MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sklepy otwarte w niedziele! Inspektor pracy nakłada setki tysięcy złotych kar

PB
Nie wszystkie Żabki są placówkami pocztowymi i mogą być otwarte w niedziele z zakazem handlu
Nie wszystkie Żabki są placówkami pocztowymi i mogą być otwarte w niedziele z zakazem handlu Lukasz Gdak
Od momentu wejścia w życie przepisów o ograniczeniu handlu w niedziele i święta inspektorzy pracy przeprowadzili ponad 9,9 tys. kontroli placówek handlowych (które były otwarte w dni objęte zakazem handlu). Stwierdzili, że w 8,5 proc. przypadków sklep został otwarty wbrew prawu. W związku ze złamaniem zakazu handlu nałożyli 295 mandatów karnych na kwotę 324 tys. zł, skierowali 390 wniosków o ukaranie do sądu oraz zastosowali 176 środków oddziaływania wychowawczego.

W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości inspektorzy wydali również 4,3 tys. decyzji, skierowali prawie 5,6 tys. wniosków w wystąpieniach oraz 260 poleceń ustnych.


NIEDZIELA 23 WRZEŚNIA BĘDZIE HANDLOWA? SPRAWDŹ

Ponadto w tym okresie inspektorzy pracy podjęli działania sprawdzające (w tym związane z otrzymanymi sygnałami) dot. kolejnych 7,7 tys. placówek handlowych stwierdzając, że placówki te – zgodnie z obowiązującym prawem – były zamknięte.

Łącznie, działania kontrolne i sprawdzające PIP objęły prawie 17,7 tys. placówek handlowych, wykazując dość wysoki stopień respektowania przepisów.

W realizację tych zadań zaangażowanych zostało ponad 1 tys. inspektorów pracy, którzy sprawdzali także Żabki. Niektóre z populanych osiedlowych sklepów obchodzą zakaz handlu, gdyż są placówkami pocztowymi. Niektóre ze sklepów nie oferowały jednak odbioru paczek.

- Ponieważ powoływanie się na posiadanie statusu placówki pocztowej budziło istotne wątpliwości (np. ze względu na znikomą, lub niektórych przypadkach zerową, skalę odbioru paczek) inspektorzy pracy - nie będąc uprawnionymi do przesądzania czy daną placówkę handlową można uznać za placówkę pocztową – skierowali do sądów 182 wnioski o ukaranie - wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy.

W jednym przypadku pracodawca przyjął mandat kredytowany w kwocie 1500 zł. Do 5 września zapadły 64 wyroki nakazowe, uznające obwinionych winnymi popełnienia wykroczenia, o którym mowa w art. 10 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Od większości wyroków wniesiono sprzeciwy.

Ponadto w trzech przypadkach sąd odmówił wszczęcia postępowania, stwierdzając, że franczyzobiorca powinien być traktowany jako placówka pocztowa. Trzy postępowania zostały z tego samego powodu umorzone. Zapadły również dwa wyroki uniewinniające od postawionych zarzutów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sklepy otwarte w niedziele! Inspektor pracy nakłada setki tysięcy złotych kar - Gazeta Wrocławska

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski