Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Selektywna zbiórka odpadów w Lublinie. „Dokonaliśmy rewolucyjnej zmiany"

materiał informacyjny
archiwum
Na terenie miasta Lublin od wielu lat prowadzona jest z sukcesami selektywna zbiórka odpadów. Systemem, do którego mieszkańcy Lublina byli przyzwyczajeni i latami edukowani był system dwupojemnikowy z podziałem na tzw. frakcję mokrą (odpady zmieszane) i suchą (odpady surowcowe).

Od dnia 1 lipca 2018 r. zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 roku w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U.2017.19) rozpoczęliśmy wdrażanie nowego systemu selektywnej zbiórki odpadów wspólnego dla całego kraju.

Dokonaliśmy rewolucyjnej zmiany, która wymagała od nas dużego zaangażowania organizacyjnego i edukacyjnego. Bardzo trudno było zmienić przyzwyczajenia wynikające z korzystania ze znacznie prostszego systemu, który obowiązywał wcześniej w Lublinie. Wspólnymi siłami udało się jednak to zrobić.

Oferujemy mieszkańcom szeroki pakiet usług w zakresie odbioru odpadów. Aktualnie pakiet usług świadczonych w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów dla mieszkańców Lublina jest bardzo szeroki.

Odbieramy nielimitowane ilości odpadów w postaci następujących frakcji:

  1. metale i tworzywa sztuczne,
  2. papier i tektura,
  3. szkło,
  4. odpady bio,
  5. odpady zielone,
  6. odpady wielkogabarytowe

W ilości limitowanej są odbierane odpady remontowo-budowlane tj. 1m3 odpadów na gospodarstwo domowe na rok. Zamówienie na pojemnik/worek na te odpady należy złożyć w firmie świadczącej usługę w danym sektorze.

Należy podkreślić, że mieszkańcy są wyposażani w nielimitowaną ilość worków i pojemników w zależności od potrzeb i uzgodnień z firmą świadczącą usługę odbioru i zagospodarowania odpadów. Dodatkowo w ramach usług realizowane jest mycie i dezynfekcja pojemników zgodnie z harmonogramem.

W Lublinie funkcjonuje nowatorski zdecentralizowany system PSZOK-ów, czyli miejsc, w których mieszkańcy są uprawnieni do samodzielnego, bezpłatnego dostarczania odpadów komunalnych:

  1. leki są przyjmowane w 94 aptekach,
  2. chemikalia (razem z lekami, bateriami, akumulatorami i niektórymi rodzajami elektroodpadów) w 20 specjalnych pojemnikach na odpady niebezpieczne rozstawionych w różnych dzielnicach miasta, aktualnie na terenie miasta rozstawionych jest 16 tego typu pojemników obsługiwanych przez spółkę Suez Wschód;
  3. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny przyjmowany jest przez: stały punkt - Polska Korporacja Recyklingu, ul. Metalurgiczna 15C i 5 mobilnych punktów (czynnych w ostatnią sobotę miesiąca w godzinach 9-14) , na terenie miasta rozstawione są również pojemniki na małogabarytowy sprzęt elektryczny i elektroniczny,
  4. pozostałe rodzaje odpadów: zużyte opony, odpady zielone, odpady budowlane i rozbiórkowe oraz meble i inne odpady wielkogabarytowe, są zbierane w stacjonarnym PSZOK prowadzonym przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o.

Wykaz wszystkich lokalizacji pojemników dostępny jest na stronie internetowej: www.odpady.lublin.eu

Monitorujemy odbiór odpadów - każdą frakcję odbiera oddzielna śmieciarka

Miasto Lublin już od 2013 r. jako jedno z pierwszych miast w Polsce wdrożyło zaawansowany system monitoringu poprzez zastosowanie systemu elektronicznego ewidencjonowania i potwierdzania odbioru wszystkich rodzajów odpadów oparty na technice RFID.

Dzięki metodzie RFID (ang. Radio Frequency Identification) możliwe jest kontrolowanie w czasie rzeczywistym realizacji usługi odbioru odpadów od mieszkańców przez podmioty, którym gmina zleciła realizację tego zadania oraz bieżący nadzór nad funkcjonowaniem gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Lublinie.

Każdy rodzaj odpadów posegregowanych przez mieszkańców odbierany jest przez dedykowaną dla nich, oddzielną śmieciarkę, specjalnie oznaczoną w tym celu stosownym napisem na bocznej ścianie zabudowy. Każda z posegregowanych frakcji odbierana jest w ustalonym w harmonogramie dniu odbioru. Tylko takie postępowanie pozwala na efektywne przetworzenie odpadów oraz osiągnięcie wymaganych prawem poziomów recyklingu.

Codziennie ze strony Urzędu sprawowany jest bieżący monitoring pracy pojazdów i nadzór nad właściwą realizacją przez firmę, usług polegających na prawidłowym odbieraniu posegregowanych przez mieszkańców w swoich mieszkaniach odpadów. W tym celu zaangażowanych jest czterech pracowników w Wydziale Ochrony Środowiska, którzy obserwują w swoich komputerach pracę wszystkich pojazdów obsługujących nieruchomości w tym również opróżnianie pojemników z poszczególnych rodzajów odpadów. Ponadto pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska odbierają szereg telefonów dotyczących uwag mieszkańców na temat jakości usług dostarczanych przez firmy odbierające odpady komunalne.

W trosce o dobro mieszkańców oraz wysoki standard świadczonych usług wszelkie przypadki, które wzbudzają najmniejsze wątpliwości bądź wskazują na jakąkolwiek nieprawidłowość w odbiorach odpadów są na bieżąco weryfikowane i poddawane wnikliwej analizie w oparciu o zapisy informacji w systemie RFID. Oczywiście wszystkie takie zdarzenia są analizowane i konsultowane z osobą odpowiedzialną ze strony firmy, która ma bezpośredni kontakt z pracownikami obsługi pojazdu w terenie. Przy okazji należy zwrócić także uwagę na niezwykle istotny fakt, podczas prowadzonego nadzoru dzięki systemowi RFID, jakim jest możliwość odnajdywania pojemników przypisanych do konkretnych nieruchomości, które w procesie ich opróżniania zostają niekiedy zamienione pomiędzy nieruchomościami.

Taka funkcjonalność dodatkowo wskazuje na to, że nie ma możliwości mieszania odpadów, ponieważ system RFID, w oparciu o który sprawowany jest nadzór nad pracą firmy, pozwala bardzo precyzyjnie oceniać jakość usług. Jednakże w przypadku, kiedy faktycznie doszłoby do przypadkowego bądź zamierzonego zmieszania ze sobą różnych frakcji odpadów Urząd Miasta posiada narzędzia prawne do dyscyplinowania firmy w postaci kary umownej zapisanej w zawartych umowach na odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Wszyscy jesteśmy zaangażowani i osiągamy coraz lepsze efekty

Od 1 sierpnia 2020 r. wszystkich mieszkańców Lublina obowiązuje selektywne zbieranie wytworzonych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych.

Mieszkańcy z każdym rokiem coraz lepiej segregują odpady, na co wskazują wyniki selektywnej zbiórki i zmniejszająca się ilość odbieranych zmieszanych odpadów komunalnych.

Co istotne, w ramach postępowań przetargowych organizowanych w Lublinie w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów, poziom recyklingu był jednym z kryteriów wyboru Wykonawcy usługi.

Na terenie miasta Lublin usługi w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów świadczy 4 przedsiębiorców: KOM EKO S.A., Ekoland Sp. z o.o., Suez Wschód Sp z o.o. i KOMA Lublin Sp z o.o.. Jakość wykonywanych usług podwyższają także ostatnie inwestycje firm w rozwiązania proekologiczne:

Flotę samochodów KOM-EKO S.A. zasiliło w kwietniu br. pięć nowych śmieciarek napędzanych gazem CNG. Samochody marki SCANIA P340, które odbierają odpady komunalne z Lublina są cichsze oraz znacznie ograniczają emisję spalin do atmosfery, a jednocześnie ich ładowność jest taka sama jak w przypadku tradycyjnych śmieciarek.

Firma KOMA Lublin Sp z o.o. wykorzystuje na terenie miasta Lublin innowacyjną zabudowę do śmieciarek, za pomocą której możliwe jest odbieranie aż trzech rodzajów odpadów (np. plastiku, papieru i szkła) w jednym czasie, ze wszystkich rodzajów pojemników.

Wskaźniki recyklingu, jakie miasto osiąga są także wynikiem skutecznej edukacji ekologicznej. Materiały edukacyjne dostępne na stronie: www. odpady.lublin.eu.

Kampania edukacyjna w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi jest prowadzona w bardzo kompleksowy sposób, z zastosowaniem różnorodnych form przekazu, aby dotrzeć do wszystkich mieszkańców:

  1. przed wprowadzeniem selektywnej zbiórki odpadów w 2018 roku pojawiły się w przestrzeni miasta billboardy zapowiadające rewolucyjną zmianę, następnie plakaty w pojazdach komunikacji miejskiej, na klatkach schodowych w zabudowie wielorodzinnej i ulotki skierowane do wszystkich mieszkańców przekazane wysyłką bezadresową,
  2. nagraliśmy animowany film o selektywnej zbiórce odpadów dostępny na naszej stronie internetowej,
  3. na bieżąco przekazujemy wszystkim spółdzielniom i wspólnotom zgodnie ze zgłaszanym zapotrzebowaniem tabliczki na wiaty śmietnikowe z instrukcją dot. selektywnej zbiórki odpadów,
  4. materiały edukacyjne są przygotowane w czterech wersjach językowych: angielskiej, niemieckiej, ukraińskiej, francuskiej - do pobrania ze strony internetowej,
  5. materiały edukacyjne przygotowano także dla osób niewidomych i słabowidzących alfabetem Braille’a i przekazano organizacjom zrzeszającym osoby niewidome i słabowidzące,
  6. organizujemy wiele imprez plenerowych oraz uczestniczymy w wydarzeniach organizowanych przez inne podmioty na terenie miasta Lublin.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski