Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm powołał profesora Marcina Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Tylko 3 posłów było przeciw

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Dziś Sejm zagłosuje nad kandydaturą profesora Marcina Wiącka
Wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Dziś Sejm zagłosuje nad kandydaturą profesora Marcina Wiącka fot. adam jankowski / polska press
Sejm powołał na Rzecznika Praw Obywatelskich profesora Marcina Wiącka. Za jego kandydaturą zagłosowało 380 posłów, przeciwko było 3 posłów, natomiast 43 posłów wstrzymało się od głosu. Teraz Wiącek musi uzyskać poparcie Senatu.

Sejm powołał na Rzecznika Praw Obywatelskich profesora Marcina Wiącka, który miał poparcie większości ugrupowań.

Za jego kandydaturą zagłosowało 380 posłów, przeciwko było 3 posłów, natomiast 43 posłów wstrzymało się od głosu. Teraz Wiącek musi uzyskać poparcie Senatu.

W imieniu klubów i kół wypowiadali się między innymi Robert Kropiwnicki z Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Śmiszek z Lewicy, Tomasz Zimoch z koła Polski 2050 oraz Paweł Szramka z koła Polskie Sprawy

We wtorek jego kandydatura uzyskała pozytywną opinię sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Za jego pozytywnym zaopiniowaniem zagłosowało 15 posłów, przeciw był jeden (poseł Konfederacji), zaś czterech wstrzymało się od głosu.

- Jeśli zostanę powołany na urząd RPO, to na pierwszym etapie mojej służby publicznej podejmę następujące działania: zwrócę się do komendanta głównego policji z prośbą o spotkanie w sprawie standardów zabezpieczania zgromadzeń, zwłaszcza w kwestii zatrzymań podczas pokojowych demonstracji - zapowiedział profesor Wiącek.

Sprawa powołania profesora Wiącka na urząd wydaje się pewna. Po dzisiejszym głosowaniu w Sejmie, będzie on musiał otrzymać poparcie Senatu, jednak tam też powinien dostać wymaganą liczbę głosów.

Wybór RPO w jak najszybszym czasie jest o tyle kluczowy, że 15 lipca stanowisko opuścić ma Adam Bodnar, którego kadencja zakończyła się we wrześniu biegłego roku, jednak od tego czasu parlament nie jest w stanie wybrać jego zastępcy.

Opuszczenie stanowiska 15 lipca jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w kwietniu orzekł, że przepis ustawy o RPO, który pozwala na pełnienie przez rzecznika obowiązków po upływie 5-letniej kadencji, do czasu powołania następcy, jest niekonstytucyjny.

„Ta kandydatura budziła najmniej kontrowersji”. Sejm wybrał prof. Marcina Wiącka na RPO

Źródło:
TVN 24

6 próba wybrania RPO

Parlament już pięciokrotnie i za każdym razem bezskutecznie próbował wyłonić nowego kandydata na urząd RPO.

Dwukrotnie kandydatką była ciesząca się poparciem organizacji pozarządowych mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która została zgłoszona wspólnie przez KO, Lewicę i Polskę 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała jednak poparcia Sejmu.

Za trzecim razem Sejm wybrał na kandydata RPO wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, zgłoszonego przez PiS, jednak ten nie uzyskał poparcia Senatu.

Podobna sytuacja miała miejsce przy czwartym oraz piątym wyborze. Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości, którzy zostali wybrani przez Sejm, nie uzyskiwali poparcia w Senacie. Byli to kolejna poseł PiS Bartłomiej Wróblewski oraz senatorka Lidia Staroń.

Podczas piątej próby wyboru RPO kontrkandydatem Staroń był właśnie profesor Marcin Wiącek, zgłoszony głoszony jako wspólny kandydat KO, KP-PSL i Lewicy, kół Polski 2050 i Polskie Sprawy, posłów niezrzeszonych. Pod wnioskiem podpisali się też posłowie Porozumienia.

Kim jest profesor Marcin Wiącek?

Profesor Marcin Wiącek jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. W 2017 roku został kierownikiem Zakładu Praw Człowieka UW. Współpracował z wszystkimi rzecznikami praw obywatelskich od czasu prof. Janusza Kochanowskiego, powołanego w czasach PiS.

W latach 2003–2007 był pracownikiem Trybunału Konstytucyjnego, a od 2007 roku jest zatrudniony w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Wiącek przez cztery lata był członkiem Rady Legislacyjnej - za czasów premierów Donalda Tuska, Ewy Kopacz, Beaty Szydło.

San Francisco (USA) zamyka pierwszą piątkę najdroższych miast świata.Przyjmie nas z otwartymi ramionami, jeśli mamy 9 tys. złotych na wynajem mieszkania o powierzchni 45 metrów kwadratowych. W porównaniu z pierwszą trójką, lunch zjemy tu tanio, bo za 61 złotych, a spalimy go na siłowni, jeśli kupimy karnet za 422 złote.

Najdroższe i najtańsze miasta świata. Wśród nich 5 miast z P...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sejm powołał profesora Marcina Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Tylko 3 posłów było przeciw - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski