Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sklepy przegrywają z bankomatami

nadesłane
Sklepy przegrywają z bankomatamiPo pierwszym półroczu tego roku było 17 950 bankomatów
Sklepy przegrywają z bankomatamiPo pierwszym półroczu tego roku było 17 950 bankomatów sxc
Liczba kart kredytowych maleje, a bankomatów i punktów honorujących karty płatnicze przybywa bardzo wolno – wynika z ostatnich danych Narodowego Banku Polskiego.

Dziesiąty kwartał z kolei spadła liczba kart kredytowych na polskim rynku. Na koniec czerwca Polacy mieli w portfelach jedynie 6,63 mln sztuk plastików pozwalających na zakupy na kredyt. Systematycznie rośnie za to liczba kart debetowych. Jest ich obecnie 25,74 miliony. Tylko w rok przybyło 1,6 mln sztuk. Stąd, obecnie na jedną kartę kredytową przypadają już cztery debetowe.

- Karty, zarówno kredytowe, jak i debetowe, coraz częściej używane są do płatności bezgotówkowych - zauważa Halina Kochalska, analityczka z Open Finance. - Jak podaje NBP, w drugim kwartale tego roku Polacy wykonali 295 milionów tego typu transakcji. To o prawie 25 milionów więcej niż w dwóch poprzednich kwartałach. Roczna dynamika przyrostu liczby transakcji przekroczyła 20 procent. Zapłacone kartami towary i usługi były warte od kwietnia do czerwca 28,14 miliardów złotych, rok do roku o ponad 14 procent więcej.

W operacjach gotówkowych zmiany są mniej spektakularne, ich wartość wzrosła w ciągu roku o 10 proc., a liczba o niecałe 5 proc. Ale wciąż skala transakcji obu obszarów jest nieporównywalna. Wartość płatności bezgotówkowych to około 106 miliardów złotych, tymczasem wypłat z bankomatów i kas banków to kwota bliska 290 miliardów złotych. Transakcje bezgotówkowe biją transakcje gotówkowe jedynie liczbą. Tych pierwszych rocznie jest już prawie 1,1 mld, podczas gdy wypłat pieniędzy w granicach 760 mln. Jak podaje NBP, po I półroczu klienci mieli do dyspozycji 17 950 bankomatów. Sieć maszyn powiększa w ostatnich dwóch latach o około 1 tys. rocznie (niecałe 6 proc.), wcześniej zmiana bliższa była dwóm tysiącom.

Sieci placówek honorujących płatności kartami w placówkach tradycyjnych i w sieci wyniosła na koniec czerwca 229 tys., z czego 7,1 tys. przypadało na internet (liczba ta w ciągu roku niemal się podwoiła). - Wyłącznie w przypadku placówek tradycyjnych roczny przyrost wyniósł 13,5 proc. - dodaje analityczka. - Od czerwca zeszłego roku do końca czerwca tego roku wśród tradycyjnych placówek pojawiło się 26,3 tys. nowych punktów honorujących płatności kartami. Nie da się ukryć, że w tym tempie rozwoju rynku dojście do standardów panujących w Unii Europejskiej zajmie siedem lat, przyjmując przy tym, że w innych krajach Unii nic się w tym względzie nie poprawi. Abyśmy stali się unijnym średniakiem, liczba terminali na 1 tys. mieszkańców w Polsce powinna się więcej niż podwoić z obecnych ponad siedmiu terminali (terminali jest więcej niż punktów oferujących dostęp do płatności bezgotówkowych, często jeden sklep ma kilka POS-ów) na 1 tys. osób do ok. 18.

- Wiele dużych sieci handlowych i innych punktów handlowo usługowych wstrzymuje się z decyzją o zainstalowaniu terminala do momentu obniżki stawki interchange, czyli prowizji pobieranej przez banki od każdej płatności kartą - twierdzi Kochalska. - W Polsce obecnie jest to średnio ok. 1,6 proc. podczas gdy w UE 0,72 proc. Zdaniem specjalistów, odpowiednie obniżenie stawki w ciągu dwóch lat sprawiłoby, że sieć płatności bezgotówkowych podwoiłaby się. Po fiasku z dobrowolnym porozumieniem w sprawie obniżek interchange, sprawa ma być uregulowana prawnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sklepy przegrywają z bankomatami - Gazeta Pomorska

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski