Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm odrzucił projekt "Ratujmy Kobiety". Część opozycji nie wzięła udziału w głosowaniu. Jak zagłosowali lubelscy posłowie?

Sejm/x-news, AG
Bartek Syta
Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt "Ratujmy Kobiety 2017" liberalizujący przepisy dotyczące przerywania ciąży. – Dajcie ludziom w Polsce godnie żyć. Twórzcie prawo dla wszystkich, a nie dla kleru. Nie spłacajcie długu wobec Rydzyka kobietami – mówiła prezentująca projekt komitetu "Ratujmy Kobiety 2017" przewodnicząca Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka, kierując zarzut do polityków PiS. Podsumowując debatę skrytykowała także postawę posłów opozycji, którzy byli nieobecni. – Większości z was nie było na sali, to pokazuje, jaki macie stosunek do projektów obywatelskich – powiedziała Nowacka.

Z Nowacką polemizowała Kaja Godek występująca w Sejmie jako przedstawicielka inicjatywy ustawodawczej "Zatrzymaj Aborcję", która zgłosiła projekt zaostrzenia przepisów dotychczasowej ustawy, znoszący możliwość przerwania ciąży z uwagi na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Projekt, którego pierwsze czytanie również odbyło się na środowym posiedzeniu, został przez posłów skierowany do dalszych prac. Zaostrzenie przepisów o przerywaniu ciąży "przybliża stan prawa do tego zapisanego w konstytucji" - argumentowała Godek. Jej zdaniem, projekt ma zrealizować gwarancję konstytucyjnego prawa do życia dla każdego. Zaapelowała także do polityków o szybkie tempo pracy nad nowelizacją, "bo co 8 godzin zabija się w Polsce małego człowieka".

Proponowana przez "Ratujmy Kobiety" ustawa de facto znosiła dotychczasowy tzw. kompromis aborcyjny, który dopuszcza przerwanie ciąży w trzech przypadkach: gdy zagrożone jest życie matki, płód jest poważnie uszkodzony lub ma wady genetyczne oraz w przypadku ciąży powstałej w wyniku gwałtu lub kazirodztwa. Ustawa komitetu "Ratujmy Kobiety 2017" dawała prawo do przerywania ciąży na żądanie kobiety do końca 12. tygodnia oraz przywracała tzw. antykoncepcję awaryjną bez recepty.

Ratujmy Kobiety. Sejm odrzucił projekt

W głosowaniu nad projektem "Ratujmy Kobiety" nie wzięło udziału 39 posłów Platformy Obywatelskiej (29) i Nowoczesnej (10), którzy wcześniej brali udział w innych głosowaniach. Z tego powodu, projekt liberalizujący aborcję przepadł. Za dalszymi pracami w komisji było nawet 58 posłów PiS, w tym m.in. Jarosław Kaczyński i Krystyna Pawłowicz.

Ratujmy Kobiety. Jak głosowali lubelscy posłowie?

Wśród tych, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu byli m.in. lubelscy posłowie Platformy Obywatelskiej, Włodzimierz Karpiński, Grzegorz Raniewicz i Wojciech Wilk.

Ten pierwszy w czwartek napisał na swoim profilu na Twitterze, że, z przyczyn niezależnych od niego, w ogóle nie brał udziału w środowych głosowaniach. - Gdybym mógł to byłbym w Sejmie. Jednocześnie nigdy nie ukrywałem swoich konserwatywnych poglądów. Za absurdalne uważam karanie Posłów za to głosowanie. W 2001 roku współbudowałem Platformę, jako partię centro-prawicową. Ze skrzydłem liberalnym i konserwatywnym - nikogo nie karano za różnice w światopoglądzie. Tak powinno pozostać - dodał.

Przeciwko dalszym pracom w komisji z posłów z woj. lubelskiego byli Agata Borowiec, Gabriela Masłowska, Krzysztof Michałkiewicz, Piotr Olszówka, Artur Soboń, Lech Sprawka, Krzysztof Szulowski, Sylwester Tułajew i Sławomir Zawiślak (wszyscy PiS). Podobnie zagłosowali też Jakub Kulesza i Jarosław Sachajko z Kukiz '15.

Za skierowaniem projektu "Ratujmy Kobiety" do dalszych prac byli natomiast Joanna Mucha i Stanisław Żmijan z Platformy Obywatelskiej, a także Elżbieta Kruk, Beata Mazurek i Jarosław Stawiarski (wszyscy Prawo i Sprawiedliwość).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski