Lubelski Lipiec. Tak ochrzczono wydarzenia z 1980 roku, kiedy wybuchł najpierw strajk pracowników WSK Świdnik i szybko rozlał się na kolejne zakłady w regionie. - Strajki miały miejsce w dniach 8–24 lipca 1980 roku i objęły 91 zakładów w Lublinie – przypomina Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN.
PRL-owska władza robiła co mogła, aby w Polskę nie poszły informacje o proteście. Nie udało się i ostatecznie władza podpisała ze strajkującymi porozumienie.
Obchody 39. rocznicy Lubelskiego Lipca w lokomotywowni. Nie ...
Marszałek województwa Jarosław Stawiarski, zapowiadając obchody 40. rocznicy Lubelskiego Lipca, mówił we wtorek, że to okazja do krzewienia patriotyzmu.
– Strajki lubelskie dały asumpt, dały iskrę do zapalenia się całej Polski, do powstania wielkiej idei „Solidarności” – przypomniał marszałek. – We wrześniu 1980 roku było nas prawie 10 milionów ludzi, którzy byli w „Solidarności”, którzy uważali, że można Polskę komunistyczną zmienić. Tu się zaczęło. Tu się rozpoczął długi marsz do wolnej III Rzeczpospolitej – dodał.
Marian Król, przewodniczący „Solidarności” regionu środkowo – wschodniego zaznaczył, że w Świdniku zostały wypracowane pokojowe metody walki z władzą komunistyczną. – Na Lubelszczyźnie strajkowało co najmniej 160 zakładów pracy i trudno dziś określić, czy to było 50 tysięcy czy 100 tysięcy ludzi, bo tych badań nikt w odpowiednim czasie nie przeprowadził - mówił.
Zobacz obchody Lubelskiego Lipca na archiwalnych zdjęciach
Tegoroczne uroczystości rozpoczną się 11 lipca w Świdniku mszą świętą. Następnie zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem na terenie PZL Świdnik. Regionalne obchody odbędą się 26 lipca. Rozpoczną się mszą w archikatedrze, a następnie zaplanowano uroczystą galę poświęconą Lubelskiemu Lipcowi.
W ramach obchodów powstał serial dokumentalny „Mocni nadzieją. Lubelski Lipiec 1980”. Radio Lublin do końca sierpnia będzie emitowało serię materiałów przygotowanych specjalnie na 40. rocznicę. „Na początku był lipiec” jest radiową kroniką tamtych wydarzeń. W programach wykorzystano fragmenty artykułów prasowych “z epoki”, dzienników i zapisków funkcjonariuszy partyjnych i opozycjonistów, akt Komitetu Wojewódzkiego PZPR, pojawiają się także głosy uczestników tamtych wydarzeń.
Lubelska „Solidarność” przygotowuje też dwa wydawnictwa: książkę „Stąd ruszyła lawina” oraz publikację „Przed sierpniem był lipiec”. Powstał też specjalny portal www.lubelskilipiec1980.pl.
- 13 dzieci utonęło w Wiśle. Tragedia nadal budzi emocje
- Nietypowe zakończenie roku szkolnego. Zobaczcie zdjęcia
- Te szkoły kształcą prymusów. Wyjątkowa uroczystość w ratuszu
- Mija 90 lat od otwarcia jesziwy. Jak wygląda teraz?
- Budynek, na który patrzysz to...? Znasz Lublin? Sprawdźmy!
- Fontanna na placu Litewskim znowu działa. Zobacz zdjęcia
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?