MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Serduszka zasychają? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i czy trzeba się tym martwić. Radzimy, jak zadbać o te rośliny latem

Katarzyna Laszczak
Serduszka to rośliny ogrodowe, które pięknie kwitną w maju i czerwcu. Latem zaniepokojenie budzi to, że ich liście żółkną.
Serduszka to rośliny ogrodowe, które pięknie kwitną w maju i czerwcu. Latem zaniepokojenie budzi to, że ich liście żółkną.
Serduszka okazała to roślina ogrodowa, która pięknie kwitnie późną wiosną. Nie jest trudna w uprawie, jednak latem można zauważyć, że jej liście zasychają. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i czy trzeba się tym martwić, albo coś robić. Sprawdź, jak zadbać o serduszka latem.

Spis treści

Serduszka okazała (znana też jako serduszka okazałe) to wspaniała roślina ogrodowa. Tworzy ciekawe kwiaty, które mają kształt serduszek, najczęściej różowych, ale są też odmiany o białych kwiatach. Kwitną w maju i czerwcu. Serduszka nie są trudne w uprawie – te rośliny najlepiej rosną w lekkim cieniu, na żyznej, próchniczej i w miarę wilgotnej ziemi. W dodatku serduszka są długowieczne, bo w dobrych warunkach mogą rosnąć nawet kilkadziesiąt lat.

Liście serduszek zasychają. Dlaczego tak się dzieje?

Latem możemy zaobserwować, że liście serduszek zaczynają żółknąć i schnąć. Nie jest to objaw choroby, braków składników odżywczych, ani suszy, lecz zupełnie naturalny proces. Te rośliny latem przechodzą w okres spoczynku, a ich części naziemne zanikają. Nie musimy się więc martwić, że nasze serduszka zginą z rabaty. Ich pędy pojawiają się w przyszłym roku, wczesną wiosną.

Latem liście serduszek zaczynają zasychać. To naturalny proces. Nie ścinajmy ich, dopóki całkiem nie zżółkną.
Latem liście serduszek zaczynają zasychać. To naturalny proces. Nie ścinajmy ich, dopóki całkiem nie zżółkną. Katarzyna Laszczak

Kiedy przycinać serduszka i jak zadbać o nie latem?

Jest jednak kilka rzeczy, o które warto zadbać, żeby serduszka rzeczywiście pojawiły się w kolejnym sezonie i pięknie zakwitły. Po pierwsze – nie ścinajmy liści, dopóki nie zaschną. One muszą odżywić podziemną bulwę, dzięki czemu roślina będzie mocna w kolejnym sezonie. Liście można ściąć, gdy całkiem zżółkną, najczęściej na początku sierpnia.

Serduszek, które przekwitły i zaczynają zasychać, nie należy nawozić (zasila się je wiosną, gdy rosną). Wyjątkiem jest ściółkowanie kompostem, które można zrobić jesienią. W okresie spoczynku rośliny nie wymagają też podlewania.

Warto też zadbać o to, żeby przypadkiem nie zniszczyć roślin. Kiedy pozbędziemy się ich liści, miejsce, gdzie rosną, przestanie być widoczne. A pewnie jeszcze w tym sezonie będziemy sadzić jakieś rośliny. Oznaczmy miejsce, gdzie rosną serduszka, żeby ich nie uszkodzić, albo nawet przypadkiem nie wykopać. Można do tego użyć np. patyczka z kokardką.

Z czym sadzić serduszka?

Jeśli uprawiamy serduszka, to ich żółknące liście będę pojawiać się co roku, a później pozostanie puste miejsce. Dlatego warto sadzić je z roślinami, które je nieco zasłonią i wypełnią rabatę. Wybierzmy takie, które mają zbliżone wymagania, ale nie rozrastają się nadmiernie. Należą do nich, np.:

  • funkie, czyli hosty, które mają mnóstwo pięknych gatunków, ale jeśli zależy nam na funkcji „maskującej”, wybierajmy średnie i większe odmiany;
  • zawilce japońskie;
  • niewielkie paprocie (np. wietlica japońska);
  • tawułki ogrodowe.

Nie tylko serduszka zasychają. Te rośliny również znikną z rabaty

Serduszka nie są jedynymi roślinami, które zasychają latem. Tak jest z większością wiosennych kwiatów cebulowych (takich jak tulipany, narcyzy, hiacynty, krokusy, przebiśniegi i inne). Liście zasychają także u:

  • czosnków ozdobnych,
  • omiegów,
  • zimowitów (jesienią pojawią się tylko ich kwiaty, bez liści).

Wszystkie te rośliny przechodzą okres spoczynku.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski