Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sinice w Zalewie Zemborzyckim. Ratusz wciąż nie wie, co zrobić by woda była czysta

Artur Jurkowski
Zalew Zemborzycki ma już 42 lata, został otworzony 16 lipca 1974 r. I ciągle to jedno z najpopularniejszych miejsc odpoczynku lublinian
Zalew Zemborzycki ma już 42 lata, został otworzony 16 lipca 1974 r. I ciągle to jedno z najpopularniejszych miejsc odpoczynku lublinian Anna Kurkiewicz
Wysypka, gorączka - takie mogą być skutki wejścia do Zalewu Zemborzyckiego. Jest pełen sinic. A ratusz ciągle nie wie, co zrobić, aby woda była czysta.

Najwcześniej jesienią dowiemy się, jaki program walki z zanieczyszczeniem wody w Zalewie Zemborzyckim wybierze ratusz. Teraz ma ona kolor zielony. A wszystko przez wykwit sinic.

- Co roku, gdy są upały, mamy taką sytuację - przypomniał Miłosz Bednarczyk, rzecznik MOSiR „Bystrzyca”.

Słoneczny Wrotków: MOSiR zamyka cześć atrakcji i obniża ceny biletów

Zamknięte są kąpieliska na Marinie i Wrotkowie. - Kontakt z taką wodą może spowodować wysypkę na skórze, zapalenie spojówek i gorączkę - ostrzega Irmina Nikiel, dyrektor lubelskiego sanepidu.

Napowietrzanie utknęło na starcie
- Zadziałały jakieś „ciemne siły” - stwierdził Roman Goral, specjalista w zakresie projektowania i wykonywania urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. Od kilku lat próbuje on przekonać ratusz do swojego pomysłu na oczyszczenie wody w zalewie. - Główny problem to muł i osady, które zbierały się w zbiorniku przez 40 lat oraz niewystarczające natlenienie akwenu - wylicza Goral i szacuje, że koszt oczyszczenia zalewu jego metodą to 90 mln zł (usunięcie osadów oraz napowietrzenie wody za pomocą specjalnych generatorów tlenu). Przy czym 95 proc. pieniędzy mogłoby pochodzić z unijnego programu Life.

W ubiegłym roku ratusz wystąpił o takie dofinansowanie do UE. Przy czym koszty projektu zostały zmniejszone do 25 mln zł. - Chodziło o montaż 30 generatorów, co pozwoliłoby oczyścić wodę i to w ciągu jednego sezonu. Z osadami moglibyśmy poczekać - przekonuje Goral.

Lublin na starych zdjęciach. Niepublikowane fotografie Zalewu Zemborzyckiego z 1974 roku (ZDJĘCIA)
Komisja Europejska odrzuciła wniosek z powodu braku innowacyjności. - Bo z niezrozumiałych dla mnie powodów innowacyjny reaktor zastąpiono we wniosku standardowym produktem jednej z amerykańskich firm - mówi Goral.

- Wniosek o dofinansowanie nie dotyczył całego Zalewu Zemborzyckiego, a jedynie fragmentu. Rozważamy, czy ponownie będziemy się starali o dofinansowanie z programu Life - informuje Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina i dodaje: - Nie ma żadnej pewności, że skorzystanie z metody pana Gorala przyniesie efekt w postaci oczyszczenia wody w zalewie. Nie przekreślamy jednak tej propozycji, traktujemy ją jako jedną z wielu.

Co ekspert, to inna opinia
Od dwóch lat ratusz intensywnie szuka sposobu na przywrócenie czystej wody w zalewie. Próby oczyszczenia zbiornika z początku tego wieku, np. pływające roślinne wyspy czy umieszczanie kostek słomy, nie przyniosły rezultatów. - Te wyspy to była porażka - ocenia Leszek Daniewski, radny miejski PO.

- To były półśrodki i trudno było oczekiwać jakichś radykalnych zmian - ocenia prof. Ryszard Chróst, szef Zakładu Ekologii Mikroorganizmów i Biotechnologii Środowiskowej Instytutu Botaniki UW.

Ratusz forsuje obecnie koncepcję budowy zbiornika wstępnego, tzw. polderu w Prawiednikach. Ma on zbierać zanieczyszczenia spływające z pól, co nie pozwoli im dotrzeć do zalewu.

- Na jesieni powinno być znane opracowanie, które wskaże, w jakim stopniu budowa polderu wyeliminowałaby związki azotu i fosforu, a tym samym ograniczyłaby obecność sinic. Mając ten dokument, będziemy w stanie podjąć decyzję, czy ta droga będzie odpowiednia - zapowiada Krzyżanowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski