MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miasta Lublin pod specjalnym nadzorem. "Nie pamiętam takich ograniczeń"

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
W sesji będzie mogło uczestniczyć jednocześnie nie więcej niż 50 osób
W sesji będzie mogło uczestniczyć jednocześnie nie więcej niż 50 osób Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Ozonowanie sali obrad, dezynfekcja kart do głosowania, rękawiczki jednorazowe to m.in. środki bezpieczeństwa, jakie będą towarzyszyć czwartkowym obradom lubelskich radnych. W sesji będzie mogło uczestniczyć jednocześnie nie więcej niż 50 osób.

To na pewno nie będzie „normalna” sesja.

– Takich ograniczeń nie pamiętam w całej 30-letniej historii samorządu. Bywały sesje, które trwały nawet trzy dni, zmienialiśmy salę obrad np. debata toczyła się w Trybunale Koronnym, ale takich obostrzeń nie było nigdy

– przyznaje Leszek Daniewski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin.

Radni będą debatować w czwartek. I to mimo tego, że w Polsce panuje epidemia koronawirusa. Rząd radykalnie ograniczył m.in. możliwości spotkań, przebywania poza domem. - Przepisy tzw. „specustawy koronawirusowej” oraz rozporządzenia ministra zdrowia nie zawiesiły działalności organów stanowiących jednostki samorządu terytorialnego, a więc również rad gmin – tłumaczy Jarosław Pakuła, przewodniczący Rady Miasta Lublina.

Sesja odbędzie się na specjalnych zasadach. Jakich? Przed jej rozpoczęciem sala obrad zostanie poddana ozonowaniu. A karty, które służą radnym do głosowania, zostaną zdezynfekowane przed wydaniem.

Radni i pozostałe osoby przebywające na sali będą siedzieć od siebie w pewnej odległości (ok. 2 metry).

- Zostaną zabezpieczone środki dezynfekujące oraz jednorazowe rękawiczki. Zapewnione zostaną jednorazowe długopisy

- dodaje Pakuła.
Maseczki? – Nie dysponujemy nimi – przyznaje Pakuła.

Na sali będzie mogło przebywać nie więcej niż 50 osób. To limit narzucony specustawą. - Apelujemy o nieograniczanie możliwości udziału obywateli w tym posiedzeniu – podkreśla Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności. I tłumaczy, że takie ograniczenie byłoby niezgodne z konstytucją.

- Nie jest planowane wyłączenie udziału w nim publiczności, choć takie ograniczenia były już stosowane w innych miastach w Polsce – przekonuje Pakuła.

Ale nie znaczy to, że na salę obrad wejdzie każdy, kto zechce.

- Ograniczona zostanie do minimum liczba osób z obsługi. Dyrektorzy i kierownicy jednostek będą oczekiwać w innych pomieszczeniach ratusza i będą proszeni pojedynczo do sali obrad jedynie na czas swoich ewentualnych wystąpień. Taka sama zasada będzie obowiązywać w stosunku do publiczności, która nie zmieści się w tym „limicie” w sali obrad – tłumaczy Pakuła. I dodaje: - Sesja będzie na żywo transmitowana w internecie. Każdy, kto będzie zainteresowany debatą, będzie mógł ją śledzić.

Nikt z radnych nie jest objęty kwarantanną. Ale nie wszyscy zjawią się na sesji. – Dwóch radnych poinformowało, że nie przyjdzie. Powołali się na stan swojego jego zdrowia – mówi Pakuła.

- Ze względu na niedawno przebytą chorobę nie mogę uczestniczyć w obradach. To nie moja decyzja, ale lekarza, z którym konsultowałem sprawę – przyznaje Leszek Daniewski.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski