Jan Gehl odwiedzi nasze miasto w przyszłym miesiącu. Będzie w Lublinie od 22 do 24 października. W czasie trzydniowej wizyty będzie można posłuchać jego wykładu. Wybitny gość poprowadzi także warsztaty dla lokalnych urzędników. Te ostatnie będą zamknięte dla osób z zewnątrz.
Jednym z palących problemów Lublina na pewno jest wyludnianie się ścisłego centrum miasta. Jak w soczewce widać to na deptaku, gdzie część sklepów została zamknięta. Właściciele kamienic niekiedy miesiącami czekają na kolejnych najemców. Nie lepiej jest na sąsiednich ulicach.
- Wyludnianie się centrów to tak naprawdę typowy problem wszystkich miast, związany jest ze zmianą stylu życia - podkreśla Jan Kamiński, architekt krajobrazu i przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni w Lublinie.
- Powodów jest wiele: mieszkańcy wyprowadzają się z centrum miast na obrzeża, a na zakupy chodzą do dużych kompleksów handlowych zamiast do sklepików w śródmieściu. Z kolei wspomniane galerie powstają zazwyczaj w dzielnicach oddalonych od śródmieścia - wylicza Jan Kamiński. Nad tą sprawą zastanowią się uczestnicy spotkania, które odbędzie się 14 września.
Przewodniczką w czasie spaceru "Zamrożone centra" będzie Izabela Pastuszko, historyk sztuki i autorka książki "Architektura dzielnicy uniwersyteckiej w Lublinie". Spacer po centrum Lublina rozpocznie się o godz. 16 przy Bramie Krakowskiej.
- Będę się wsłuchiwała w głos uczestników spaceru, pytała o to, co ich zdaniem jest problemem Lublina. Na pewno jednak przejdziemy przez deptak, zajrzymy też na plac Wolności. Godzinny spacer skończy się na placu Litewskim - zapowiada Izabela Pastuszko.
Wstęp na spotkanie jest wolny. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: 605 615 959.
Jak poradzić sobie z problemem wyludniających się centrum miast? Specjaliści przyznają, że nie można na to podać jednej recepty.
- W zachodnich krajach powoływani są tzw. menedżerowie centrum, którzy korzystają z różnych mechanizmów, aby ożywić takie miejsca. W Łodzi taka osoba zajmuje się ulicą Piotrkowską - zauważa Jan Kamiński. Czasami pomaga przestrzeganie prostych zasad. Negatywna tendencja to zastępowanie restauracji, kawiarni i sklepów bankami i instytucjami finansowymi, które są zamykane po południu. Czasami potrzeba niewiele, żeby zrobić pierwszy krok w kierunku "odczarowania" rzadko odwiedzanej części miasta.
- Pozytywnym krokiem było otwarcie apteki całodobowej na deptaku, ale też kilku małych sklepów spożywczych w tej okolicy. To są miejsca, które muszą być tam, gdzie chcemy, żeby ludziom żyło się wygodnie - zauważa Jan Kamiński. Jednocześnie dodaje: - W przyjaznej przestrzeni jest także wiele miejsc do siedzenia i nie likwiduje się terenów zieleni. Nawet tych najmniejszych.
Spotkanie, które zapowiadamy, jest tak naprawdę częścią dłuższego cyklu. Na przykład w najbliższy czwartek w Trybunale Koronnym Marcin Skrzypek z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN wygłosi wykład pod tytułem "Myślenie Gehlem". Początek spotkania o godzinie 16.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?