Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie na chełmskiej Górce

Justyna Pietrzyk
Odnalezione szczątki trafią do badań antropologicznych, a następnie zostaną umieszczone w kryptach chełmskiej Bazyliki
Odnalezione szczątki trafią do badań antropologicznych, a następnie zostaną umieszczone w kryptach chełmskiej Bazyliki Justyna Pietrzyk
Archeolodzy szukali na Wysokiej Górce pozostałości po cerkwi, a natrafili na dobrze zachowaną trumnę z XVII lub XVIII wieku.

Na początku sierpnia na Wysokiej Górce rozpoczęły się badania archeologiczne. Naukowcy sprawdzają miejsce, w którym znajdowała się cerkiew Świętego Jana Złotoustego. Odkrywając kolejne warstwy ziemi natrafili na trumnę. Nikt nie spodziewał się takiego znaleziska.

- Na głębokości około 180 cm natrafiliśmy na zarys trumny. To pierwszy pochówek na Wysokiej Górce, najprawdopodobniej pochodzący z XVII lub XVIII wieku - mówi kierownik badań, archeolog Stanisław Gołub.

Nie wiadomo, kto znajduje się w trumnie. Dopóki nie zostanie otwarta, stanowi dla wszystkich wielką tajemnicę.

- To z pewnością sensacyjne odkrycie, ponieważ nikt się nie spodziewał, że na Wysokiej Górce są jakiekolwiek pochówki. W tym miejscu jest położona najstarsza świątynia, ale nie była to świątynia parafialna, więc nie było wokół niej nekropolii. Cmentarze były poniżej - tłumaczy Paweł Wira, p.o. kierownika chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Trumna, na którą natrafili archeolodzy jest metalowa i obłożona drewnianymi deseczkami. Została dobrze zachowana, więc najprawdopodobniej szczątki znajdujące się wewnątrz również będą w dobrym stanie. Wszystko wskazuje bowiem na to, że od chwili pochówku trumna nie była otwierana.

Teraz archeologów czeka otwarcie, co nie będzie proste, ponieważ trumna jest lutowana. Są na niej otwory powstałe na skutek działania rdzy. To przez nie badacze dostrzegli szkielet. Do kogo należy?

- Bardzo możliwe, że jest to pochówek jednego z biskupów unickich, którzy mieli swoją siedzibę na górze chełmskiej - dodaje Wira.

W związku z tym, iż trumna jest w dobrym stanie, badacze spodziewają się znaleźć wewnątrz insygnia sakralne lub elementy świadczące o tym, kim był zmarły i jakie pełnił stanowisko.

W poniedziałek zakończyły się także prace archeologiczne w pobliżu schodów prowadzących do parku „na górce”. Odkryto tam cmentarz pochodzący z XIII wieku, a na nim pochówki 30 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski