Siedem medali reprezentantów województwa lubelskiego podczas mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym

Marcin Polak i Michał Ładosz (KKT Hetman Lublin) zdobyli w mistrzostwach Polski 2020 dwa złote medale matariały prywatne
Reprezentanci województwa lubelskiego wywalczyli siedem medali podczas mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym, które zostały rozegrane na trasach województwa świętokrzyskiego. Czempionat odbył się w Busku-Zdroju oraz Kazimierzy Wielkiej.

W pierwszym dniu mistrzostw kolarze rywalizowali w jeździe indywidualnej na czas, ze startem i metą w Busku-Zdroju. Juniorki miały do pokonania 15 km, juniorzy, tandemy, kolarze niesłyszący i zawodniczki elity kobiet 22 km, natomiast elita mężczyzn dystans dwukrotnie dłuższy.

Bardzo dobrze w mistrzostwach zaprezentowali się przedstawiciele KKT Hetman Lublin, którzy rywalizowali w zmaganiach kolarskich tandemów, czyli z udziałem osób niewidomych i niedowidzących. Lublinianie zdobyli ogółem sześć krążków. Dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stanął duet Marcin Polak i Michał Ładosz, wygrywając jazdę indywidualną na czas oraz wyścig ze startu wspólnego. Pierwszy z naszych zawodników jest niedowidzący, natomiast drugi jest jego pilotem. Obaj od lat odnoszą wielkie sukcesy na arenach krajowych i międzynarodowych.

Srebrne medale w "czasówkach" przypadły ich kolegom klubowym Adamowi Brzozowskiemu i Tomaszowi Bali, natomiast w zmaganiach kobiet wicemistrzyniami kraju została lubelska załoga Justyna Kiryła oraz Aleksandra Tecław. Żeński tandem z Lublina triumfował ponadto w wyścigu ze startu wspólnego, natomiast duet Brzozowski-Bala dorzucił jeszcze brąz w tej samej konkurencji, wśród mężczyzn.

Bardzo dobrze zaprezentował się ponadto Kacper Maciejuk z Pogoni Cycling Team Puławy, zostając brązowym medalistą mistrzostw Polski juniorów ze startu wspólnego. Wygrał z przewagą kilkunastu sekund Kamil Szymacha z Baszty Gołczewo, po samotnej akcji na ostatnich kilometrach.

Ostatnim akordem krajowego czempionatu był wyścig elity mężczyzn ze startu wspólnego, który był ukoronowaniem mistrzostw Polski. Z krajowej czołówki zabrakło jedynie Michała Kwiatkowskiego i Rafała Majki. Kolarze mieli do pokonania 196 km ze startem i metą w Kazimierzy Wielkiej, ośmiokrotnie pokonując 24,5-kilometrową pętlę. Triumfował Stanisław Aniołkowski (CCC Development Team), który na mecie wyprzedził Szymona Sajnoka (CCC Team) i Pawła Franczaka (Voster ATS Team).

Początkowo mistrzostwa miały odbyć się w Dusznikach-Zdroju, ale pandemia koronawirusa i problemy finansowe spowodowały, że zostały przeniesione do województwa świętokrzyskiego. W imprezie wystartowało łącznie 700 kolarzy, w tym 500 zawodowców i 200 amatorów.

Spalone samochody i zniszczone sklepy. W Paryżu kolejne zami...

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani