MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ścisłe centrum Lublina umiera. Architekt Jan Gehl poprowadzi warsztaty dla urzędników

Małgorzata Szlachetka
Problem wyludniających się centrów miast dotknął także Lublin, chociaż specjaliści podkreślają, że to negatywny trend, typowy dla naszych czasów
Problem wyludniających się centrów miast dotknął także Lublin, chociaż specjaliści podkreślają, że to negatywny trend, typowy dla naszych czasów Anna Kurkiewicz
"Zamrożone centra" - pod takim hasłem organizowany jest 14 września spacer z przewodnikiem. Wybór centrum Lublina to nie przypadek. Spotkanie jest elementem obchodów Roku Jana Gehla i punktem programu poprzedzającym wizytę słynnego duńskiego architekta urbanisty w Lublinie. Niestrudzonego propagatora tworzenia miast na ludzką miarę, takich, w których mieszkańcy czują się dobrze i "u siebie".

Jan Gehl odwiedzi nasze miasto w przyszłym miesiącu. Będzie w Lublinie od 22 do 24 października. W czasie trzydniowej wizyty będzie można posłuchać jego wykładu. Wybitny gość poprowadzi także warsztaty dla lokalnych urzędników. Te ostatnie będą zamknięte dla osób z zewnątrz.

Jednym z palących problemów Lublina na pewno jest wyludnianie się ścisłego centrum miasta. Jak w soczewce widać to na deptaku, gdzie część sklepów została zamknięta. Właściciele kamienic niekiedy miesiącami czekają na kolejnych najemców. Nie lepiej jest na sąsiednich ulicach.

- Wyludnianie się centrów to tak naprawdę typowy problem wszystkich miast, związany jest ze zmianą stylu życia - podkreśla Jan Kamiński, architekt krajobrazu i przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni w Lublinie.

- Powodów jest wiele: mieszkańcy wyprowadzają się z centrum miast na obrzeża, a na zakupy chodzą do dużych kompleksów handlowych zamiast do sklepików w śródmieściu. Z kolei wspomniane galerie powstają zazwyczaj w dzielnicach oddalonych od śródmieścia - wylicza Jan Kamiński. Nad tą sprawą zastanowią się uczestnicy spotkania, które odbędzie się 14 września.

Przewodniczką w czasie spaceru "Zamrożone centra" będzie Izabela Pastuszko, historyk sztuki i autorka książki "Architektura dzielnicy uniwersyteckiej w Lublinie". Spacer po centrum Lublina rozpocznie się o godz. 16 przy Bramie Krakowskiej.

- Będę się wsłuchiwała w głos uczestników spaceru, pytała o to, co ich zdaniem jest problemem Lublina. Na pewno jednak przejdziemy przez deptak, zajrzymy też na plac Wolności. Godzinny spacer skończy się na placu Litewskim - zapowiada Izabela Pastuszko.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: 605 615 959.

Jak poradzić sobie z problemem wyludniających się centrum miast? Specjaliści przyznają, że nie można na to podać jednej recepty.

- W zachodnich krajach powoływani są tzw. menedżerowie centrum, którzy korzystają z różnych mechanizmów, aby ożywić takie miejsca. W Łodzi taka osoba zajmuje się ulicą Piotrkowską - zauważa Jan Kamiński. Czasami pomaga przestrzeganie prostych zasad. Negatywna tendencja to zastępowanie restauracji, kawiarni i sklepów bankami i instytucjami finansowymi, które są zamykane po południu. Czasami potrzeba niewiele, żeby zrobić pierwszy krok w kierunku "odczarowania" rzadko odwiedzanej części miasta.

- Pozytywnym krokiem było otwarcie apteki całodobowej na deptaku, ale też kilku małych sklepów spożywczych w tej okolicy. To są miejsca, które muszą być tam, gdzie chcemy, żeby ludziom żyło się wygodnie - zauważa Jan Kamiński. Jednocześnie dodaje: - W przyjaznej przestrzeni jest także wiele miejsc do siedzenia i nie likwiduje się terenów zieleni. Nawet tych najmniejszych.

Spotkanie, które zapowiadamy, jest tak naprawdę częścią dłuższego cyklu. Na przykład w najbliższy czwartek w Trybunale Koronnym Marcin Skrzypek z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN wygłosi wykład pod tytułem "Myślenie Gehlem". Początek spotkania o godzinie 16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski