Sesja Rady Miasta. Spokojnie jak po wyborach. Radni nie mieli ochoty do dyskusji

Artur Jurkowski
Stadion żużlowy. Ratusz decyduje, czy budować go w nowym mejscu, czy modernizować obiekt przy Al. Zygmuntowskich
Stadion żużlowy. Ratusz decyduje, czy budować go w nowym mejscu, czy modernizować obiekt przy Al. Zygmuntowskich Łukasz Kaczanowski
Udostępnij:
Bonifikata za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, większe pieniądze na stadion żużlowy i mniejsze na dworzec metropolitalny - radni w błyskawicznym tempie przyjmowali uchwały. Z 35 projektami uwinęli się w niespełna dwie godziny.

Nad sesją unosił się „duch wyborów”. Radni zmęczeni kampanią wyborczą praktycznie nie dyskutowali nad projektami. Z 35 merytorycznymi punktami z porządku obrad uporali się w ciągu niespełna dwóch godzin, co należy uznać za rekord szybkości w tej kadencji. Później w trakcie interpelacji wrócili do sprawy Marszu Równości. I emocji było sporo. Ale i tak sesję zakończyli tuż po godz. 13.

Wojewoda oszczędzony

Porządek obrad sesji wskazywał na to, że dojdzie do wielkiej wojny między PiS i PO. Powód? Radni Platformy przygotowali apel o odwołanie Przemysława Czarnka (PiS) z funkcji wojewody lubelskiego.

- Oburzające i nielicujące z powagą sprawowanego przez pana Przemysława Czarnka urzędu jest formułowanie obraźliwych wobec mieszkańców Lublina stwierdzeń będących wyrazem pogardy i mowy nienawiści - argumentowali radni PO.

Chodziło o wypowiedzi o organizatorach i uczestnikach Marszu Równości.

Apel miał być pierwszym merytorycznym punktem w dyskusji. Miał, bo został zdjęty z porządku.

- W związku z tym, że na wniosek wicepremier Beaty Szydło apel został przesłany do Kancelarii Premiera - wyjaśniał Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta Lublina.

Na żużel więcej, na dworzec mniej

600 tys. zł trafi na opracowanie koncepcji i dokumentacji projektowej budowy stadionu żużlowego. Znacząco, bo o ponad 4 mln zł będą zmniejszone tegoroczne wydatki na budowę nowego dworca autobusowego przy ul. Dworcowej. Zmiany w budżecie miasta zaaprobowali radni miejscy.

- W ciągu półtora, dwóch miesięcy rozstrzygniemy podstawowy dylemat: czy modernizować stadion przy Al. Zygmuntowskich czy budować nowy obiekt w innym miejscu - mówił Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Ratusz szacuje, że koszt budowy nowego stadionu od podstaw, w zupełnie innym miejscu, wyniósłby ponad 180 mln zł.

Zmniejszą się tegoroczne wydatki na powstanie dworca autobusowego przy al. Dworcowej.

- Chodzi o zapłatę za projekt. Raczej nie zdążymy odebrać dokumentacji do końca roku - wyjaśniała Bernadeta Krzysztofik, dyrektor Wydziału Funduszy Europejskich UM Lublin.

- Przetarg na budowę dworca planujemy ogłosić w czerwcu 2019 r. - dodał Szymczyk.

Szacunkowy koszt inwestycji to 190 mln zł, z czego ok. 140 mln zł ma stanowić wsparcie z funduszy UE.

Użytkowanie zmieni się we własność

Użytkownicy wieczyści będą mogli wykupić zajmowane tereny i przekształcić je we własność. Ustawa umożliwiająca zmianę wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.

Użytkowanie wieczyste dotyczy dwóch rodzajów gruntu: będących w rękach samorządu oraz Skarbu Państwa. Te należące do Skarbu Państwa będzie można wykupić z 60-proc. bonifikatą (tak określa ustawa).

W przypadku gruntów samorządowych wysokość bonifikaty ustala gmina. W Lublinie ma to być 60 proc.

- Po to, aby nie różnicować mieszkańców, bo właśnie 60 procent przysługuje tym, którzy użytkują tereny Skarbu Państwa - tłumaczył Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W Lublinie z terenów Skarbu Państwa korzysta 35 proc. użytkowników wieczystych.

Prezydent Lublina wystąpił do lubelskich parlamentarzystów - posłów i senatorów - z apelem, aby dokonali zmian w ustawie i wprowadzili bonifikatę w wysokości 99 proc. dla gruntów Skarbu Państwa.

- Wówczas taką samą zniżkę przyjmiemy dla terenów gminy - zapowiedział Żuk.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Kurier Lubelski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Benedik
Tak było w PRL i w Lublinie jeżdżił nawet H. Nielsen. A teraz remont stadionu to wielki problem i rozbijanie GWna na atomy.
j
jaa
Głupiś i bez szkoły jesteś, pisiorku
P
Piotr
Arena , stadion żużlowy, basen ,parki czy deptak służą NORMALNYM MIESZKAŃCOM MIASTA.
G
Gość
Już mają jeden stadion (Arena im GuPOty Lubelskiej) za 200 mln zł (do dzisiaj kosztuje już ponoć ok. 250 mln). Jeszcze im mało? Ale Lubeloki będą płacić, z POdatków na fanaberie rajców - i dobrze im tak. Chcieli - to mają.
T
TroCiny
Śledzenie internautów po adresach IP macie jak widać we krwi.
Brakuje wam tylko trocin, by kneblować myślących i mówiących inaczej, niż byście chcieli. Trociny doskonale sprawdzały się w czasach, gdy tacy jak wy działali w oficjalnych instytucjach takich jak UB i KBW, a później SB i WSI.
A
Andrzej Dupowicz
Natrętny schizofreniku, zrozum w końcu, że nikt cie nie chce na posiedzeniach RM słuchać. Ani ciebie ani tych wszystkich propagandowych bzdur które wygadujesz.
R
RedaKtóry
Redaktor lub kolegium albo wydawca ocenzurował kolejny przypadek odbierania mieszkańcom możliwości zadawania pytań i wypowiedzi na sesji organu, który utrzymywany jest przez podatników.

Od nowej kadencji będzie prezydentowi i jego większościowej frakcji dużo łatwiej, bo bez problemu przeszła zmiana Statutu, w której prawo do pytań i wypowiedzi ze strony mieszkańców będzie możliwe tylko według ustawowych zasad zapisanych dla udziału w dyskusji nad sprawozdaniem prezydenta miasta.

Na poniższym nagraniu słychać jak redaktor sprawozdawca KL dopytuje, jaki to niby przepis narusza odmowa udzielenia głosu jednemu z mieszkańców, po czym ucieka na korytarz: youtu.be/R5IE6RySJBw
t
tak tak
tak tak szacunki mówią żeby stadion przenieść i teren oddać developerkom.
co jeszcze oddamy developerkom? najlepiej tereny tereny gdzie sami mają domy żeby im postawić osiedle- super pomysł
t
tutejszy
Jako 63 letni obywatel ale nie RP tylko Rzeczypospolitej widzę, że Polsce jest potrzebny Erdogan do zrobienia porządku bo Piłsudski raczej nie zmartwychwstanie.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie