Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy dostali miejsce tylko dla siebie. To nowe centrum na Czechowie

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Ponad 100 osób zapisało się już do Środowiskowego Centrum Seniorów przy ul. Śliwińskiego 5. W uruchomionej dzisiaj (8 grudnia) placówce dział m.in. punkt dziennego pobytu i domowej opieki.

W Lublinie mieszka 87 969 osób w wieku powyżej 60 lat (dane z końca października). Dużo? W całym mieście zameldowanych było wówczas 312 107 osób.

W wczoraj zainaugurowała działalność kolejna placówka utworzona z myślą o tej grupie mieszkańców. Chodzi o Środowiskowe Centrum Seniorów przy ul. Śliwińskiego na Czechowie.

- Środowiskowe Centrum Seniorów na Czechowie to miejsce, które bez wątpienia zapewni wielu osobom właściwą i profesjonalną pomoc świadczoną w przyjacielskiej i rodzinnej atmosferze. Głównym założeniem utworzenia nowej placówki jest wspieranie seniorów w tym, aby jak najdłużej pozostawali samodzielni i aktywni w swoim środowisku zamieszkania – podkreśla Monika Lipińska, z-ca prezydenta Lublina.

- Do nowej placówki na Czechowie zapisało się już ponad 100 osób. Pierwsze zajęcia zaplanowano na 12 grudnia – zapowiada Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

W ramach Środowiskowego Centrum Seniorów przewidziano Punkt Dziennego Pobytu, Punkt Domowej Opieki i Środowiskowy Klub Seniora. Do dyspozycji seniorów są dwie przestronne sale, kuchnia oraz toalety.

Placówka powstała w budynku Szkoły Podstawowej nr 43 przy ul. Śliwińskiego 5. Wydzieloną część szkoły zmodernizowano i przystosowano do potrzeb osób starszych. Lublin otrzymał na ten cel ponad 2 mln zł z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, z czego ponad 1,7 mln zł pochodzi ze środków europejskich, co stanowi około 84 proc. wartości projektu.

- Środki pochodzące z grantu pozwolą też na kontynuowanie usługi teleopieki, czyli nowoczesnego systemu wsparcia, zapewniającego bezpieczeństwo seniorów i zwiększającego ich samodzielność – dodaje Duma.

Chodzi o „opaski życia” służące do wzywania natychmiastowej pomocy w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa. Każda opaska posiada przycisk SOS do bezpośredniego połączenia z Centrum Teleopieki funkcjonującego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Pierwsze „opaski życia” trafiły do mieszkańców Lublina w 2019 roku. Do października 2022 r. z usługi skorzystało łącznie 1679 osób. - Obecnie opaski są używane przez 836 osób – wylicza Duma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski