MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sejmik Województwa Lubelskiego przekazał blisko 57 mln zł dla szpitali. „Nadchodzi armagedon”

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Radni przystali na plan Jarosława Stawiarskiego i przeznaczyli w sumie niemal 57 mln zł na wyposażenie szpitali. W dużej mierze chodzi o sprzęt i środki do walki z koronawirusem, bo - jak mówił marszałek - nadchodzi armagedon.

Jeszcze niedawno była mowa o tym, że województwo lubelskie wesprze podległe mu szpitale kwotą 2 mln zł. We wtorek na sesji sejmiku woj. lubelskiego marszałek Jarosław Stawiarski podbił stawkę, bo w sumie szpitale otrzymają ok. 57 mln zł.

Pieniądze pochodzą z budżetu województwa, państwa i z UE. To środki na sprzęt, maseczki, ubiory ochronne, środki czyszczące i lecznicze. Pieniądze mają trafić do wszystkich marszałkowskich szpitali, także tych, które dziś nie biorą czynnego udziału w walce z wirusem. Mowa m.in. o Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, które otrzymało 22 mln na doposażenie. - To sprzęt do ratowania życia pacjentów i to we wszystkich chorobach, zaczynając od koronawirusa – tłumaczył wydatki marszałek.

Testy, respiratory, maseczki

W skład pakietu wchodzi 49,2 mln zł dla siedmiu szpitali wojewódzkich. Co ważne, są też pieniądze na szpital w Puławach – wyznaczony jako zakaźny, ale nie podlegający marszałkowi. To 800 tys. zł. Tylko ten szpital otrzyma 5 tys. testów na koronawirusa z krwi, 2 tys. takich testów ze śliny i 10 tys. maseczek ochronnych.

Kolejne 7 mln otrzymają powiatowe szpitale realizujące zdrowotny projekt ze szpitalem w Chełmie.

W sumie szpitale mają kupić takie rzeczy jak:

  • Respiratory,
  • łóżka szpitalne,
  • urządzenie do dezynfekcji,
  • defibrylatory,
  • śluzy z wentylacją pod ciśnieniem,
  • maseczki chirurgiczne,
  • maseczki FFP2 lub FFP3,
  • kombinezony,
  • przyłbice,
  • gogle.

Co dla przedsiębiorców

Sejmik przyjął też pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców. Na jego mocy każdy przypadek opóźnienia przez firmę realizacji unijnego projektu będzie oceniany indywidualnie. Terminy unijne mają być maksymalnie wydłużone. Marszałek chce też uruchomić system poręczeń i pożyczek. Firmy wynajmujące pomieszczenia należące do województwa mogą liczyć na 3-miesięczne zwolnienie z opłat.

Będą tez kolejne działania wprowadzone w porozumieniu z rządem. - Wtedy ta nasza walka będzie skuteczniejsza – zaznaczył marszałek. I dodał: - Nadchodzi armagedon. W jakim kierunku to pójdzie, tego nie wie nikt. Nawet Fukuyama tego nie przewidział – mówił mając na myśli amerykańskiego filozofa, politologa i ekonomistę.

Sesja nadzwyczajna

To nie była typowa sesja sejmiku województwa. Na salę obrad mogło wejść tylko 33 radnych, dwóch członków zarządu województwa nie będących radnymi i kilka osób obsługi oraz pojedynczy urzędnicy marszałka. Wszystko po to, żeby liczba osób na sali nie przekroczyła 50. Chociaż lekarz, radny PSL Marek Kos krytykował ten pomysł: - Zwoływane sesji w takich warunkach stanowi niebezpieczeństwo – mówił i przekonywał, że można było obradować przez internet. - Można nawet rozpatrzeć, czy nie zrobić elektronicznego głosowania uchwał. Zwracam uwagę na zagrożenie, jakie ta sesja niesie – dodał Kos.

Stawiarski odpowiadał, że urząd musi pracować. - Kto bojaźliwy, ten powinien zostać w domu – radził.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski