Siatkówka: Avia Świdnik wygrała dwa razy z AKS Rzeszów. W finale 2:2

Kamil Balcerek
Siatkarze Avii Świdnik pokazali charakter. W weekend odnieśli dwa zwycięstwa nad rezerwami Resovii Rzeszów i w finale play-off drugiej ligi po czterech meczach remisują 2:2. Decydujące starcie odbędzie się 2 maja w Rzeszowie i po tym, co zaprezentowali świdniczanie we własnej hali, to oni są w tym momencie faworytami do wygrania ligi.

- Byliśmy w trudnym położeniu, ale daliśmy radę - mówił po zwycięstwie w niedzielę Jakub Guz, przyjmujący świdni-czan. - Teraz jedziemy do Rzeszowa po wygraną. Nie po to walczyliśmy w Świdniku, aby teraz przegrać decydujące spotkanie.
Gospodarze w sobotę zaskoczyli składem. Trener Mariusz Kowalski zdecydował się na trzy zmiany w wyjściowym zestawieniu. Jarosława Raraka na pozycji libero zastąpił Rafał Gosik. Michał Ciupa dostał szansę gry na środku, a Adrian Zalewski na przyjęciu. Dwaj ostatni byli wyróżniającymi się zawodnikami w obu spotkaniach, a przecież prawie całe sezon spędzili w kwadracie dla rezerwowych.

- Konsultowałem te decyzje z zawodnikami - mówi Mariusz Kowalski, trener zespołu. - Plułbym sobie w brodę, gdybym nie spróbował takiego manewru. Udało się i gramy dalej.

Dużą rolę w zwycięstwach odegrała także dogłębna analiza gry rywali. W meczach rozegranych w Rzeszowie Avia nie istniała w bloku, tym razem kilka ważnych punktów udało się tym elementem zdobyć. W sobotę dobrze funkcjonowała także zagrywka gospodarzy. Mimo wszystko w pierwszym secie było gorąco, a końcówka grana była na przewagi. Ostatecznie set otwarcia zakończył się wynikiem 30:28, a później poszło już gładko. Dwa kolejne sety zakończyły się wynikami do 22 i 20.

W niedzielę emocji było trochę więcej, bo pierwszego seta wygrali goście, do 20. Później jednak na parkiecie rządzili już świdniczanie, kończąc partię do 21, 19 i 21. W czwartej odsłonie było jednak ciekawie, bo gospodarze wygrywając 10:3, rozluźnili się i AKS V LO Rzeszów doprowadził do remisu 14:14. Na szczęście dla Avii dobrze w ataku radzili sobie Wojciech Pawłowski i Adrian Zalewski, którzy kończąc trudne piłki poprowadzili zespół do wygranej.

III mecz: Avia Świdnik - AKS V LO Rzeszów 3:0 (30:28, 25:22, 25:20)
Avia: Jaszczuk, Guz, Zalewski, Baranowski, Ciupa, Pawłowski, Gosik (libero) oraz Milewski, Jarosz. Trener: Mariusz Kowalski.
AKS: Kowalski, Długosz, Pałka, Peszko, Nożewski, Dryja, Głód (libero) oraz Kalandyk, Świst, Durski, Czubiński. Trener: Artur Łoza.
IV mecz: Avia Świdnik - AKS V LO Rzeszów 3:1 (20:25, 25:21, 25:19, 25:21)
Avia: Milewski, Guz, Zalewski, Baranowski, Ciupa, Pawłowski, Gosik (libero) oraz Jaszczuk, Jarosz. Trener: Mariusz Kowalski.
AKS: Kowalski, Długosz, Pałka, Peszko, Nożewski, Dryja, Głód (libero) oraz Durski, Świst. Trener: Artur Łoza.