Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sędziowie z Lublina rezygnują z orzekania. To konsekwencja uchwały Sądu Najwyższego

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Małgorzata Genca/archiwum
Trzech sędziów Sądu Apelacyjnego w Lublinie zażądało wyłączenia ich od orzekania. To konsekwencja uchwały składu połączonych izb Sądu Najwyższego, która zakwestionowała zmianę przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa z grudnia 2017 r.

W Sądzie Apelacyjnym w Lublinie pracuje 6 sędziów powołanych przez „nową” KRS. Połowa z nich zażądała wyłączenia ich ze składu orzekającego. - Trzech sędziów wydziału cywilnego powołanych z rekomendacji obecnej KRS złożyło wnioski o wyłączenie ze składu orzekającego - informuje sędzia Barbara Du Château, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

W uzasadnieniach swoich decyzji sędziowie piszą, że wskazana w uchwale Sądu Najwyższego wadliwość procesu powołania, w ich ocenie, nie prowadzi do naruszenia standardów ich niezależności w orzekaniu. Mimo to, z szacunku dla SN i z uwagi na dobro stron, zdecydowali powstrzymać się od orzekania. Jednocześnie argumentowali, że swoją dotychczasową pracą i orzecznictwem zasłużyli na ten awans.

- To stanowisko spotkało się z pełną akceptacją pozostałych sędziów. Tak powinien się sędzia zachować - przyznaje sędzia Barbara Du Château.

Wnioski sędziów zostaną skierowane na posiedzenia. Wylosowani zostaną sędziowie, którzy będą je rozpatrywać. Następnie będą wydawane indywidualne decyzje w poszczególnych sprawach.

Sprawy są odraczane

Wnioski o wyłączenie mają związek z uchwałą składu połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020 roku. SN orzekł, że sędziowie z nadawania nowej KRS nie mogą orzekać. Szacuje się, że do 24 stycznia 2020 r. Andrzej Duda zdążył powołać blisko 384 osób rekomendowanych przez obecną KRS.

Ocenę okoliczności czy zachodzi wadliwość procesu powołania i naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności SN pozostawił do rozpatrzenia w indywidualnych sprawach, w konkretnych okolicznościach.

Tak było w przypadku jednej ze spraw karnych, która toczyła się przed Sądem Apelacyjnym w Lublinie. O wyłączenie sędziego od orzekania ubiegała się strona postępowania. Pismo zostało złożone w sądzie dzień przed ogłoszeniem wyroku i nie zostało uwzględnione.

Na uchwałę SN powołały się także strony w dwóch sprawach toczących się przed Sądem Okręgowym w Lublinie.

- Dwie sprawy uległy odroczeniu z tego względu, że strony złożyły wnioski o wyłączenie sędziego ze składu orzekającego - poinformowała we wtorek sędzia Barbara Markowska, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie.

W środę zostało odroczonych 11 kolejnych spraw w wydziale gospodarczym. Jako uzasadnienie wnioskodawcy wskazali orzeczenie izb SN.

Również środę głos w sprawie uchwały SN zabrał Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie TK z przewodniczącą Julią Przyłębską przyznali, że między Sejmem RP a Sądem Najwyższym oraz między Prezydentem RP a Sądem Najwyższym doszło do sporu kompetencyjnego. Większością głosów TK postanowił wstrzymać stosowanie uchwały składu połączonych izb SN z 23 stycznia.

24 stycznia prof. Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes SN powiedziała, że „Trybunał Konstytucyjny nie ma prawa wkraczania w funkcję orzeczniczą sądów".

Dlaczego sędzia nie może się bać?

Lubelski Oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia organizuje dzisiaj spotkanie z sędzią Piotrem Giąciarkiem. Od 17 lat orzeka w sprawach karnych. Obecnie pracuje w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Nazywany jest „sędzią kamikadze”.

Rozmowę pt. „Dlaczego sędzia nie może się bać?” poprowadzi prof. Katarzyna Dudka z UMCS> Spotkanie odbędzie się w kawiarni Botanik przy Krakowskim Przedmieściu w środę 29 stycznia o godz. 18.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski