MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skanska przebuduje skrzyżowanie Sikorskiego-Ducha-al. Solidarności

Sławomir Skomra
Dzięki przesunięciu pieniędzy unijnych wspólnota “wzięła na siebie” 14,2 mln zł wydanych na remont ul. Łęczyńskiej.
Dzięki przesunięciu pieniędzy unijnych wspólnota “wzięła na siebie” 14,2 mln zł wydanych na remont ul. Łęczyńskiej. Małgorzata Genca
Najpóźniej za dwa tygodnie rozpoczną się prace na skrzyżowaniu - koszmarze. Tymczasem miastu skapnęły 2 mln zł na ul. Łęczyńską.

Zarząd Dróg i Mostów był gotowy wyłożyć 80,6 mln zł. Firma Skanska dała cenę 65,8 mln zł - najmniej spośród startujących w przetargu. I to dlatego Skanska przebuduje zmorę kierowców, skrzyżowanie ulic: Sikorskiego - Ducha - al. Solidarności.

- Właśnie podpisaliśmy umowę z wykonawcą prac - poinformował we wtorek Karol Kieliszek, z biura prasowego ratusza.

Plac budowy może zostać przekazany firmie Skanska szybciej niż za 14 dni, co jest teraz zakładane. - Oczywiście może to nastąpić wcześniej, jak tylko wykonawca osiągnie gotowość do rozpoczęcia robót - dodaje Kieliszek.

Wtedy też miasto poinformuje jak wygląda dokładny harmonogram prac.

Najpierw wycinka

Według wcześniejszych ustaleń Skanska zacznie od wycięcia 1703 drzew. Miasto zapewnia, że to głównie niewielkie samosiejki.

Realne prace drogowe zaczną się od przebudowy urządzeń w obrębie skrzyżowania.

- Inwestycja ma się zakończyć najpóźniej w październiku 2017 roku - mówił Kieliszek.

Zmiany mają być rewolucyjne. Na al. Solidarności pojawią się dwie estakady umożliwiające bezkolizyjny przejazd samochodów nad skrzyżowaniem.

Samo skrzyżowanie pod estakadami zostanie zastąpione dużym, czterowlotowym rondem z sygnalizacją świetlną. Dzięki niemu będzie można wjechać z al. Solidarności na skrzyżowanie z al. Sikorskiego i gen. Ducha.

Ul. Północna zostanie przedłużona, a ul. gen. Ducha poszerzona - będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu.

Jeszcze więcej z UE

To nie koniec dobrych informacji drogowych dla Lublina. Okazuje się, że miasto dostało więcej pieniędzy na zakończony w 2014 r. remont ul. Łęczyńskiej.

- Regionalny Program Operacyjny jest dosyć elastyczny i daje nam możliwość przenoszenia niewykorzystanych środków z jego jednej części do drugiej i tym samym zwiększyć dofinansowanie już zakończonych inwestycji. W tym przypadku dotyczy to dróg - mówi Beata Górka, rzecznik prasowa marszałka województwa.

Dlatego właśnie w ostatecznym rozliczeniu UE zrekompensuje miastu o 2 mln zł większe wydatki niż planowano. Po zmianach dofinansowanie remontu Łęczyńskiej wynosi 14,2 mln zł przy wartości całej inwestycji 14,6 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski