Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sasin o zatrzymanych kopalniach: Żadna nie zostanie zamknięta. Ponad 1,6 tys. górników ozdrowieńców PGG i JSW.

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Wśród górników Polskiej Grupy Górniczej potwierdzono dotąd 1834 przypadki zakażenia koronawirusem. Z tego 1125 osób uznano za ozdrowieńców. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej potwierdzono ponad 3,5 tys. zakażeń, jest też ponad 500 ozdrowieńców. Spółka PGG sfinansuje dla sanepidu w Katowicach nowoczesną aparaturę. Dzięki niej będzie można wykonać nawet 2 tysiące testów dzienne. Tymczasem minister Jacek Sasin zapowiada, że wszystkie z 12 zatrzymanych kopalni wróci do normalnej pracy. W RMF FM został też zapytany czy któraś z nich zostanie zamknięta. Co odpowiedział?

Ponad tysiąc ozdrowieńców

Z najnowszych danych przekazanych przez Polską Grupę Górniczą wynika, że do wtorku (16.06) wśród górników tej spółki potwierdzono dokładnie 1834 zakażeń koronawirusem. Dobrą informacją jest to, ze 1125 osób uznano za ozdrowieńców. Natomiast 974 przebywa w kwarantannie.

Najwięcej zakażeń potwierdzono w kopalniach:

  • Jankowice - 672
  • Sośnica - 460
  • Murcki-Staszic - 236
  • Marcel - 229
  • Bolesław Śmiały - 86
  • Bielszowice - 71
  • Ziemowit - 27

Przeprowadzono w sumie 47 tysięcy wymazów wśród pracowników PGG.

W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej potwierdzono dotąd 3521 przypadków zarażenia koronawirusem. W Pniówku jest to 1591 osób, 1177 osób w Ruchu Zofiówka, 362 w kopalni Jastrzębie-Bzie, 106 osób w kopalni Budryk, 281 w Ruchu Borynia oraz 4 w Ruchu Szczygłowice. Na kwarantannie przebywają 182 osoby. Do dziś potwierdzono 506 przypadków wyzdrowienia.

Sasin o zatrzymanych kopalniach

We wtorek (16.06) rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM minister aktywów państwowych Jacek Sasin był pytany o wpływ pandemii koronawirusa na sytuację w branży górniczej.

- Wszystkie 12 kopalni wrócą do pracy. Żadna nie zostanie zamknięta - zadeklarował minister Jacek Sasin.

Był dopytywany, czy przez koronawirusa któryś z zakładów może zostać zamknięty. Odpowiedział, że "teraz nie zostanie, nie mogę powiedzieć, co może być za lat ileś".

Koronawirus w kopalniach: 12 kopalni, które na trzy tygodnie wstrzymają wydobycie. Lista kopalń.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Koronawirus w kopalniach: 12 kopalni, które na trzy tygodnie...

- Nikt nie ma zamiaru zamordować górnictwa. Robimy wszystko, żeby górnictwo uratować, które znalazło się w niezwykle trudnej sytuacji - deklarował Sasin.

PGG sfinansuje sprzęt do badań

Tymczasem Polska Grupa Górnicza podjęła decyzję o sfinansowaniu zakupu nowoczesnych urządzeń diagnostycznych dla Interdyscyplinarnej Pracowni Diagnostyki Molekularnej katowickiego Sanepidu. Dzięki wsparciu spółki w placówce powstanie nowoczesne laboratorium, które w pierwszej kolejności będzie pracować na potrzeby PGG.

Sprzęt umożliwi szybkie przeprowadzenie 1-2 tys. testów dziennie w celu wykrycia Covid-19. W ten sposób uda się przebadać pracowników jednej kopalni w ciągu zaledwie dwóch dni.

- Obecnie priorytetem jest dla nas diagnostyka pracowników, tak aby mogli jak najszybciej i bezpiecznie wrócić do pracy. Dlatego postanowiliśmy zaangażować się w tworzenie nowoczesnego laboratorium, które będzie pracować na potrzeby PGG S.A., ale także całej społeczności Śląska. Dzięki szybkiemu dostępowi do testów będziemy mogli w przyszłości wykluczyć tworzenie się ognisk epidemicznych w kopalniach, zadbać o bezpieczeństwo pracowników ora zaplanować ciągłość pracy naszych zakładów - mówi Tomasz Rogala, prezes PGG.

Laboratorium WSSE w Katowicach jest największym i najważniejszym w województwie ośrodkiem diagnostyki koronawirusa. Odznacza się najwyższym doświadczeniem i biegłością diagnostyczną, a wiarygodność wyników potwierdzona została w 2006 r. certyfikatem Państwowego Centrum Akredytacyjnego.

W warunkach obecnej epidemii, z powodu znacznej liczby zakażeń wśród pracowników przemysłu wydobywczego, katowicki ośrodek stanął przed koniecznością zwiększenia przepustowości laboratorium, które dysponuje w tej chwili tylko jednym zestawem certyfikowanego sprzętu do badań w kierunku Covid-19. Wkrótce to się zmieni. W skład doposażenia sfinansowanego przez PGG wejdą m.in. dwa aparaty detekcyjne i aparat do ekstrakcji renomowanych marek Roche i Hamilton z wyposażeniem dodatkowym, komora laminarna, chłodziarka i dwie zamrażarki laboratoryjne.

Musisz to wiedzieć

Zobacz i zapamiętaj

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski