Sesja Rady Miasta: Radni będą debatować o budżecie i chrzcie Polski

Artur Jurkowski
Małgorzata Genca/Archiwum
Udostępnij:
Uczczenia 1050. rocznicy chrztu Mieszka I chcą radni miejscy PiS. Stanowiskiem w tej sprawie zajmą się rajcy na środowej sesji Rady Miasta.

- Zwracamy się do prezydenta Lublina oraz lubelskich instytucji oświatowych i kulturalnych o podjęcie w 2016 r. działań i inicjatyw dla upamiętnienia 1050. rocznicy chrztu Polski - apelują radni miejscy PiS w stanowisku, nad którym w środę będzie debatować Rada Miasta.

- O Polsce zaczyna się mówić dopiero od chrztu Mieszka I, wcześniej był to po prostu kraj Polan - przypominał znaczenie wydarzenia z 966 r. Tomasz Pitucha, przewodniczący klubu radnych PiS.

Radni przywołują w stanowisku osobę prymasa Stefana Wyszyńskiego, organizatora obchodów tysiąclecia chrztu, „które stały się symboliczną datą klęski ideologii komunistycznej w naszej Ojczyźnie”.

Rajcy rozstrzygną również o kształcie budżetu Lublina na 2016 r. Dochody mają wynieść 1,69 mld zł, wydatki - 1,71 mld zł. Dług miasta na koniec 2016 r. ma sięgnąć 1,27 mld zł.

Na liście największych inwestycji znalazły się m.in. przebudowa pl. Litewskiego, skrzyżowania Solidarności, Sikorskiego, gen. Ducha czy kontynuacja robót przy budowie ul. Muzycznej od Stadionowej do Głębokiej.

Nie na wszystko jednak starczyło pieniędzy. - Będę się upominał o budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Elektrycznej, Dulęby, Krańcowej - zapowiedział Piotr Popiel (PiS).

Takiej inwestycji chcą sami mieszkańcy. W styczniu tego rodu radni jednogłośnie przyjęli obywatelską uchwałę dotyczącą realizacji prac. - Koszt to ok. 2 mln zł zł - szacował Karol Kieliszek z biura prasowego UM.

Ratusz tłumaczy jednak, że nie ma pieniędzy na ten cel. - W przyszłym roku planujemy zlecenie wykonania dokumentacji projektowej - poinformował Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Radni zajmą się też dzisiaj uchwałą zwalniającą wszystkich lubelskich kupców z opłaty targowej. Ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 r. Dla budżetu miasta oznacza to zmniejszenie dochodów o ok. 2 mln zł. Będzie też debata nad przyznaniem honorowego obywatelstwa Lublina o. Hubertowi Czumie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 23

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec Kośminka
na skrzyżowaniu Elektrycznej, Dulęby, Krańcowej, ale UM z niesamowitym uporem blokuje wykonanie od 2015 roku. Cytuję fragment z artykułu: "W styczniu tego roku radni jednogłośnie przyjęli obywatelską uchwałę dotyczącą realizacji prac. - Koszt to ok. 2 mln zł zł - szacował Karol Kieliszek z biura prasowego UM."
W tym miejscu wyjaśniam że uchwała została przyjęta jednogłośnie w styczniu ale w 2015 roku a nie w tym, to raz, a dwa ...skąd Pan Kieliszek podaje koszt 2 mln zł, jeśli nie ma dokumentacji na podstawie której można określać koszt. Dlaczego UM wciąż przesuwa wykonanie sygnalizacji na dwupasmowej ruchliwej ulicy biegnącej tuż przy zabudowaniach? Czy UM czeka na kolejne kolizje i wypadki a w tym śmiertelne?
m
miś
my ich tu nie chcemy
n
niepatriota
PiS-dzielce zżymają się na UE twierdząc, że ta ogranicza nam niezależność. Ale ta dzisiejsza utrata części niezależności na rzecz Unii to mały pikuś przy tej sytuacji sprzed 1050 lat. Mieszko I rzeczywiście nie miał wyboru a przyjmując chrzest uznał zwierzchnictwo cesarza i króla Niemiec oraz Watykanu. Mieszko przy okazji musiał się zgodzić na podatki; trybut na rzecz cesarza i świętopietrze na rzecz papieża. I żadnych dopłat unijnych w zamian nie dostawał! Co więcej oficjalnym językiem urzędowym w Polsce stał się język łaciński i pozostawał nim aż do rozbiorów.
n
na Świeta jak znalazł
a no i te czekoladki też są wyśmienite, czy macie na sali obrad poczęstunek ze słodyczy od Mieszka I, podzielcie się trochę, dzisiaj nie wszystkich stać na takie luksusy
E
El
Mieszko I jakby zobaczył czym wy się zajmujecie i za co bierzecie diety płacone z naszych podatków drodzy pisowcy, to by was natychmiast wysłał na pole ziemniaki kopać
8
a czy w ogóle Mieszko miał jakieś inne rozwiązanie w owych czasach i wybór??? katolickie cesarstwo najeżdżało nasz kraj jako pogański przy aprobacie papieża i wywozili dobra materialne oraz ludzi jako niewolników :( wybór Mieszko miał taki jak Polska w 45 roku podporządkowując się ZSRR niestety,nie ma co świętować moim zdaniem. SIŁA ZŁEGO NA JEDNEGO!!!!!!
O
Ość
że występuję PRZECIWKO katolicyzmowi w Polsce, przeciwko wierze... na dowód tego zamieszczę to, co - bywało - pisałem na kilku forach:
"Narzekacie na religię... bzdura! Religia jest tylko narzędziem. Tak jak młotek. Młotkiem można zbudować dom, można też i zabić. Religia ma swoje plusy, może dyscyplinować, może nie dopuszczać do pełnej samowoli, chaosu społecznego - jest jednym z narzędzi konsolidacji społeczeństw, porządkującym, kodyfikującym stosunki międzyludzkie w danej społeczności. Było to szczególnie cenne, kiedy takie społeczeństwa się dopiero tworzyły, wieki temu - kto wie, czy nie dzięki właśnie religiom, spajającym grupy, plemiona - ludzkość przetrwała... myślę, że między innymi, była silnym czynnikiem sprzyjającym przetrwaniu i rozwojowi ludzkości. Może też być narzędziem zła - jeżeli religią się manipuluje, jeżeli służy tylko interesom niewielkiej grupy uprzywilejowanych, zawłaszczających tą religię. Także, jeżeli nie dopuszcza się większych grup populacji do szeroko pojętej wiedzy, do wymiany kulturalnej, do wymiany idei i myśli - co często, za pomocą religii - się czyni... bo niedouczonymi, nie znającymi innych alternatyw, ba - nie wiedzącymi, że takie istnieją i warte są poznania (niekoniecznie zaakceptowania czy przyjęcia, ale poznania) - łatwiej manipulować i, w efekcie - sterować...
Religia religią, ale i tak wszystko zależy od człowieka - czy ten potrafi i chce wyzwolić się od narzucanych schematów... żeby móc samemu decydować, które uzna za wartościowe na tyle, aby przyjąć jako własne.
l
lucyper
Gdyby jarek umiał dymac też by nie płacił...
l
lucyper
I dymaja nas tyle lat...
O
Ość
wciskanie kitu? Cyt: "...- O Polsce zaczyna się mówić dopiero od chrztu Mieszka I, wcześniej był to po prostu kraj Polan - przypominał..."
Dziwna cisza na temat tego, co działo się na naszych ziemiach przed CHRZTEM... Idiotyzmem jest wręcz wciskanie kitu, że państwowość rozpoczęła się dopiero od wprowadzenia chrześcijaństwa, bo, żeby wprowadzić jednolitą religię państwową MUSIAŁY już istnieć struktury scentralizowanej władzy i czegoś na wzór administracji obejmującej i integrującej znaczny obszar, te struktury musiały również być na tyle silne i stabilne, żeby nie uległy zniszczeniu podczas lokalnych walk religijnych, bo te na pewno zaistniały. Zatem takie struktury istniały już od dłuższego czasu - i to nie kilkunastu lat, a co najmniej przez kilka pokoleń - a one też ściśle wiążą się z rozwojem cywilizacyjnym i ekonomicznym. To nie był nie liczący się, prymitywny zlepek kilku plemion odcięty od kontaktów i wpływów kulturowych krajów, państw sąsiednich! Na pewno również istniały przekazy i dokumenty z tego okresu - podejrzewam, że po prostu zostały zawłaszczone, a kto wie, czy i nie zniszczone przez Kościół. Normalna praktyka, wielokroć wypróbowana... gdy w grę wchodzi o odcięcie społeczeństwa od tradycyjnych wierzeń w celu uzyskania dominacji... Proszę pamiętać, że JESZCZE w 10 w. p.n.e. na terenach obecnej Polski pojawiały się wcale liczne ogniska oporu przeciwko Kościołowi Katolickiemu i jego hierarchom, który, zarówno wcześniej jak i później - nie zawsze chlubnie zapisał się w naszej historii... Że tak było (niszczenie przekazów, dorobku kulturalnego), niech świadczy zaciekłe niszczenie kultur rodzimych w czasach konkwisty, kolonializmu, także niszczenie, zaprzeczanie spadkowi intelektualnemu, cywilizacyjnemu - po choćby Islamie. To są FAKTY, udowodnione po wielokroć. W Polsce bardzo mało mówi się o dorobku cywilizacyjnym kultur przedchrześcijańskich - obawiam się, że jest to też celowa polityka Kościoła Katolickiego posiadającego silny, ZA SILNY wpływ na edukację w Polsce. Historia wielokroć udowodniła, że społeczności, w których istniała blokada i monotematyczność informacji - ulegały degeneracji kulturowej... nie jest to proces szybki, ale pewny...
a
allach
folsdojczu należy cie łachu wykopać do syrii
.
żal patrzeć na to czym zajmują się radni PiS - jak nie zmiana nazwy ulicy to debata o gender, jak nie debata o gender to debata o chrzcie
G
Gość
oto czym zajmuje się lubelska opozycja
p
potem będzie
czczenie bitwy pod grunwaldem? Radni się mozno ograniczają bo jestem także ciekawy jak zyli polanie przez rokiem 900, może dałoby sie podpatrzec cos ciekawego i inspirującego w odróznieniu od tego co było potem
j
jan
Czy niejaki pitucha nie jest pacjentem szpitala w Abramowicach ? Kto na tego idiotę głosował?
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie