MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Senator Jacek Bury z KO donosi do prokuratury na posła PiS Przemysława Czarnka

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Polityk Koalicji Obywatelskiej zawiadamia prokuraturę
Polityk Koalicji Obywatelskiej zawiadamia prokuraturę Adam Jankowski
Polityk Koalicji Obywatelskiej zawiadamia prokuraturę. Uważa, że były wojewoda a dziś poseł PiS obiecał radnym sejmiku korzyści osobiste za przyjęcie uchwały anty-LGBT.

- Pan Czarnek kiedy jeszcze był wojewodą lubelskim podczas jednej z sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego zachęcał radnych do podjęcia uchwały w zamian za medale jakimi radni mieliby zostać uhonorowani po “prawidłowym” głosowaniu. Prawnik jeśli faktycznie jest dobry powinien wiedzieć, że takie zachowanie wyczerpuje znamiona przestępstwa łapownictwa czynnego – napisał w swoim oświadczeniu Jacek Bury, senator Koalicji Obywatelskiej.

Bury ma na myśli Przemysława Czarnka z PiS, do ostatnich wyborów parlamentarnych wojewodę, a dziś posła, członka sztabu wyborczego Andrzeja Dudy.

Chodzi o wydarzenia z kwietnia 2019 roku, kiedy sejmik przyjął stanowisko, w którym „wyraża sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT”.

Uchwała została przyjęta głosami radnych PiS i PSL, ale jeszcze przed głosowaniem głos na sesji zabrał wojewoda Czarnek. Mówił, że w podziękowaniu za przyjęcie stanowiska nagrodzi radnych medalami. Niedługo później faktycznie uhonorował lubelskie samorządy, które takie stanowiska uchwaliły.

Sprawa wróciła w ubiegłym tygodniu, gdy sejmik odrzucił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich na tę uchwałę. Radny KO, Krzysztof Komorski mówił wtedy: - Zostaliście wpuszczeni w maliny – zwracał się do radnych PiS i PSL i zwrócił uwagę na medale od wojewody. Mogą być potraktowane jako „korzyść osobista” przyjęta za głosowanie. - Co jest opisane w Kodeksie Karnym i podręczniku wydanym przez CBA. Są tam wymienione np. ordery.

Tym tropem poszedł teraz Bury, który złożył do prokuratury zawiadomienie na Przemysława Czarnka. - Wypowiedziane przez Przemysława Czarnka słowa wpłynęły na radnych - za przyjęciem stanowiska ws. LGBT opowiedziało się 24 głosujących – pisze w zawiadomieniu Bury i dalej:

- Przemysław Czarnek dopuścił się umyślnego nakłaniania radnych do głosowania „za” przyjęciem stanowiska anty-LGBT oraz umyślnego proponowania i wręczenia za prawidłowe głosowanie korzyści osobistej osobom pełniącym funkcje publiczne w postaci zaproszenia na uroczystość oraz przyznania medali i dyplomów.

Kiedy takiego rodzaju słowa padły na ostatniej sesji sejmiku, w niektórych radnych wręcz się zagotowało. - Niech pan zawiadomi policję i prokuraturę, że złamaliśmy prawo. Ja się chętnie stawię – mówił wicemarszałek Michał Mulawa z PiS.

Mieczysław Ryba z PiS: - O czym pan w ogóle mówi? Jakiś poziom dyskusji zachowujmy.

Senator Jacek Bury podczas niedzielnej konferencji prasowej na placu Litewskim w Lublinie

Senator Jacek Bury o wydarzeniach w czasie protestu przedsię...

Leszek Kowalczyk z PiS przyznał: - Uważam, że uzyskałem korzyść osobistą, bo mam nadzieję, że ta ideologia nie będzie promowana i nie będzie rozpowszechniana na terenie województwa. Będę miał z tego korzyść osobistą, bo będę mieszkał w takim województwie.

Przemysław Czarnek odpowiedział Buremu wpisem internetowym: - Dziękuje Jackowi Buremu, że się znów błaźni i apeluję: proszę pisać rano nowe zawiadomienie, bo oświadczam - wystąpię o odznaczenie dla każdego radnego w Polsce, który będzie głosował w obronie rodziny. Senatorze, prokuratura czynna od 7.30. Do dzieła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski