Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm pozwoli na polowania z udziałem dzieci? Komisja Ochrony Środowiska rozpatrzy projekt ustawy o zmianie prawa łowieckiego

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Obraz Klimkin z Pixabay
Czy Sejm znowelizuje prawo łowieckie i dopuści do udziału w polowaniach dzieci poniżej 18. roku życia? 22 lipca projektem ustawy w tej sprawie zajmie się Komisja Ochrony Środowiska. Za jego przyjęciem od dawna lobbuje Polski Związek Łowiecki. Głośny sprzeciw wyrażają za to obrońcy praw zwierząt oraz dzieci. - Powinniśmy chronić dzieci przed udziałem w tak drastycznych scenach, gdzie czuć zapach krwi, słychać konające zwierzęta, które umierają na oczach uczestników polowania - mówi adw. Karolina Kuszlewicz

Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Sejmu RP rozpatrzy obywatelski projekt ustawy o zmianie prawa łowieckiego, który ma dopuścić do udziału w polowaniach dzieci za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.

Przypomnijmy, że 22 marca 2018 roku uchwalono zmiany w prawie, które zakazały polowania w obecności lub przy udziale dzieci do 18. roku życia. Jego złamanie jest od tamtej pory kwalifikowane jako występek, za który grozi kara grzywny lub ograniczania, a nawet pozbawienia wolności do roku.

Polowanie - tradycja, zgłębianie tajników przyrody, rozwijanie formy fizycznej, rodzinne zacieśnianie więzi

31 października 2019 roku do Sejmu trafiło kilka obywatelskich projektów ustaw. Oprócz propozycji zmiany prawa łowieckiego były to m.in. inicjatywa Kai Godek, która od lat domaga się zaostrzenia prawa aborcyjnego, a także projektem ustawy, w myśl której edukacja seksualna dzieci miałaby być karalna.

Na czele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Krzewienie Tradycji Łowieckiej” stanął Rafał Melc, czyli prezes Naczelnej Rady Łowieckiej. Sam Polski Związek Łowiecki od samego początku silnie lobbuje za dopuszczeniem do polowań nieletnich.

- Celem ustawy jest stworzenie szansy rodzicom bądź opiekunom prawnym dzieci wykonywania polowań w obecności lub przy udziale dzieci poniżej 18 roku życia, a co za tym idzie umożliwienie rozwoju zainteresowań dzieci, spędzania wspólnego czasu - czytamy w projekcie ustawy.

- A w szerszym kontekście także zapewnienie rodzicom i opiekunom prawnym dzieci realizacji władzy rodzicielskiej lub sprawowanie opieki, przejawiającej się m.in. w decydowaniu – zgodnie z własnym światopoglądem i zasadami etycznymi – o zachęcaniu ich do aktywnego spędzania czasu i czerpania pozytywnych wzorców wywodzących się z domu rodzinnego. Ponadto, ustawa służyć ma upowszechnianiu pasji, jaką może stać się dla dziecka łowiectwo - dodaje komitet.

Zdaniem myśliwych obecny stan prawny kłóci się z wieloletnią tradycją, „w której dzieci od najmłodszych lat brały udział w polowaniach”, które były okazją do zacieśniania rodzinnych więzi. Jakie korzyści miałaby przynieść zmiana prawa? Zdaniem PZŁ pozwoli młodym ludziom zgłębić tajniki przyrody, rozwinie ich formę fizyczną i stanie się „szansą na wyprowadzenie młodego człowieka ze świata wirtualnego”.

Polowanie - śmierć, zapach krwi, odgłosy konających zwierząt i trauma na całe życie

Innego zdania niż myśliwi jest adwokatka Karolina Kuszlewicz, autorka bloga „W imieniu zwierząt i przyrody - głosem adwokata”, która w 2018 roku dla portalu Noizz napisała artykuł, w którym opowiada historie dwóch kobiet, nie umiejących przez lata poradzić sobie z traumą związaną z polowaniami.

- Pierwsza w dzieciństwie oglądała, jak jej ojciec przynosił do domu upolowane zwierzęta. Martwe zające i kuropatwy były układane na podłodze łazienki, a ona kładła się obok, przytulała je i całowała, licząc że w ten sposób je ożywi. Druga była na polowaniu, kiedy miała 6 lat. Myślała, że ojciec jest bohaterem, a kiedy zobaczyła, co dzieje się w lesie, błagała go, żeby nie strzelał do bezbronnych zwierząt - opowiada Kuszlewicz.

- O negatywnych skutkach udziału dzieci w polowaniach informowały od lat organizacje specjalizujące się w ochronie praw dzieci i przeciwdziałaniu przemocy, takie jak UNICEF Polska, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Stowarzyszenie na rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia - dodaje.

Nie przeocz

Wszystkie wyżej wymienione organizacje w 2019 roku wystosowały list, w którym apelują o odrzucenie nowelizacji prawa łowieckiego.

Zdaniem adwokatki naganne jest utrwalanie wśród dzieci przekazu, że polowanie to coś pozytywne, ekscytującego, z czego można czerpać przyjemność. - Wciąż mówimy o zabijaniu! Nie są to wzorce, które powinniśmy przekazywać dzieciom - podkreśla.

- Dla mnie priorytetowe są tutaj prawa dziecka i wzorce jakie się mu przekazuje względem zwierząt, a nie władza rodzicielska myśliwych, która zresztą nie ma charakteru bezwzględnego. To raczej obowiązek względem dzieci, niż prawo do władczego decydowania o ich losie. Powinniśmy chronić dzieci przed udziałem w tak drastycznych scenach, gdzie czuć zapach krwi, słychać konające zwierzęta, które umierają na oczach uczestników polowania - mówi Kuszlewicz.

- W ustawie o ochronie zwierząt od lat funkcjonuje przepis, który mówi jasno, że uśmiercanie zwierząt kręgowych w obecności dzieci jest przestępstwem. Zakaz ujęty w prawie łowieckim jest jedynie jego doprecyzowaniem w odniesieniu do zwierząt dzikich - zauważa adwokatka.

Komisja Ochrony Środowiska zdecyduje, co dalej z projektem ustawy o zmianie prawa łowieckiego

Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie prawa łowieckiego, który ma dopuścić do udziału w polowaniach dzieci poniżej 18. roku życia, odbyło się w Sejmie 16 kwietnia 2020 roku. Wtedy posłowie zdecydowali się wysłać projekt pod obrady komisji.

Od tego momentu w sprawie zmiany prawa, za którą lobbuje Polski Związek Łowiecki, nie wydarzyło się nic. O jego przyszłości 22 lipca zadecyduje Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Posłowie w sprawozdaniu mogą wnioskować o przyjęcie projektu ustawy bez poprawek lub z poprawkami, a także o odrzucenie go w całości. Następnie trafi on pod obrady Sejmu.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sejm pozwoli na polowania z udziałem dzieci? Komisja Ochrony Środowiska rozpatrzy projekt ustawy o zmianie prawa łowieckiego - Dziennik Zachodni

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski