Sensacyjne odkrycia na budowie Alchemii [ZDJĘCIA, WIDEO]

Małgorzata Szlachetka
Ratunkowe prace archeologiczne poprzedzają  budowę podziemnego kompleksu Alchemia. Stan surowy zamknięty parkingu ma być gotowy do końca 2018 roku.
Ratunkowe prace archeologiczne poprzedzają budowę podziemnego kompleksu Alchemia. Stan surowy zamknięty parkingu ma być gotowy do końca 2018 roku. Anna Kurkiewicz
Już początek wykopalisk na terenie przyszłego kompleksu Alchemia przyniósł duże niespodzianki. Archeolodzy odsłonili m.in. niemiecki schron z czasu II wojny i ślady po średniowiecznej osadzie.

- To jest fenomenalne miejsce, z którego jeszcze wiele dowiemy się o historii Lublina. Nikt nie spodziewał się takiego zagęszczenia obiektów na tak małym terenie - podkreśla archeolog Piotr Zimny z firmy Archee, który kieruje pracami prowadzonymi między ulicami Świętoduską, Bajkowskiego i Lubartowską.

Bliżej ratusza został odsłonięty schronu z II wojny światowej. Jest zbudowany z ceglanych bloków połączonych cementową zaprawą. - W tym miejscu Niemcy bronili się w lipcu 1944 roku, Rosjanie weszli do miasta od strony ulicy Lubartowskiej - mówi Piotr Zimny. Z czasu wojny pochodzą: fragment gąsiennicy czołgu T-34, kilka łusek i elementy skrzynek po amunicji. Schron na razie nie jest otwierany. Zanim to się stanie, będzie sprawdzony przez saperów.

Archeolodzy po kolei zdejmują kolejne warstwy ziemi, badając je wykrywaczem metali. Przypuszczają, że udało im się odsłonić relikty fundamentów jatek, jakie stały na targu działającym w tym miejscu od końca XIX wieku. Ten targ znamy chociażby ze zdjęć z okresu międzywojennego, chociażby autorstwa Stanisława Magierskiego.

Okazuje się jednak, że Górka Świętoduska była miejscem handlu już dużo wcześniej. Dowodem na to są plomby handlowe wykonane z ołowiu, jakie kryły się w ziemi. Znakowano nimi towar, na przykład bele sukna.

- Samych plomb odnaleźliśmy około 20. Najciekawsza jest ta z motywem anioła, która wg nas została wykonana w Londynie - opowiada kierownik prac archeologicznych. Piotr Zimny pokazał nam również ołowiany odważnik - okrągły z otworem w środku.

ZOBACZ TEŻ: Alchemia w Lublinie. Archeolodzy przystępują do pracy (ZDJĘCIA Z DRONA)

Ciekawostką jest zdobna blaszka z czterema otworkami, to fragment okucia z oprawy średniowiecznej księgi. Zostały również odnalezione fragmenty kafli datowanych na XVIII - XIX wiek, ale też szklanego pucharka, pochodzącego z okresu staropolskiego.

Teren, na którym obecnie trwają wykopaliska, pierwotnie podlegał kościołowi pw. Świętego Ducha przy Krakowskim Przedmieściu. W tym rejonie był cmentarz (bliżej obecnego ratusza) oraz ogrody należące do zaplecza szpitala zbudowanego przy Świętym Duchu. Piotr Zimny mówi, że warstwa ziemi z okresu istnienia ogrodu jest dobrze widoczna.

- Na Górce znajdowały się ogrody szpitalne otoczone od strony ulicy wałem i drewnianym parkanem, co stwarzało niejako pierwszą zewnętrzną linię obwarowań ziemnych przed zachodnim frontem „miasta w murach”- pisze lubelska historyczka sztuki Jadwiga Teodorowicz-Czerepińska.

Śladów obwałowań specjaliści jeszcze nie znaleźli, ale z ziemi wyszły za to inne, interesujące świadectwa przeszłości. Na głębokości 2 metrów widać ciemniejsze ślady po drewnianych słupach, na których przed wiekami wspierała się drewniana konstrukcja półziemianek. W rogu niektórych widać ślad po paleniskach. Datować można je na podstawie fragmentów naczyń ceramicznych: na VIII-X w. i X-XII w. - Do tej pory odsłoniliśmy ok. 10 zarysów dawnych półziemianek, a to dopiero połowa odkrytej działki. Mówimy tu o wczesnośredniowiecznej osadzie - podkreśla Zimny.

Pracownik firmy Archee, kierujący badaniami przy Świętoduskiej, wyjaśnia, że wejście do półziemianki było od strony południowej, żeby do środka wpadało dużo słońca. Palenisko lokalizowano z kolei w północno-wschodnim rogu, który był najchłodniejszym miejscem takiego domu.

Część odkrytych śladów mogą być też po zabudowaniach gospodarczych. Na jednym stanowisku archeologicznym mamy obiekty związane ze średniowieczem, ale też współczesnością. Z XX wieku pochodzą pozostałości podstawy pomnika Ofiar Getta, odsłoniętego w 1963 roku, który obecnie stoi przy ulicy Niecałej. We wtorek dobrze widoczne było wgłębienie, w którym pierwotnie został umieszczony akt erekcyjny monumentu.

Ratunkowe prace archeologiczne poprzedzają budowę podziemnego kompleksu Alchemia. Stan surowy zamknięty parkingu ma być gotowy do końca 2018 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna
Jest za bardzo nowoczesny. Architektura tego kompleksu powinna korespondować z architekturą starego miasta. Tyle w temacie!
m
merlin
PO sprzedało, dla nich polskość to nienormalność.
T
Tom
1970 r. - prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie podejmuje sprzeczną z prawe, tj.Ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 r.(nie minęło bowiem 40 lat od ostatniego pochówku) decyzję o zniszczeniu nekropoli,by zrobić z niej skwer publiczny !!! 1973 r. - Urząd Miejski w Lublinie dokonuje bezprawnej transakcji kupna terenu cmentarza od Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie za kwotę 69 tys.zł.W 1980 r. Sąd Rejonowy w Lublinie unieważnia umowę między Urzędem Miejskim i Parafią,nakazując zwrot całej kwoty,którą bezprawnie otrzymała Parafia prawosławna przy ul.Ruskiej.Parafia bowiem nie była wtedy ani kiedykolwiek wcześniej właścicielem tej nieruchomości tj."Starego cmentarza unickiego" Walecznych/Unicka w Lublinie.Właścicielem nekropolii od 1866 r. był Skarb Państwa,a wcześniej Parafia rzymskokatolicka św.Mikołaja na Czwartku w Lublinie.1976 r. - Ówczesne władze Lublina dokonują bezprawnego zniszczenia nekropolii.Nagrobki porozbijano młotami,część trumien wywieziono w nieznane miejsce,groby i szczątki ludzkie zasypano ziemią przy pomocy spychacza i na powierzchni cmentarza wytyczono alejki i postawiono ławki,zachęcając tym mieszkańców,aby od tej pory traktowali miejsce pochówku ludzi jako skwer do wypoczynku !!!
T
Tom
1939 - 1944 r. - "Stary cmentarz unicki" przejmują okupacyjne władze niemieckie (tzw.Distrikt) i dokonują na jego terenie rozstrzeliwań więżniów Zamku Lubelskiego i Żydów z pobliskiego getta (cmentarz graniczy z gettem wzdłuż ulicy Unickiej).25 maja 1940 r. na "Starym cmentarzu unickim" Niemcy rozstrzelali 9 więżniów Zamku (Józef Kasperek "Kronika wydarzeń w Lublinie w okresie okupacji hitlerowskiej" , 1989 r.).1944 - 1954 r, - cmentarz cały czas (od 1866 r.) dalej pozostaje własnością Skarbu Państwa,dlatego przechodzi pod zarząd Urzędu Miejskiego w Lublinie i na jego terenie w tym okresie odbywają się rozstrzeliwania więżniów Zamku Lubelskiego i potajemne pochowki ciał zabitych wcześniej na Zamku.W 1958 r. cmentarz zostaje decyzją ówczesnego Ministerstwa Gospodarki Komunalnej oficjalnie zamknięty dla pochówków i pozostawiony bez ochrony i opieki na degradację i zniszczenie.
k
kubeba
W mojej ocenie to miejsce powinno się zagospodarować w formie parku z niską zabudową typu galerie, kafejki, niewielkie restauracje czy kioski z pamiątkami.
a
antygnIDA
Myślałem że cały będzie o "aktorach" teatru NN a znaleziska to na przemian menora i szofar.
T
Tom
1918 r. - po odzyskaniu przez Polskę niepodległości - pierwszy parafialny cmentarz parafii rzym-kat św.Mikołaja na Czwartku,dalej pozostaje (od 1866 r.) własnością Skarbu Państwa i przechodzi pod zarząd Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.W 1920 r. parafia rzym-kat św.Mikołaja powraca z Kalinowszczyzny na Czwartek,ale cmentarz nie wraca w jej posiadanie.Władze niepodległej Polski,chciały nawet zlikwidować cmentarz jako żle kojarzący się i utożsamiany z zaborcą rosyjskim,bo prawosławny.Parafia prawosławna przy ul.Ruskiej wysyłała pisma do władz lubelskich,protestując przeciwko likwidacji cmentarza i argumentując,że sprawowany jest na nim kult religijny.Odstąpiono od likwidacji cmentarza.W 1924 r. Urząd Wojewódzki w Lublinie ogradza nekropolię i umieszcza tablicę informacyjną na bramie wejściowej o treści : CMENTARZ POLSKO - UNICKI założony w 1611 r.
T
Tom
1864 r. - zaborca rosyjski zamyka bramę cmentarza na klucz,nie pozwalając na pochówki (w ramach represji po Powstaniu Styczniowym 1863 r.).Ludzi zmuszeni są przenosić zmarłych przez mur cmentarza,by ich pochować.1867 r. - zaborca rosyjski przenosi parafię rzym-kat św.Mikołaja z Czwartku na Kalinowszczyznę,do kościoła św.Agnieszki i tam w 1868 r. założono nowy cmentarz parafialny.1869 r. - zaborca rosyjski sprowadza spod Lwowa unickiego księdza Mikołaja Kolenkowskiego (który jest za powrotem unitów do prawosławia) i osadza go jako proboszcza parafii unickiej przy ul.Ruskiej,z zadaniem przemianowywania unitów na prawosławnych.Ks M.Kolenkowski wykonuje to do 1875 r.kiedy to zaborca rosyjski likwiduje Kościół unicki w Królestwie Polskim.Od tego roku na "Starym cmentarzu unickim" chowani są formalnie prawosławni.
T
Tom
Na temat historii Lublina w kontekście "Starego cmentarza unickiego" Walecznych/Unicka już trochę wiemy: 1611 r. - pochówki unitów lubelskich na terenie należącym do kościoła rzym-kat św.Mikołaja na Czwartku w Lublinie.1797 r.- oficjalne założenie cmentarza dla parafii rzym-kat św.Mikołaja na Czwartku.1846 r. - wydzielenie części nekropolii dla pochowku unitów z parafii unickiej przy ul.Ruskiej.1866 r. - zaborca rosyjski konfiskuje cały majątek probostwa Czwartek (w ramach represji po Powstaniu Styczniowym 1863 r.),w tym cmentarz parafialny,który staje się własnością Skarbu Państwa - tzw.zarządu skarbowego zupełnego Królestwa Polskiego.
T
Tom
Jeszcze ciekawszym obiektem archeologicznym dla historii Lublina jest zabytkowy "Stary cmentarz unicki"(nazwa tradycyjna) położony przy skrzyżowaniu ulic Walecznych i Unickiej.Nie było tam robionych badań archeologicznych,chociaż nekropolia ta (data powstania cmentarza 1611 r.) jest znana od lat służbom konserwatorskim.Miejski Konserwator Zabytków stwierdził w 2012 r ,że jest to unikalny cmentarz dla historii miasta,bo jedyny w Lublinie,na którym w jednym miejscu,na tej samej działce są pochowani wyznawcy trzech wyznań : unici,rzymscy katolicy i prawosławni.
:)
...
p
piotrek
na placu litewskim znalezisko sprzed 3 tysiecy lat ,tutaj nastepna ciekawostka , co zrobi przyjezdna wladza .. pewnie wszystko zasypie ,tak ,oni tak kochaja polskosc i lublin
K
K
Kolejna galeria w Lublinie. Jest nam on bardzo potrzebna...
...
średnio 12m pod poziomem ulicy Świetoduskiej.Znajdą, jak zaczną kopać fundamenty ......
T
Tomo
masz racje o jedno "n" za duzo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie