Sejmik województwa lubelskiego uchwalił budżet. Mniej pieniędzy na przyszły rok

Sławomir Skomra, JP, SM, PŻ, AW, JN
Udostępnij:
Rekordowo niski deficyt i jednocześnie mniejsze wydatki. Mimo sprzeciwu PiS, województwo przyjęło budżet na 2016 rok.

Radni wojewódzcy Prawa i Sprawiedliwości oceniając na sesji sejmiku województwa budżet, krytykowali jego każdy punkt. - Zadłużenie szpitali sięga 400 mln zł. Długi całego województwa to blisko 800 mln zł. Wszystko jest po staremu, a przecież będąc jednym z najsłabszych województw potrzebujemy rewolucji. Tymczasem w budżecie na 2016 rok jest nam serwowane to samo, co rok temu i co dwa lata temu - mówił Grzegorz Muszyński z klubu PiS.

Mniej kasy do wydania

Radny się mylił. Przyszłoroczny budżet znacznie się różni od tych z lat ubiegłych. Jest dużo skromniejszy.

Dochody województwa zaplanowane zostały na 1 mld 61 mln złotych. Wydatki szacowane są na kwotę 1 mld 83 mln zł. Dla porównania, plan na 2015 rok zakładał dochody na kwotę ponad 1,3 mld złotych, a wydatki na przeszło 1,5 mld złotych. - W przyszłym roku założyliśmy rekordowo niski deficyt, wynoszący około 22 mln zł. To aż 10 razy mniej niż w latach ubiegłych - reklamowała plan finansowy regionu Elżbieta Mocior, skarbnik województwa.

Mniejsze wydatki i dochody w przyszłym roku mają kilka przyczyn. Nie wiadomo np. ile dokładnie pieniędzy woj. lubelskie otrzyma od rządu i jak zostanie zastąpione tzw. janosikowe, które nasze województwo otrzymywało od bogatszych regionów. Dla nas brak tej wpłaty oznacza 50 mln zł mniej do wydania.

Nie ma też na razie do wykorzystania tak dużych jak w latach poprzednich środków unijnych, bo karuzela ze wspólnotowymi dotacjami dopiero się rozkręca.

Czekanie na boom

- Mimo to, jest to budżet rozwoju i kontynuacji - przekonywał Krzysztof Grabczuk z PO, wicemarszałek województwa. - Na inwestycje przeznaczamy połowę wydatków. Są pieniądze na drogi, służbę zdrowia, pomoc społeczną i kulturę. I to nie koniec, bo czekamy też na uruchomienie środków unijnych. W sumie z tego źródła chcemy wydać np. na kulturę dodatkowych ok. 50 mln zł. To pieniądze np. na remont budynków w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce czy Muzeum Lubelskim - tłumaczył.

Droga, szpital, lotnisko

W planie finansowym nie ma zapisanych gigantycznych inwestycji, ale i tak np. uwzględniono ponad 55 milionów złotych na remont drogi wojewódzkiej między Wysokiem a Piotrkowem.

Ponad 100 mln zł otrzyma Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej na dokończenie rozbudowy i wyposażenie nowego budynku.

4,5 mln zł wyda szpital przy alei Kraśnickiej na kupno nowego tomografu.

63,3 mln zł to wydatki na kolej.

69 mln zł ma w sumie otrzymać lubelska kultura, z czego największy budżet -18 mln zł - będzie miało Centrum Spotkania Kultur.

Tyle samo marszałek wyda na dofinansowanie Portu Lotniczego Lublin.

PiS nieprzekonany

- To budżet, który dobrze przygotowuje województwo do aplikacji o środki unijne w kolejnych latach - ocenił radny PSL Grzegorz Kapusta. - 22 mln zł deficytu jest wynikiem kontrolowania sytuacji przez zarząd województwa - ocenił.

Te słowa jednak nie przekonały radnych opozycji, która winą za brak środków unijnych obarcza marszałka.

- Wynika to z nieudolności regionalnej władzy w ogłaszaniu konkursów na projekty unijne - mówił Marek Wojciechowski z PiS.

Budżet na 2016 rok został przyjęty głosami PSL i PO. Radni PiS głosowali przeciwko.

Budżety w regionie

Budżety na 2016 rok przyjęly też największe miasta regionu.

CHEŁM. Łączna kwota dochodów budżetu miasta została określona w wysokości 280,1 mln zł. Dokładnie tyle mają też wynosić wydatki, w tym bieżące - 263,7 mln zł i majątkowe - ponad 16,4 mln zł.

KRAŚNIK. Dochody zaplanowano na poziomie 97 mln zł, a wydatki mają wynieść nieco ponad 93 mln zł. Nadwyżka będzie przeznaczona na spłatę zaciągniętych kredytów i pożyczek. Przyszłoroczne inwestycje pochłoną 4,5 mln zł.

PUŁAWY. Miasto może liczyć tylko na dochody własne, które wyniosą 187,9 mln zł. Wydatki są zaplanowane na podobnym poziomie jak w zeszłym roku, w kwocie 182,4 mln złotych. Na inwestycje przeznaczono ok. 15,5 mln. zł.

ŚWIDNIK. Według przyjętej w poniedziałek uchwały 106,8 mln zł wyniosą w przyszłym roku prognozowane dochody miasta Świdnik. Ze względu na wydatki (115,9 mln zł) powstanie deficyt budżetowy. Zostanie on pokryty z nadwyżki budżetowej z ubiegłych lat.

ZAMOŚĆ. Zgodnie z przegłosowaną we wtorek uchwałą (za budżetem głosowało 19 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu, a dwóch było nieobecnych) miasto wyda w 2016 roku 330 577 704 zł. Planowane wpływy to 329 940 204 zł. Deficyt przekraczający 600 tys. zł zostanie pokryty z pożyczek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gienek
I wybory były, przez co dochody spadli. i kuńszczyzna po wyborach jakoś mało obrodziła ? Posucha Panie !
N
Nihoo
Panie Muszyński... może Pan nie wiesz... ale rewolucja to najgorsze narzędzie zmian i nigdy nie prowadzi do założonych celów.
Także idź Pan być pisiorem gdzie indziej.
G
Gdzie jest
Nikt wam tyle nie da co Muszynski zhejtuje.
n
nie-radny
Zdjęcie nr 4 - obrady nad budżetem, a dwóch radnych PIS bawi się telefonami komórkowymi. Dieta będzie.
A
Antek Brzoza
Lepiej mieć drugą Koreę Północną jak próbuje zrobić karzełek ?
a
adam
Niech PIS jak najszybciej to zmieni bo media pod dyktando UE ogłupiają ludzi i robią im wodę z mózgu. Cały czas albo prawa kobiet albo za Platformą a przeciwko PISowi i prawdzie. Cały czas fałsz i OBŁUDA. Za co my opłacamy abonamenty ???!!! Za to żeby media nas ogłupiały ???
r
rysiek
lepiej po cichu robić przekręciki jak większość chłopków z PSL?
A
Antek Brzoza
Jak widać Grzesio Muszyński znowu najgłośniej kłapie jadaczką i później się kompromituje :)
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie