Skarby z Zamku Królewskiego na Wawelu w Muzeum Narodowym w Lublinie

Materiał informacyjny - Muzeum Narodowe w Lublinie
Udostępnij:
Unikatowa okazja jaką jest reorganizacja stałych ekspozycji w Komnatach i Skarbcu Koronnym na Wawelu stała się pretekstem do stworzenia wystawy, która przywoływać będzie czasy świetności zamku królewskiego w Lublinie oraz atmosferę średniowiecznej, renesansowej, manierystycznej i barokowej rezydencji monarszej. Na wystawie zobaczyć będzie można blisko 120 zabytków, w tym reprezentatywny zespół królewskich pamiątek, począwszy od złotniczej fundacji Kazimierza Wielkiego poprzez arrasy z kolekcji zamówionej w Brukseli przez Zygmunta Augusta, elementy paradnej augsburskiej zastawy polskich Wazów czy nieznaną dotąd pieczęć Jana Kazimierza.

Wystawa „Z Wawelu do Lublina. Skarby z królewskiego dworu. Wystawa ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu et non solum” jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Narodowego w Lublinie i Zamku Królewskiego na Wawelu. Ukazywać będzie najważniejsze momenty w historii Zamku Lubelskiego: budowę za czasów Kazimierza Wielkiego, ukończenie fresków kaplicy św. Trójcy, renesansową przebudowę oraz odbudowę w czasach Władysława IV i zniszczenie podczas potopu.

Skarby z Zamku Królewskiego na Wawelu w Muzeum Narodowym w Lublinie

Nie będzie to jedynie opowieść o lubelskim zamku, lecz w kontekście funkcjonowania monarszych rezydencji ukazane zostaną zagadnienia związane z różnymi inicjatywami królewskimi: budowanie i dbanie o obronność państwa, fundacje wspierające Kościół i rozwój kultu w Rzeczpospolitej, mecenat artystyczny, przenoszenie nowych wzorców ze stolicy państwa i szerokiego oddziaływanie poprzez rezydencje monarsze stylu królewskiej architektury i wyposażenia wnętrz, dwór jako miejsce działalności artystów, rozwoju i propagowania nauki. Ekspozycja przywoła też problem organizacji królewskiego dworu, podróży, roli siedzib monarszych w sprawowaniu bezpośrednich rządów oraz wykorzystywaniu ich na poziomie zarówno lokalnym, jak i w rozstrzyganiu spraw międzypaństwowych, przygotowaniu wypraw wojennych, itp.

Na wystawie będziemy mieli okazję podziwiać reprezentatywny zespół królewskich pamiątek, przedmiotów osobistych lub darów, wystawiających znakomite świadectwo gustowi i aspiracjom kolejnych królów, począwszy od złotniczej fundacji Kazimierza Wielkiego poprzez arrasy z kolekcji zamówionej w Brukseli przez Zygmunta Augusta, elementy paradnej augsburskiej zastawy polskich Wazów czy nieznaną dotąd pieczęć Jana Kazimierza. Z kategorii innych praktycznie nigdy nie opuszczających Wawelu królewskich pamiątek zobaczyć będzie można np. szachownicę ofiarowaną Zygmuntowi III czy złoty łańcuch z grobu jego żony – Konstancji Austriaczki. Wśród znakomitej klasy elementów dekoracji wnętrz znajdzie się na wystawie barokowy zaplecek tronu z herbami Władysława IV Wazy. Wśród znaków królewskiej łaskawości – złoty klejnot z medalem tego monarchy. Zobaczymy też największą i najcenniejszą staropolską monetę – studukatówkę Zygmunta III, bitą jako wyraz wielkomocarstwowej postawy pierwszego Wazy na polskim tronie.

Skarby z Zamku Królewskiego na Wawelu w Muzeum Narodowym w Lublinie

Zabytki obejmujące zarówno przykłady malarstwa i rzeźby, jak i artystycznego rzemiosła: klejnoty, złotnictwo, meble, numizmaty, oprawy ksiąg z królewskimi superekslibrysami, zegary, broń, kobierce, hafty, tapiserie, kafle obok detali średniowiecznej i nowożytnej architektury, stworzą panoramę przemian stylowych, których inicjatorami byli kolejni monarchowie.

Listę obiektów wypożyczanych ze zbiorów wawelskich uzupełnią zabytki ze zbiorów: Archiwum i Biblioteki Kapitulnej we Wrocławiu, Klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie, Kościoła św. Wojciecha na Podwalu w Lublinie, Archiwum Państwowego w Lublinie, Biblioteki Uniwersyteckiej KUL, Biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego, Archiwum Nauki PAN i PAU, Bazyliki archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu, Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, Biblioteki Kórnickiej PAN, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum, Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Biblioteki Książąt Czartoryskich oraz Muzeum Narodowego w Lublinie.

Skarby z Zamku Królewskiego na Wawelu w Muzeum Narodowym w Lublinie

"Z Wawelu do Lublina. Skarby z królewskiego dworu. Wystawa ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu et non solum"

Kuratorzy wystawy: Danuta Szewczyk-Prokurat (Muzeum Narodowe w Lublinie), Dariusz Nowacki (Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki).

Otwarcie wystawy: 4 grudnia 2021, godz. 18.00. Wstęp na otwarcie za zaproszeniami. Wystawa czynna do: 27 lutego 2022.

Wydarzenia towarzyszące wystawie

Oprowadzania kuratorskie:

wtorki, środy, czwartki, piątki, godz. 13.00

GRUDZIEŃ:

 • 5.12 (niedziela), godz. 11 - "Wawel - między rezydencją a muzeum" wykład dr hab. Andrzeja Betleja, prof. UJ, Dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu - Państwowych Zbiorów Sztuki
 • 5.12 (niedziela), godz. 15 - "Kosztowności w historycznym Skarbcu Koronnym na Wawelu a kolekcja muzealna" wykład kuratorów wystawy: Danuty Szewczyk-Prokurat (Muzeum Narodowe w Lublinie oraz Dariusza Nowackiego (Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki)
 • 11.12 (sobota) godz. 12 - „Budujemy rezydencję dla króla” warsztaty rodzinne

STYCZEŃ

 • 08.01 (sobota), godz. 12 - Jak ubierali się polscy królowie na przestrzeni wieków – prezentacja połączona z pokazem jedwabnych materiałów z zasobów muzealnych oraz warsztaty ozdabiania tkanin
 • 13.01 (czwartek), godz. 16 – „Theatrum ceremoniale na dworze królewskim”- cz. 1 koronacje, zaślubiny; prelekcja z prezentacją
 • 15.01 (sobota), godz. 12 - „Nauka na dworze królewskim” warsztaty kaligrafii
 • 22.01 (sobota), godz. 12 - „Budujemy rezydencję dla króla” warsztaty rodzinne
 • 27.01 (czwartek), godz. 16 - ” Theatrum ceremoniale na dworze królewskim”- cz. 2 pompa funebris; prelekcja z prezentacją

LUTY

 • 05.02 (sobota), godz. 12 - „Budujemy rezydencję dla króla” warsztaty rodzinne
 • 10.02 (czwartek), godz. 16 – „Miejsce przy królewskim stole – ceremoniał” prelekcja z prezentacją
 • 12.02 (sobota), godz. 12 - „Nauka na dworze królewskim” warsztaty kaligrafii
 • 19.02 (sobota), godz. 12 - Dwór z aksamitu i pereł – renesansowe trendy modowe dworu Jagiellonów - pokaz tkanin jedwabnych, warsztaty

Zajęcia edukacyjne dla szkół:

 1. „Zamek lubelski na przestrzeni wieków” – prezentacja i zwiedzanie wystawy
 2. „Zamek królewski w Lublinie w okresie świetności w oczach dziecka” – warsztaty plastyczne
 3. „Budujemy rezydencję dla króla” – warsztaty plastyczne

Szczegółowe informacje na stronie: www.mnwl.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie