Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skansen zaprasza do odwiedzenia Miasteczka Prowincjonalnego i na Dzień Wiatraka

kl
Przenieś się do środkowoeuropejskiego miasteczka sprzed stu lat
Przenieś się do środkowoeuropejskiego miasteczka sprzed stu lat Małgorzata Genca
Dobre golenie brzytwą w przedwojennej fryzjerni było dwukrotne - raz z włosem, raz pod włos. Dodatkowa usługa - masaż z pomocą specjalnego mazidła. A potem pudrowanie. Chcesz poczuć atmosferę codziennego życia polskiego miasteczka lat 20. i 30. XX wieku? Wybierz się do skansenu na lubelskim Sławinku. Tu można przenieść się dośrodkowoeuropejskiego miasteczka prowincjonalnego sprzed prawie stu lat.

Idąc na spacer poznamy prawdziwe miasteczko, które najstarsi z nas mogą jeszcze pamiętać ze swego dzieciństwa, a które otwarto dla zwiedzających w Muzeum Wsi Lubelskiej. Nowych obiektów jest w skansenie 11. Między innymi: areszt z Samoklęsk, remiza strażacka z Wilkowa czy szkoła z Bobrownik.

Największą gratką są cztery pomieszczenia, które do tej pory Muzeum Wsi Lubelskiej udało się wyposażyć. Jest wśród nich sklep z wyrobami tytoniowymi. Sklep żelazny jest odwzorowaniem tego należącego przed II wojną w Siedliszczu do Hersza Libhabera. Zobaczymy tam, jak wiele można było kupić w sklepie, który żelazny był tylko z nazwy. W warsztacie kołodziejskim 80 procent narzędzi to przedmioty, na których rzeczywiście w latach 30. XX wieku pracował w Bełżycach Zygmunt Ćwikliński. Aktualnie dobiegają końca rzymskokatolickim zespołem sakralnym, są już niemal ukończone. Zapraszamy do swoistej podróży w czasie.
Miejsce: Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Warszawska 96. Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem w 25-osobowych grupach w dniach 26 i 27 kwietnia oraz 1, 3 i 4 maja o godz. 11 i 13, natomiast 28, 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja o godz. 12.

Jeśli już zwiedzimy miasteczko, to warto przyjść 4 maja naDzień Wiatraka. Zapraszamy na to święto 25 uczestników Sezonu Lublin, zarówno dorosłych, jak i dzieci, szczególnie w przedziale wiekowym 6-12 lat. W ramach tej imprezy prezentowane są wnętrza wiatraka typu "holender", praca młynarzy wiatracznych, przemiał zboża, wypieki z mąki uzyskanej z przemiału. Towarzyszą temu tematyczne gry, zabawy i konkursy rysunkowe, a także występy zespołu śpiewaczego. Miejsce: Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Warszawska 96, niedziela 4 maja, godz. 12-15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski