustawą żłobkową mają trzy lata na rejestrację. Zmiany w funkcjonowaniu takich placówek wymusi art. 26 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. nr 45, poz. 235).

Żeby placówka uzyskała wpis do rejestru, musi wykazać, że spełnia odpowiednie warunki sanitarne i lokalowe (np. powierzchnia w przypadku pięciorga dzieci nie może być mniejsza niż 16 metrów kwadratowych, lokal musi mieć dwa wejścia, ściany i podłogi powinny być pokryte łatwo zmywalnymi materiałami, a urządzenia sanitarne mieć centralną regulację mieszania ciepłej wody).

Jednolite standardy dla wszystkich placówek obowiązują w wielu krajach UE, np. we Francji i w Niemczech.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski