Sejmik Województwa Lubelskiego wydał stanowisko ws. przestrzegania wyroków TK

AG
archiwum
Udostępnij:
Sejmik Województwa Lubelskiego podjął stanowisko w sprawie przestrzegania wyroków Trybunału Konstytucyjnego. - Chcemy w ten sposób okazać szacunek dla Trybunału. Solidaryzujemy się z nim w sytuacji, w której się znalazł - komentuje przewodniczący Sejmiku, Przemysław Litwiniuk.

"Ustawowym obowiązkiem Prezesa Rady Ministrów jest opublikowanie każdego ogłoszonego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, którego opublikowanie zarządził Prezes Trybunału Konstytucyjnego" - piszą lubelscy radni w stanowisku przyjętym w środę.

- Sejmik wpisał się w postawę, prezentowaną przez wiele organów stanowiących, jednostek samorządu terytorialnego, okazania szacunku dla roli jaką pełni Trybunał. Sejmik solidaryzuje się z nim w trudnej sytuacji, w jakiej się znalazł i deklaruje pełne poszanowanie dla orzeczeń TK przy podejmowaniu własnych uchwał - komentuje przewodniczący lubelskiego sejmiku, Przemysław Litwiniuk. Zdaniem Litwiniuka deklaracja ma podkreślić, że praworządność stoi ponad polityką.

Przeciwko przyjęciu stanowiska głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości.

Pełna treść stanowiska Sejmiku Województwa Lubelskiego

Stanowisko Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie przestrzegania wyroków Trybunału Konstytucyjnego

Ustawowym obowiązkiem Prezesa Rady Ministrów jest opublikowanie każdego ogłoszonego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, którego opublikowanie zarządził Prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Zgodnie z art. 190 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Sejmik Województwa Lubelskiego wyraża opinię, iż brak publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego nie pozbawia ich mocy powszechnie obowiązującej.

Samorząd Województwa Lubelskiego szanuje wszystkie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej, którego głównym zadaniem jest kontrola konstytucyjności prawa.

W związku z powyższym Sejmik Województwa Lubelskiego oświadcza, że przy podejmowaniu uchwał będzie uwzględniał wyroki Trybunału Konstytucyjnego.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego
Przemysław Litwiniuk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 48

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kuba
Browo sejmik. niech PIs przestrzega konstytucji
C
Chełmianin N
SAMO WIDZENIE!
Samorządowi w dołki powpadały i podejmują uchwały,
a sejmowy walec wyrówna, żeby z dołków nie wypadły
i skończy się buta, zadufanie i pyszałkowatość w terenie,
bo ich widzimisię dla zwykłych ludzi, to samo utrapienie!
Układy samorządowe, to dla rozwoju wielkie zagrożenie
a mądra władza niech ograniczy kasę na samo widzenie,
czyli przyjrzeć się i wesprzeć to, co jest pilne w terenie,
bo odmowa budowy S 12 do granicy - nieporozumienie.
Morał: PO i PSL decentralizację celowo przeprowadziły,
i samo rządzenie oraz zaplecze w sejmikach odbudowały,
a uchwały potwierdzają, że powiązania dobrze się miały,
no i datki na rozwój metropolii priorytetowo dostawały!
k
konkretny
w jaki sposób ustosunkuje się sejmik do orzeczeń TK, które poprzednia władza olała?
E
Emi
Kiedy TK przyklepał okradanie Polaków przez poprzedni rząd i zabranie nam ponad 150 mld zł z OFE to było cacy? Do dziś także nie wyjaśniła się sprawa brakujących 19 mld zł z tej puli. Sprawdźcie sobie ile zabrano z OFE, a ile zaksięgowano w ZUS. Brakuje 19 mld zł.
e
emi
Jak można przestrzegać czegoś co nie jest wydane zgodnie z obowiązującym prawem? TK wydaje opinie, bo wyrokiem byłyby tylko jeśli przestrzegałby Konstytucji RP i to w całości, a nie tylko jednego wybranego artykułu. To tak jakbyśmy wybrali sobie, że każdy obywatel ma wszystkie prawa, ale np osoby powyżej 60 roku już wg nas nie, bo nie. Nie można wybiórczo traktować prawa. TK obowiązują 3 artykuły z Konstytucji RP, zastosował się tylko do jednego. W związku z tym jego orzeczenia nie są orzeczeniami.
g
gość
Targowica puściła bąka i w Lublinie.
O
Otylia
Tyle w temacie
z
zzx
Brak szacunku dla trybunału który łamie konstytucje i ustawe i broni platformy obywatelskiej.to nie jest prawo tylko polityka. dlatego wyrok niemoże być opublikowany.
l
lube
W 2009 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, według której orzeczenia TK "nie są wiążące, lecz mają charakter sugestii". Dziś SN przeczy sam sobie. Wczoraj Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego podjęło uchwałę, w której zapowiada, że SN będzie respektował wszystkie wyroki, w tym niepublikowane, wydawane przez Trybunał Konstytucyjny.

Dziennikarz Samuel Pereira przypomniał na Twitterze fragment uchwały Sądu Najwyższego z grudnia 2009 r. Stwierdza się w niej m.in., że "Konstytucja RP z 1997 r. pozbawiła Trybunał Konstytucyjny kompetencji do ustalania powszechnie obowiązującej wykładni ustaw."

Ale to nie wszystko. Sąd Najwyższy stwierdził również w uchwale z 2009 r., że orzeczenia TK "nie są wiążące, lecz mają charakter sugestii", a prawodawca "nigdy nie może być pozbawiony lub wyręczony w procesach tworzenia lub sanacji przepisów prawa".

Oto wskazany fragment:

Przypomnijmy: wczoraj Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego podjęło uchwałę, w której twierdzi się, że SN ma respektować wyroki TK – nawet te, które nie zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw. W uchwale podkreślono, że ma to zapewnić „jednolitość orzecznictwa sądów”.

Póki co - jak widać - SN ma problem z "jednolitością" własnego postępowania.
E
EwA
Ponad 5 lat musiała czekać rodzina p. Zaręba z Maszek koło Nałęczowa na wyrok w sprawie, której by nie było gdyby obecna jeszcze sędzia sądu okręgowego i wykładowca prawa na jednej z lubelskich publicznych uczelni nie namówiła prezes lokalnego banku do sfałszowania testamentu.

Gdyby władzę w kraju nadal sprawowało PO, to przedawniłoby się nie tylko podrobienie testamentu.

Bezskutecznie wnosił Jerzy Witold Pisarski o zamianę kary aresztu na 10 krotnie tańszy dozór elektroniczny, którą to karę pozbawienia wolności odbywał za sugestię dla jednej z lubelskich urzędniczek, by pieczątkę postawiła na swoim zadku.

Jerzy Witold Pisarski, który jako działacz opozycji antykomunistycznej miał swoją "teczkę" nawet w Moskwie - tu był więziony nie tylko w czasach jawnej komuny ale również i za PO.

Długo by jeszcze wymieniać pokrzywdzonych przez system bezprawia PO-PSL, który jest broniony przez takich jak ty, bo nagle się okazało, że może być normalnie, a nie jak w folwarku zwierzęcym G. Orwella.
G
Gość
konstytucja stanowi że jest ważne TYLKO po opublikowaniu inne zaklęcia sejmików SN nie działają ;)
Wystarczy tylko czytać.
G
Gość
konstytucja stanowi że jest ważne TYLKO po opublikowaniu inne zaklęcia sejmików SN nie działają ;)
Wystarczy tylko czytać.
L
Liliputek
Brawo, brawo, brawo!W jedności siła żeby przywrócić normalność. Brawo Sejmik!!Tak trzymać.
M
Marek
Komuniści okazywali szacunek - ale to tak pomagało jak umarłemu kadzidlo
B
Bredzisław Kompromitowski
obronimy demokracje która dal nam Kiszczak, Michnik i Jaruzelski.
Obronimy Państwo prawa, ktore załozyliśmy na posiedzeniach U Sowy
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie