Siły i zamiary

Maciej Wijatkowski
Mierzenie sił na zamiary działa w obie strony. Mało kto pamięta, że zbudowanie czegoś to jedno, a utrzymanie to o wiele więcej. Lublinianie od lat wołają o aquapark, nie zdając sobie sprawy z kosztów przedsięwzięcia. Polskie miasta i miasteczka zafundowały sobie parę parków wodnych, ale już po roku eksploatacji chętnie by się ich pozbyły. Przeciętnie takie przedsięwzięcie generuje 1,5 miliona złotych strat rocznie.

Powodów jest co najmniej kilka: ileż razy dziennie można chodzić do aquaparku? Jaką sumę można dać za godzinny bilet wstępu? Ile zapłaci łącznie przeciętna rodzina i skąd na to weźmie? Jeśli założymy, że - podobnie jak w polskich, silnie deficytowych parkach wodnych (będących w istocie zespołami basenów i baseników), za godzinę płacimy 15 złotych, to matka z dwojgiem dzieci (zniżka - dzieci: 10 zł), za dwie godziny pobytu (w tym przecież czas na suszenie i przebieranie) zapłaci 70 złotych. Za dwie godziny! Dodatkowo trzeba przecież uwzględnić "Mamo, ja chcę pić!" i inne okoliczności. Jestem przekonany, że nie tylko lublinian na to nie stać, ale i mieszkańcy miast okolicznych skorzystają z oferty góra dwa razy w roku. A płacić trzeba - energia, płace, podatki, ubezpieczenie… Tak oto powoli umiera w Polsce mit szczęśliwości z faktu posiadania aquaparku.

Budowa lotniska ma się ku końcowi. Bardzo nas to cieszy, ale widzimy raczej rzesze przylatujących do nas turystów i biznesmenów, którzy zostawiają masę pieniędzy, niż koszty utrzymania. Lotnisko to nie spłachetek betonu, który może sobie leżeć odłogiem. Musi być utrzymywane nieustannie w odpowiedniej kondycji i stałej gotowości. Ludzi, którzy nad tym pracują nie angażuje się "z ulicy", tylko po poważnym szkoleniu i za poważne pieniądze.

To co? Nic nie robić? Nie chcieć lotniska, aquaparku, czy nowych stadionów? Ależ nie! Przyciągać do Lublina i w okolice tłumy, które z tych udogodnień i atrakcji będą korzystać. Tylko, na litość boską, nie plackiem z cebulą i makiem!


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
Fang
na temat potrzeby lotniska .Ja pozostaję przy swoim.Przypominam że Lublin nie został Europejską Stolica Kultury właśnie dlatego że infrastruktura jest tu ubożuchna.Również gdyby były tworzone metropolie to jednym z warunków jest lotnisko.Od czegoś trzeba zacząć.Źle też oceniasz możliwości tego regionu niszczonego przez rządzących ale może to się zmieni.Miasto uniwersyteckie z wykształconymi kadrami ,duża ilość osób które można zatrudnić,ciekawe tereny turystyczne i olbrzymi potencjał rolniczy którego produkty powinny być przetwarzane tu na miejscu a nie być tylko bazą surowcową dla zachodnich koncernów.No cóż każdy widzi to co chce zobaczyć.Ja chciałbym by Lublin największe miasto po prawej stronie Wisły był silny gospodarczo i nie podzielił losu miast które straciły swe znaczenie tylko dlatego że były źle zarządzane.Co do mojego czytania to uwagę tą pomijam milczeniem ale chciałby abyś Ty spróbował doczytać do końca to co napisałem i jeszcze to zrozumieć.
l
lukaszydlo
Szanowny Panie Macieju... Bardzo Pana szanuję ale w tej kwestii jest w Lublinie wiele do zrobienia.
Polityka dotycząca sportów wodnych jest skandaliczna. Nie wiem czy potrzebny nam AQUAPARK,
cokolwiek to znaczy ale jest olbrzymie zapotrzebowanie na nowoczesny i funkcjonalny ośrodek sportów wodnych.

Wspomniał Pan o milionowych kosztach dotowania takiego obiektu. Podczas gdy niedawno MOSiR otrzymał bodajże 2,4 mil dotacji na rozbudowę "Słonecznego wrotkowa".
Dla nie wtajemniczonych, ogrodzonego kawałka trawy nad ZaleFFem Zembrzyckim z dwoma foliowymi brodzikami głębokości ok 60 cm z zimną i nie oczyszczana wodą.
Śmieci, liście z okolicznych drzew i owady często grożne zwłaszcza dla dzieciaków (osy, szerszenie) pływają w tych sadzawkach. Bilet kosztuje 10 PLN za godzine.
Nie ma gdzie zaparkować ale za to jest browar i zjeżdżalnia do niecki zalewu - woda nie zachęca do zbliżania się ;p

Żeby nie było, nie mam nic przeciwko takim przedsięwzięciom skoro są ludzie gotowi za to płacić.
Ale inne dużo mniejsze miasteczka na Lubelszczyźnie poradziły sobie z oczyszczeniem zalewu .
Nawet w tak prosty sposób jak spuszczenie wody i wymiana dna ;p

TYLKO SZLAK JASNY MNIE TRAFIA jak zamyka się jedyny w Lublinie basen miejski w tym czasie. Być może chodzi o zwiększenie ruchu w ramach "słonecznego wrotkowa" ale to zupełnie inny target.
Po wzburzeniu ludzi przedłużającym się PSEUDO REMONTEM zrobiono na prędcy kanał wentylacyjny pod prysznicami. Należy wspomnieć, że nie inwestuje się żadnych pieniędzy w bieżące remont MOSiR-u od jego oddania.
To już chyba półtorej roku od czasu kiedy rozleciała się podłoga w saunie. Dos dziś nie ma nowej. Nie wspominając o solidnym sprzątaniu. Nie wrócił też na swoje miejsce termometr i higrometr, które ucierpiały po podleniu amolem piecyka elektrycznego i wywołanym tym małym pożarem.
Nie trzyma się kilka z kilkunastu krzesełek na pływalni. Zostały wyrwane i leża na słowo honoru. Jacuzzi bez wymiennego obiegu nadaje się bardziej do przydomowej altany niż na miejski ośrodek Sportu.
Ale jak widać akurat na to zabrakło pięniądzorów ;p

I żeby było najśmieszniej do godziny 15 bilet za 60 min (45 + 15 na szatnie) kosztuje 6 pln a ludzie sie zabijają. średnio w tym czasie wchodzi na basen nawet 90 - 100 osób na godzinę. Chyba, że jest przemiła BLĄDI, która nie wpuszcza już przy 50 osobach na basenie, chociaż często to dzieciaki (ostatnio ferie), które biegają miedzy basenem a brodzikiem i nie przeszkadzają w pływaniu.
Sam śmigam na basem w miarę możliwości codziennie (pon-pt). I PROSZĘ MI NIE MÓWIĆ ŻE W LUBLINIE NIE POTRZEBA BASENU Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA.

ps

POZDROWIENIA DLA OBSŁUGI MOSiR (POZA BLĄDI na KASIE ;p )
k
ktosik
ale nie doczytałeś, myślę, że nawet nie próbowałeś czytać. Lotnisko samo w sobie nie jest siłą napędową rozwoju. Lotniska buduje się tam gdzie region ma coś do zaoferowania. Co do zysków, to żadne lotnisko w Polsce takich nie przynosi, rok w rok lotniska generują ogromne straty. Lokalizacji
komentować nie będę.
M
MiliJony
Zależy kto prowadzi dane przedsięwzięcie i kto nadzoruje, bo to w całym świecie jest dochodowe tu okazuje się deficytowe...
Nie tylko koszty budowy "lotniska" i "stadionu" zostały znacznie zwiększone i zawyżone w stosunku do planów, bo jak POkazał " Stadion Narodowy" i tak będzie wszystko bezkarnie aneksowane, dopłacane i dotowane.

Słomiany "Miś" komunistów był niczym igła w stogu siana koalicji PO-PSL...
G
Gregor
Może Panie Macieju warto by sprawdzić jak radzą sobie PARKI WODNE w dużych aglomeracjach (Kraków, Wrocław) zanim wyda się opinię. Gdyby takowy powstał w Lublinie byłby jedynym w bardzo dużym promieniu, więc miałby szansę na zysk, gdyż ze względu na posuchę rozrywek cielesnych dla mas w regionie (bo przecież będziemy budować stadion zamiast obiekty, z których mogliby skorzystać wszyscy jak np. ścieżki rowerowe i dla rolkarzy - asfalt a nie kostka!) i zamykamy np. taki Tor Lublin. A słowa park wodny celowo napisałem dużymi literami, bo podane przez Pana przykłady bardziej można porównać do kompleksu basenów Uniwersytetu Przyrodniczego niż czegoś, co na miano aquaparku zasługuje.
Basen pływacki jak sama nazwa wskazuje służy do pływania i niezbyt dobrze spełnia funkcję rozrywkową (pomijając fakt, że bawiąc się w nim, przeszkadza się pływającym)
m
mm
rzeszowiak?
q
qw
znowu jakieś miraże pana maćka!!!
L
LotNIK
Szkopuł w tym, że wybrano najgorszą możliwą lokalizację i idące za tym logistyczne ograniczenia.
Efekt będzie taki, że poza brakiem Cargo, logistyka nie pozwoli na transport śmigłowców produkowanych za "lotniska"...płotem.

W swoim otoczeniu w regionie, kraju i poza granicami Polski nie znam ani jednej osoby, która byłaby przeciwko budowie pod Lublinem lotniska - znamienne, że każda z tych osób uznaje lokalizację "lotniska" pod Świdnikiem za totalne nieporozumienie.

Politycy realizując kolejny raz własne interesy pod płaszczykiem szans rozwojowych i naszych korzyści zabijają jednocześnie te własnie możliwości - zapytaj w WSK czy też raczej w Agusta i Westland skąd są i nadal będą transportowane śmigłowce dla kontrahentów zagranicznych - z "lotniska" pod Świdnikiem czy Jasionki pod Rzeszowem?

Wozić "drzewo do lasu" jak widać najlepiej potrafi lubelski urząd miasta i urząd marszałkowski - główni akcjonariusze PLL S.A.
F
Fang
boś głupi czemuś głupi boś biedny.Budowa lotniska jest jednym z czynników który może pobudzić do rozwoju ten zapyziały i bez infrastruktury region.Trzeba w coś zainwestować by z czasem uzyskać zysk.Lublin ma potencjał by być atrakcyjny zarówno dla turystów jak również inwestorów.Jest tylko jedno a może nie jedno że włodarze miasta i wspierająca ich działania rada miasta powinna zajmować się gospodarką a nie koncesjami dla jakichś telewizji.Moja uwaga jest taka że to lotnisko powinno być nie tylko pasażerskie ale też towarowe ot choćby z racji bliskości giełdy w Elizówce.Mieć takie pasy startowe by mogły tu lądować ciężkie samoloty transportowe.Wydłużenie pasów nawet o kilometr nie jest już tak dużym wydatkiem ale może być zbawieniem na przyszłość.Ale by to przewidzieć to trzeba myśleć nie na rok do przodu lecz lata.Nie zrobią tego ludzie z nadania partyjnego którzy się na tym nie znają.
Dodaj ogłoszenie