Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Saturacja i tętno pod kontrolą. Zakażony otrzyma pulsoksymetr pocztą

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr
Każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr archiwum
Każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. Pacjenci, którzy ukończyli 55 lat są automatycznie włączeni do programu Domowej Opieki Medycznej. Do czego służy to urządzenie?

- Pulsoksymetr to urządzenie służące do pomiaru saturacji krwi czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem. Przy covidzie często spada saturacja, stąd dość istotne jest, aby móc to zbadać. Prawidłowa saturacja wynosi około 98 proc. U osób zdrowych waha się między 95-100 proc. Jednak każdy spadek nasycenia krwi tlenem w czasie choroby powinien nas zaniepokoić. Należy się wtedy skontaktować z lekarzem, bo może to być sygnał, że już coś zaczyna się dziać. Saturacja przy ciężkiej niewydolności oddechowej wynosi poniżej 90 proc. - informuje lekarz rodzinny Małgorzata Stokowska-Wojda.

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w całej Polsce projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. Pacjenci, którzy ukończyli 55 lat są automatycznie włączeni do programu. Po stwierdzeniu pozytywnego wyniku na COVID-19 pracownik Poczty Polskiej dostarczy urządzenie do domu pacjenta. Jeśli pacjent ma mniej niż 55 lat, wtedy, by otrzymać urządzenie: musi wypełnić formularz kontaktowy Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia i następnie zostanie zakwalifikowany przez lekarza rodzinnego, który jest zarejestrowany w systemie DOM. Więcej informacji na ten temat można uzyskać, dzwoniąc na Telefoniczną Informację Pacjenta na numer – 800 190 590.

Otrzymany pulsoksymetr bada poziom saturacji i tętna oraz dokonuje pomiaru temperatury, liczby oddechów czy objawów chorobowych, a następnie przekazuje dane do centrum monitoringu. - Dzięki temu, w razie pogorszenia parametrów, do pacjenta szybko zostanie wezwane pogotowie ratunkowe. Na Lubelszczyźnie do systemu DOM dołączyło już 338 lekarzy POZ. Liczba ta sukcesywnie będzie się zwiększać wraz z upływem czasu. Lubelski NFZ udostępnia placówkom POZ informacje na temat programu i zachęca do korzystania z tej formy monitorowania pacjentów z COVID-19 - informuje Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego Funduszu.

Szpital tymczasowy w Lublinie już prawie gotowy! Zobacz postępy prac

Jak podaje ministerstwo zdrowia, Program Domowej Opieki Medycznej ma nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów, lecz także odciążyć lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w nadzorze nad pacjentami z COVID-19. W praktyce wystarczy, aby pacjent założył na palec pulsoksymetr, a urządzenie automatycznie połączy się z telefonem, na którym jest wgrana specjalna aplikacja PulsoCare. Wyniki, po wprowadzeniu do aplikacji na telefonie lub w komputerze, są przesyłane do systemu.

Program DOM jest bezpłatny i finansowany ze środków własnych Ministerstwa Zdrowia w ramach rezerwy celowej. W czasie epidemii pulsoksymetry stały się coraz bardziej popularne, dostępne są dla wszystkich np. w hipermarketach. Ich ceny wahają się teraz około stu złotych. Jednak lekarze ostrzegają. - Urządzenie powinno być atestowane, bo inaczej może dawać nie do końca wiarygodny pomiar, co jest bardzo groźne - zaznacza lek. Stokowska-Wojda.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski