Sejm zagłosuje ws. ustawy sankcyjnej. Wiceszef MSWiA Błażej Poboży: Polska będzie w awangardzie sankcji wobec Rosji

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Wiceszef MSWiA Błażej Poboży
Wiceszef MSWiA Błażej Poboży twitter.com/MSWiA_GOV_PL
Udostępnij:
– Polskie sankcje, które zawiera tzw. ustawa sankcyjna, będą uzupełniające wobec listy restrykcji Unii Europejskiej nałożonych na Rosję. W związku z tym Polska będzie w awangardzie rozwiązań, które dodatkowo zwiększają negatywne konsekwencje dla firm i osób związanych związanych z agresorem – powiedział polskatimes.pl wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

Sejmowe komisje – Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisja Finansów Publicznych – które opiniowały poprawki Senatu do tzw. ustawy sankcyjnej, opowiedziały się przeciwko przepisom o zakazie importu gazu LPG z Rosji. Komisje nie zgodziły się także z tym, aby o wpisie na listę sankcyjną decydował premier. Akceptację zyskały m.in. zmiany legislacyjne.

Ustawa pozwoli ponadto na zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej. Zamieszczani będą na niej ci, którzy wspierają rosyjską agresję na Ukrainie oraz ci, którzy wspierają naruszenia praw człowieka i represje w Rosji lub na Białorusi.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży w rozmowie z polskatimes.pl zauważył, że rząd zaakceptował wszystkie te poprawki Senatu oraz były konsekwencją analiz legislatorów. – Odrzuciliśmy natomiast te poprawki, które wypaczałyby sens zmian, które przedłożyło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – dodał.

Wiceszef MSWiA wskazał, że polskie sankcje, które zawiera tzw. ustawa sankcyjna, będą uzupełniające wobec listy restrykcji Unii Europejskiej nałożonych na Rosję. – W związku z tym Polska będzie w awangardzie rozwiązań, które dodatkowo zwiększają negatywne konsekwencje dla firm i osób związanych z agresorem – dodał.

PiS złożył w ubiegły czwartek w Sejmie projekt ustawy o zmianie konstytucji, dotyczący możliwości przejęcia przez Skarb Państwa własności, która – jak uzasadniono – ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji. Zakłada też niewliczanie wydatków na obronę do długu publicznego, który nie może przekroczyć 60 proc. PKB.

Błażej Poboży pytany o to, dlaczego potrzebne są zmiany w Konstytucji wyjaśnił, że o ile w ustawie mówimy cały czas o zamrażaniu majątków tam, gdzie jest to możliwe w tych uwarunkowaniach prawnych, jakie mamy i nieco tę kwestię rozszerzamy m.in. o objęcie sankcjami kwestii zamówień publicznych, o tyle konfiskata majątków wymagałaby zmiany konstytucyjnej”. – W związku z tym na tym etapie w ustawie nie byłoby to możliwe. Z oczywistych względów mogłoby być to w przyszłości zaskarżone. Dlatego, chcąc znowu iść zdecydowanie dalej i wyznaczać kierunek zmian także dla całej Europy, proponujemy zmiany konstytucyjne, polegające na możliwości konfiskaty majątków – wyjaśnił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Będzie 14. emerytura. Kiedy wypłata?

Wideo

Materiał oryginalny: Sejm zagłosuje ws. ustawy sankcyjnej. Wiceszef MSWiA Błażej Poboży: Polska będzie w awangardzie sankcji wobec Rosji - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie