MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Serial dokumentalny, audycje radiowe i msze. 40.rocznica Lubelskiego Lipca

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Wiesław Michocki (ZE ZBIORÓW MUZEUM HISTORII MIASTA LUBLINA)
Mija 40 lat od strajków, które swoim zasięgiem objęły cały lubelski region. Strajków, które dały początek powstaniu „Solidarności". Jak będziemy w tym roku obchodzić rocznicę Lubelskiego Lipca?

Lubelski Lipiec. Tak ochrzczono wydarzenia z 1980 roku, kiedy wybuchł najpierw strajk pracowników WSK Świdnik i szybko rozlał się na kolejne zakłady w regionie. - Strajki miały miejsce w dniach 8–24 lipca 1980 roku i objęły 91 zakładów w Lublinie – przypomina Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN.

PRL-owska władza robiła co mogła, aby w Polskę nie poszły informacje o proteście. Nie udało się i ostatecznie władza podpisała ze strajkującymi porozumienie.

Obchody 39. rocznicy Lubelskiego Lipca w lokomotywowni. Nie ...

Marszałek województwa Jarosław Stawiarski, zapowiadając obchody 40. rocznicy Lubelskiego Lipca, mówił we wtorek, że to okazja do krzewienia patriotyzmu.

– Strajki lubelskie dały asumpt, dały iskrę do zapalenia się całej Polski, do powstania wielkiej idei „Solidarności” – przypomniał marszałek. – We wrześniu 1980 roku było nas prawie 10 milionów ludzi, którzy byli w „Solidarności”, którzy uważali, że można Polskę komunistyczną zmienić. Tu się zaczęło. Tu się rozpoczął długi marsz do wolnej III Rzeczpospolitej – dodał.

Marian Król, przewodniczący „Solidarności” regionu środkowo – wschodniego zaznaczył, że w Świdniku zostały wypracowane pokojowe metody walki z władzą komunistyczną. – Na Lubelszczyźnie strajkowało co najmniej 160 zakładów pracy i trudno dziś określić, czy to było 50 tysięcy czy 100 tysięcy ludzi, bo tych badań nikt w odpowiednim czasie nie przeprowadził - mówił.

W tle widać pierwszą wersję pomnika Krzyż Wdzięczności, który został odsłonięty 10 lipca 1981 roku. Postać robotnika zrywającego łańcuchy była wówczas wykonana z drewna. Obecnie przy ul. Droga Męczenników Majdanka oglądamy jego drugą wersję z brązu, odsłoniętą 25 lipca 2010 roku.

Zobacz obchody Lubelskiego Lipca na archiwalnych zdjęciach

Tegoroczne uroczystości rozpoczną się 11 lipca w Świdniku mszą świętą. Następnie zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem na terenie PZL Świdnik. Regionalne obchody odbędą się 26 lipca. Rozpoczną się mszą w archikatedrze, a następnie zaplanowano uroczystą galę poświęconą Lubelskiemu Lipcowi.

W ramach obchodów powstał serial dokumentalny „Mocni nadzieją. Lubelski Lipiec 1980”. Radio Lublin do końca sierpnia będzie emitowało serię materiałów przygotowanych specjalnie na 40. rocznicę. „Na początku był lipiec” jest radiową kroniką tamtych wydarzeń. W programach wykorzystano fragmenty artykułów prasowych “z epoki”, dzienników i zapisków funkcjonariuszy partyjnych i opozycjonistów, akt Komitetu Wojewódzkiego PZPR, pojawiają się także głosy uczestników tamtych wydarzeń.

Lubelska „Solidarność” przygotowuje też dwa wydawnictwa: książkę „Stąd ruszyła lawina” oraz publikację „Przed sierpniem był lipiec”. Powstał też specjalny portal www.lubelskilipiec1980.pl.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski