Senator Jacek Bury zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez dwóch policjantów

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Polityk Koalicji Obywatelskiej złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dwóch policjantów
Polityk Koalicji Obywatelskiej złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dwóch policjantów Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Polityk Koalicji Obywatelskiej złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dwóch policjantów. To funkcjonariusze, którzy interweniowali podczas manifestacji przedsiębiorców w Warszawie.

- Gdy dotarłem na Plac Zamkowy okazało się, że jest tam kilka osób otoczonych kordonem policjantów i wiele osób spacerujących oraz media. Po 10 min od mojego przybycia jeden z przemawiających obywateli zaczął być szarpany przez kilku policjantów i używano wobec niego brutalnie siły. Należy uwzględnić, że obywatel ten nie był agresywny, w żaden sposób nie prowokował policji, tak jak wszyscy przybył pokojowo na legalną manifestację. Stanąłem w jego obronie, chciałem powstrzymać brutalne działania policji - podszedłem do policjantów, wyjąłem legitymację senatorską i powiedziałem, że jestem senatorem. Potraktowano mnie tak samo jak tego człowieka - zaciągnięto mnie do samochodu policyjnego, popychano, szarpano, po czym podcięto mi nogi i siłą wrzucono mnie do środka pomimo tego, że wiele razy mówiłem, iż jestem senatorem oraz pokazywałem legitymację, która o tym świadczy - tak senator KO Jacek Bury w piśmie do prokuratury wspomina wydarzenia z połowy maja.

Tego dnia w Warszawie Strajk Przedsiębiorców zorganizował manifestację. Brał w nim udział Bury. Przez policjantów został wciągnięty do radiowozu, a gdy mundurowi zrozumieli, że mają do czynienia z senatorem chcieli go wypuścić. Bury jednak został w aucie czekając na spotkanie z dowodzącym akcji.

Senator Jacek Bury podczas niedzielnej konferencji prasowej na placu Litewskim w Lublinie

Senator Jacek Bury o wydarzeniach w czasie protestu przedsię...

W środę o tych wydarzeniach dyskutowano w Senacie. Informacje przedstawiał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Oceniał, że to parlamentarzyści podczas manifestacji utrudniali pracę policji.

- Wiceminister Wąsik wezwał mnie do tego, bym to ja przeprosił policję - komentował na czwartkowej konferencji prasowej Jacek Bury i poinformował, że w warszawskiej prokuraturze złożył zawiadomienie na działania dwóch policjantów. W ocenie senatora mogli popełnić przestępstwo naruszając nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego.

- Minister Wąsik przyznał, że zostałem siłą wrzucony do samochodu. W ten sposób policja kłamała mówiąc o moim dobrowolnym wejściu do radiowozu. A kiedy policja kłamie, to w jakim kraju my żyjemy - doda senator Bury.

Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie