18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejmik Województwa: dziś wybierają władze RELACJA

Aleksandra Dunajska
W Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego rozpoczęła się pierwsza sesja Sejmiku Województwa nowej kadencji. Sesję prowadzi najstarszy radny czyli Kazimierz Mazurek z SLD. 33 radnych (11 z PiS, po 9 z PO i PSL oraz 4 z SLD) złożyło ślubowanie. Za chwilę radni wybiorą przewodniczącego sejmiku a także marszałka województwa i cały zarząd. Poniżej nasza relacja z obrad.

* Wybory: koalicja PSL i PO w Sejmiku Województwa

Kandydatem na przewodniczącego sejmiku z PiS jest Andrzej Olborski, radny i były członek zarządu województwa. PSL zaproponował radnego Arkadiusza Bratkowskiego, członka zarządu województwa minionej kadencji. SLD zgłosił kandydaturę Jacka Czerniaka. Swojego przedstawiciela nie wystawiła PO.

Podczas tajnego głosowania Arkadiusza Bratkowskiego poparło 15 radnych, Andrzeja Olborskiego - 11, 4 głosy dostał Jacek Czerniak. Trzy głosy były jednak nieważne i żaden z kandydatów na przewodniczącego sejmiku nie dostał wymaganej większości głosów. Trzeba było więc przeprowadzić drugą turę głosowania.

Przewodniczącym Sejmiku został ostatecznie Arkadiusz Bratkowski z PSL, którego poparło 21 radnych. Andrzej Olborski dostał 12 głosów.

- Życzę państwu i sobie dobrej współpracy w sejmiku. Kłóćmy się, ale dla dobra województwa, nie o drobne sprawy - mówił po wyborze Bratkowski.

Teraz radni wybiorą wiceprzewodniczących Sejmiku. PiS zgłosił kandydaturę Tomasza Solisa, SLD - Kazimierza Mazurka, a PO - Krzysztofa Babisza.

Wszyscy trzej zostali wybrani wiceprzewodniczącymi Sejmiku.

Spełniły się więc zapowiedzi polityków sejmikowej koalicji PO - PSL, że w prezydium sejmiku znajdą się przedstawiciele wszystkich ugrupowań - także opozycyjnych PiS i SLD. - To wyraz nowej wartości w tym sejmiku. Jak wiemy w ostatniej kadencji nasz klub nie był reprezentowany w prezydium sejmiku. Dobrze, że to się zmieniło - mówił Tomasz Solis.

Radni zdecydują teraz o tym, kto zostanie marszałkiem województwa. Kandydatem PSL jest Krzysztof Hetman, szef PSL na Lubelszczyźnie i wiceminister rozwoju regionalnego. PiS zgłosił kandydaturę Andrzeja Pruszkowskiego, radnego i byłego prezydenta Lublina.

- Klub SLD poprze kandydaturę Krzysztofa Hetmana - zapowiedział Jacek Czerniak, radny SLD.

Andrzej Pruszkowski przemawiając do radnych podkreślił, że to źle jeśli o koalicji w samorządzie województwa decydują w Warszawie Donald Tusk i Waldemar Pawlak. - Tak stało się też tutaj - podkreślił radny PiS. - Tymczasem województwo okupuje końcowe miejsca tabel w różnych rankingach. Martwi nas, że panująca dotąd koalicja PO-PSL najgorzej w kraju wykorzystuje pieniądze z UE. Mówił o tym nawet obecny tu minister Krzysztof Hetman, nazywając zaistniałą sytuację "kompromitacją" - kontynuował Pruszkowski. - Mieszkańcy Lubelszczyzny podczas wyborów wskazali, że to właśnie PiS najlepiej potrafi definiować problemy województwa. Dostaliśmy najwięcej głosów. Wiemy czego mieszkańcy oczekują, z czym wiążą swoje nadzieje. Jeśli mimo to Państwo radni zechcą wprowadzać w życie decyzję, która zapadła w Warszawie, to ją przyjmiemy. Ale mamy nadzieję, że zechcecie państwo uwzględnić głos mieszkańców regionu - zaznaczył Pruszkowski.

Odpowiedział mu kontrkandydat z PSL. - Kandyduję na marszałka, bo uważam, że w polskiej polityce, także lokalnej, potrzeba więcej racjonalności, przewidywalności. Chcę, żeby województwo lubelskie przyspieszyło, zwłaszcza jeśli chodzi o wykorzystanie unijnych funduszy. Zawarcie koalicji na poziomie regionu nie było spowodowane decyzją dwóch panów premierów w Warszawie. Ich deklaracja potwierdziła tylko wolę kontynuowania dobrej współpracy między PO i PSL na Lubelszczyźnie. Owszem, PiS dostał najwięcej głosów podczas wyborów. Ale PO i PSL wspólnie otrzymały ich jeszcze więcej - podkreślił Krzysztof Hetman.

Marszałkiem województwa został wybrany Krzysztof Hetman z PSL. W głosowaniu tajnym dostał 22 głosy. Andrzeja Pruszkowskiego poparło 10 radnych. Jeden głos był nieważny.
Krzysztof Grabczuk z PO, ustępujący marszałek, przekazał Hetmanowi insygnia władzy. - To ciężkie insygnia, bo i odpowiedzialne stanowisko - mówił Grabczuk.

Krzysztof Hetman, nowy marszałek województwa, przesuwając mównicę bliżej radnych podkreślił, że chciałby być bliżej sejmiku województwa.

- Musimy zmienić wizerunek naszego województwa. Nie możemy powtarzać tego, co nam się wmawia od lat - że jesteśmy ścianą wschodnią, Polską B. Jesteśmy przecież taką samą częścią kraju jak inne. Trzeba zmienić sposób myślenia o Lubelszczyźnie, pokazać, że warto tu żyć, pracować, uczyć się. Musimy walczyć z kompleksami bo nie mamy się czego wstydzić. Nie możemy ciągle powtarzać, że jesteśmy biedni. Ten argument już nikogo w Warszawie ani w Brukseli nie przekonuje - podkreślił też Hetman.

- Musimy też wyjść poza standardy dotychczasowego myślenia, myślenia plemiennego. Przykładem niech będzie skład prezydium sejmiku, gdzie są przedstawiciele i koalicji, i opozycji - dodał Hetman.

Krzysztof Hetman, jako kandydatów na wicemarszałków, zaproponował Sławomira Sosnowskiego z PSL, wicemarszałka minionej kadencji, a także Krzysztofa Grabczuka z PO, byłego marszałka.

Wicemarszałkami województwa zostali wybrani Sławomir Sosnowski z PSL oraz Krzysztof Grabczuk z PO.

Marszałek Hetman na członków zarządu województwa zarekomendował Jacka Sobczaka (PO), wicemarszałka minionej kadencji. Drugim kandydatem na członka zarządu jest Tomasz Pękalski, reprezentant PO i dyrektor lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Członkami zarządu zostali Tomasz Pękalski i Jacek Sobczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski