Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siedzenie w domu nie musi być nudne. - Mamy szansę spojrzeć na pewne kwestie na nowo

Patrycja Pakuła
Patrycja Pakuła
Zamknięcie szkół i przedszkoli to nie koniec świata
Zamknięcie szkół i przedszkoli to nie koniec świata unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Spacery na świeżym powietrzu, zajęcia on-line i wirtualne zwiedzanie. To tylko część z propozycji na spędzanie czasu wspólnie z dziećmi. - Zamknięcie szkół i przedszkoli to nie koniec świata – przekonuje jedna z mam

- Po pierwsze zacznijmy od siebie – radzi dr Małgorzata Dorota, pedagog i mama dwójki przedszkolaków. Jej zdaniem ostatni tydzień przyniósł zmiany z którymi musimy nauczyć się funkcjonować. Warto więc widzieć pozytywy, jak chociażby brak potrzeby zrywania się bladym świtem pędząc do szkoły/pracy/przedszkola. Jak więc spożytkować ten czas? – Bardzo dużo portali udostępnia darmowe materiały – mówi Dorota. Pedagożka tłumaczy, że znaleźć tam możemy wszystko w zależności od wieku i potrzeb milusińskich – inspiracje na zajęcia plastyczne, manualne, choreografie tworzone z myślą o zajęciach z rytmiki, czy przepisy, które pozwolą na wspólne, rodzinne gotowanie. - Zamknięcie szkół i przedszkoli to nie koniec świata – przekonuje mama.

Malowanie farbami na folii sterczowej rozwiniętej między dwoma krzesłami, karciana gra w Piotrusia albo wyklejanie obrazków bibułą to nie wszystko co możemy zaoferować swoim dzieciom. Dostęp do internetu otwiera przed nami szereg możliwości. Wirtualne odwiedziny w Muzeum Powstania Warszawskiego, czy w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, spacer z przewodnikiem po parkach narodowych. Na stronie e-muzeum.eu znajdziemy wiele miejsc w Polsce i Lublinie, które możemy zwiedzić bez wychodzenia z domu – świetna lekcja historii nie tylko dla najmłodszych.

Jeśli nasze pomysły się kończą warto zerknąć na oferty osób działających w sieci, specjalistów w swoich dziedzinach. Często oferują oni kursy, warsztaty czy wykłady online. Jedną z takich osób jest Agata Jakuszko Sobocka z Lublina, która chcąc wspomóc rodziców, nauczycieli i przede wszystkim dzieciaki zaplanowała kurs prostego rysownia. – Codziennie będzie inna tematyka. Na początek rozpoczniemy od rysowania zwierząt z literek. Później będą ludzie i tak do końca tygodnia, a może i dłużej – opowiada o warsztatach ich autorka. Spotkania rozpoczną się już od dziś (poniedziałek) od 9:00 za pośrednictwem kanały Draw the Words na You Tube. – Pomysł powstał z potrzeby chwili, bo sama jestem mamą. Zastanawiałam się co mogę zrobić aby wesprzeć innych dzieląc się tym co potrafię najlepiej – o motywacji do powstania pomysłu mówi Jakuszko Sobocka.

Szkoły nie zwalniają. Żłobki również

- Kopalnią pomysłów są blogi czy pinterest. Prywatnie i zawodowo jestem zwolenniczką podążania za zainteresowaniami dziecka, nie zawiodłam się też nigdy na dziecięcej kreatywności. – podpowiada Karolina Rutkowska, prowadząca żłobki Wolne Dzieci. Sama, jako właścicielka placówki nie zapomina też o swoich podopiecznych. - W godzinach drzemki ciocie będą nagrywały czytanie książki lub proponowały np. słuchowiska. Codziennie będą też aktywności muzyczne i plastyczne aby maluch miał trochę "żłobkowego" klimatu w domu -o organizacji w tych wyjątkowych chwilach mówi Rutkowska.

W szkołach zgodnie z zaleceniem Ministra Edukacji lekcje odbywają się za pośrednictwem internetu. Uczniowie dostają prace do wykonania, spotykają się na wizji z nauczycielami i kolegami i rozwiązują testy. - Rodzicom polecam również platformę kahoot. Dużo nauczycieli z Polski z niej korzysta i baza testów do rozwiązywania jest coraz większa – podpowiada Agnieszka Kępka, nauczycielka historii w szkole podstawowej. Dodaje również, że wraz z koleżanką – nauczycielką fizyki – stworzyły grupę na Facebooku, gdzie przygotowane są powtórki dla uczniów w formach dla nich przystępnych, ale i przyjemnych np. filmiki. - Należy pamiętać że rodzice nie mają wolnego jeśli chodzi o starsze dzieci.- zwraca też uwagę nauczycielka nawiązując do ilości prac domowych, którymi w tej sytuacji wyręcza się wielu pedagogów.

„Wyjdzie nam to na dobre”

- Dziś znajdujemy się w sytuacji społecznego sprawdzianu. Mamy szansę spojrzeć na pewne kwestie na nowo. – mówi Natalia Kajka, wykładowca psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i właścicielka w Neuron Studio twórczego Myślenia w Lublinie. Psycholożka tłumaczy, że to świetna okazja, aby spędzić wspólnie czas, wzmacniając relacje i budując silną więź między rodzicami a dziećmi. Kajka podkreśla również, że sytuacja w której się znaleźliśmy to doskonały moment aby przestać krytykować elektronikę, a zacząć korzystać z jej potencjału. - Dziś dzięki temu, że powstają platformy e-learningowej dzieci, młodzież i studenci mogą uczestniczyć w zajęciach on line. Takie zajęcia odbyły się już w tym tygodniu w jednej ze szkół podstawowych i licealnych w Lublinie, a także na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. – mówi Kajka.

Czas spędzony w domu może zdaniem specjalistki wspomóc młodych ludzi w organizacji swojego czasu, wyćwiczeniu pozytywnych nawyków samodyscypliny, czy samodzielności w działaniu. Teraz trochę historii. W 1665 roku podczas epidemii dżumy w Londynie zamknięto uniwersytety i odesłano studentów do domu. To właśnie wtedy 23-letni żak Isaak Newton podczas społecznej kwarantanny opracował rachunek różniczkowy – motywuje młodych Kajka.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski