MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Setka Kuriera jest już pełnoletnia. Lubelska przedsiębiorczość wychodzi z pandemii z tarczą. [ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Naszej Setce stuknęło 18 lat, weszliśmy zatem w dorosłość. Nie jest to dorosłość łatwa, bo osiągnięta w okresie postpandemii i wojny na Ukrainie. Mimo to tegoroczny ranking pokazuje, że przedsiębiorczość regionu lubelskiego ma się całkiem dobrze.

- Jak się ma 18-letnie dziecko, to trzeba je dyscyplinować. Z naszą Setką zaczęliśmy ten proces już rok temu, poddając ją liftingowi - zainaugurował metaforycznie czwartkową (13 października) galę redaktor naczelny Kuriera Lubelskiego, Wojciech Pokora.

Formą owego wspomnianego liftingu było zaproszenie do współpracy Krajowej Administracji Skarbowej – to w oparciu o jej dane i metodologię stworzony został ranking liderów lubelskiej przedsiębiorczości.

- Głównym kryterium był osiągnięty w 2021 r. przychód rozumiany wedle regulacji podatku dochodowego od osób prawnych. Wszystkie dane sprawdziliśmy kilkukrotnie, nie ma żadnej możliwości pomyłki – wyjaśniał Artur Krukowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

  • W kategorii firm z przychodami ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług od 100 do 199 mln zł zwyciężyła firma TEZET Sp. z o.o. Miejsce drugie przypadło 1. Wojskowemu Szpitalowi Klinicznemu w Lubinie, a trzecie przedsiębiorstwu Mondi Dorohusk Sp. z.o.o.
  • W kategorii firm z przychodami od 200 do 499 mln zł zwyciężyła firma Podlasie S.A. z Łukowa, drugie miejsce zajęło zwierzynieckie przedsiębiorstwo Jabon Sp. z o.o., a na najniższym stopniu podium stanął Caterpillar Poland Sp. z o.o. z Janowa Lubelskiego.
  • Wśród firm z przychodami od 500 do 999 mln zł palma pierwszeństwa przypadła Fabryce Kabli Elpar Sp. z o.o. z Parczewa, stopień niżej na podium stanęły Zakłady Mięsne Łuków S.A., na zaś trzecim miejscu uplasował się Model Opakowania Sp. z o.o. z Biłgoraja.
  • Last but not least, jak mawiają Anglosasi: teraz pora na najlepszych w „wadze ciężkiej” (przychody powyżej 1 mld). Pierwsze miejsce po raz kolejny przypadło PGE Dystrybucja, drugie Stokrotce Sp. z o.o. a trzecie Grupie Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. Dużymi graczami (miejsca od 4 do 6) okazały się także: Stock Polska Sp. z o.o., Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. oraz PDF Slawex Sp. z o.o.

Partnerem tegorocznej edycji Setki Kuriera była Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dzięki współpracy z ARiMR wybraliśmy najlepszych rolników z województwa lubelskiego. W kategorii Rolnik Odpowiedzialny Środowiskowo wyróżniliśmy Karola Głodka, zaś laureatem w kategorii Przedsiębiorczy Rolnik został Ryszard Waszczuk.

Przyznaliśmy także wyróżnienia redakcyjne.

– Chcemy w sposób szczególny nagrodzić firmy, które są znakiem czasu - rok temu te wspierające walkę z pandemią, w tym roku te pomagające Ukrainie – mówił Wojciech Pokora.

W kategorii mecenas sportu wyróżnienie otrzymała Fabryka Cukierków Pszczółka Sp. z o.o. Mecenasem kultury został PKO Bank Polski, a w kategorii lider edukacji ekologicznej wyróżniliśmy Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. W kategorii lidera odnawialnych źródeł energii decyzją redakcji wyróżniono Sun Fee Sp. z o.o. Wyłoniliśmy także lidera nowych technologii – został nim lubelski MPWiK Sp. z o.o. Z kolei liderem ochrony zdrowia został Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie. W kategorii Firma Rodzinna wyróżnienie otrzymał Zakład Mięsny Wierzejki J. M. Zdanowscy sp. j. Natomiast tytułem lidera w kategorii „społeczna odpowiedzialność biznesu” nagrodzono Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. Nagrodę specjalną w kategorii „pomoc Ukrainie” przyznano zaś Zamojskim Zakładom Zbożowym.

Na gali pojawili się „najwięksi gracze” lubelskiego biznesu, ale także ci, którzy tworzą dla niego korzystny klimat, czyli politycy szczebla samorządowego i centralnego.

– Za nami ciężkie lata pandemii trudne dla przedsiębiorczości, ale przeszliśmy je - może nie suchą, ale lekko zmoczoną nogą - właśnie dzięki przedsiębiorcom, którzy działają na terenie województwa lubelskiego – mówił Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego.

– Dzięki waszej pracy miasto i region kwitnie, rozwija się. Bez was nie dalibyśmy rady – dziękował przedsiębiorcom Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina

.

Lubelska przedsiębiorczość wychodzi z pandemii poturbowana, ale jednak z tarczą. Czy w kontekście wojny na Ukrainie za rok będziemy mogli powiedzieć, że nasi przedsiębiorcy „kulom się nie kłaniają”? Jest na to szansa, bo jak zapewniał obecny na gali wiceminister finansów Artur Soboń, rząd zrobi wszystko, aby po szoku wojennym gospodarka odbiła się od poziomu z roku 2021.

- Ustabilizowanie cen energii jest teraz absolutnie kluczowe, zarówno z punktu widzenia inflacji, jak i konkurencyjności przedsiębiorstw – zaznaczył w swoim przemówieniu.

Galę Setki Kuriera Lubelskiego umiliły wstępy muzyczno-taneczne. Zobaczyliśmy duet saksofonowo-skrzypcowy Mavi&Aretha, a także tancerzy – Kornela Skoczylasa i Wiktorię Sochaczewską z Klubu Tańca Sportowego Zamek Lublin.

AC

">

,

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski