Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejmik przyjął programy ochrony powietrza. Ale smogu nie zwalczą

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Radni sejmiku przyjęli w poniedziałek kolejne programy ochrony powietrza
Radni sejmiku przyjęli w poniedziałek kolejne programy ochrony powietrza archwium
Radni sejmiku przyjęli w poniedziałek kolejne programy ochrony powietrza. Ekolodzy zwracają jednak uwagę, że dokumenty niewiele dają. Brakuje bowiem zdecydowanych działań, które realnie ochroniłyby mieszkańców przed smogiem.

Radni przyjęli dwa programy ochrony powietrza – dla Lublina i pozostałej części województwa. W dokumentach znajduje się m.in. lista działań, które trzeba podjąć, żeby poprawić jakość powietrza w regionie.

- Programy takie są od wielu lat uchwalane przez sejmik województwa. Fakt, że po raz kolejny nowelizujemy te programy, świadczy o tym, że one nie są skuteczne – mówiła Bożena Lisowska, radna Koalicji Obywatelskiej.

Eksperci od lat mówią bowiem jasno – województwu potrzebna jest uchwała antysmogowa. Te, obowiązujące w innych regionach wskazują, do kiedy mieszkańcy muszą się pozbyć najgorszej jakości pieców tzw. kopciuchów i zakazują używania najbardziej szkodliwego paliwa – najgorszej jakości węgla i odpadów węglowych.

- Jesteśmy jednym z ostatnich województw, które takiej uchwały nie posiadają – podkreślała Bożena Lisowska.

- Uchwał nie ma jeszcze w podlaskim i warmińsko-mazurskim. W efekcie w tych trzech województwach będzie można spalać to, co w pozostałej części kraju jest zabronione. Ostatecznie sytuacja w województwie lubelskim będzie się więc pogarszać, a nie poprawiać, staniemy się węglowym śmietnikiem – zauważa Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Radna Lisowska zaapelowała w poniedziałek do marszałka i całego zarządu województwa o przyjęcie uchwały, podkreślając, że to zadanie zarządu, a projekt dokumentu jest gotowy.

- Pracujemy nad tym, ale uchwała musi być skrojona pod potrzeby mieszkańców województwa. Tylko wtedy będzie mogła być skutecznie realizowana – odpowiadał Sebastian Trojak, członek zarządu województwa lubelskiego.

Podobne zapewnienia władze województwa składają już od kilku lat, argumentując m.in., że mieszkańców regionu nie stać na wymianę pieców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski