Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skorzystaj z bezpłatnych badań w programie "Zdrowa Gmina"

FAJ
archiwum
Aż 1765 telefonów od 21 marca odebrały pielęgniarki z centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej czuwające przy bezpłatnej infolinii 800 600 000. 1094 osoby zapisały się w ten sposób na bezpłatne badania. Lublin walczy o tytuł "Zdrowej Gminy".

Urzędnicy lubelskiego ratusza zachęcali w czwartek dyrektorów publicznych i niepublicznych ośrodków zdrowia do jeszcze intensywniejszej współpracy. Do tej pory do akcji włączyło się około 30 lubelskich przychodni, która zapraszają mieszkańców Lublina na darmową mammografię, cytologie i kolonoskopię.
Akcję organizuje Polska Unia Onkologii. Do wygrania jest 100 tys. złotych. - Te pieniądze moglibyśmy przeznaczyć na kolejne bezpłatne badania profilaktyczne, dlatego warto się starać - przekonywała Monika Lipińska, z-ca prezydenta Lublina.

Zadzwoń, zapisz się na badania. Nie daj się pokonać rakowi

Jak ratusz zamierza zachęcić mieszkańców do dbania o swoje zdrowie? - Planujemy szereg imprez prozdrowotnych w plenerze, m.in. Dni Profilaktyki (06.06.2011) na placu Litewskim - tłumaczyła Grażyna Jackowska, z-ca dyr. Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej UM Lublin. - Będziemy też zachęcać przedsiębiorców do prowadzenia wykładów prozdrowotnych w zakładach pracy. Taką formą zachęcania do badań profilaktycznych zainteresowane jest m.in. MPWiK, lubelski oddział PZU, Poczta Polska czy MPK. W ratuszu na takie spotkania przyszło ok. 100 osób, ponad 70 zapisało się po nich na badania - wyjaśnia.

- Nasi pracownicy całą dobę dyżurują przy telefonie, lekarze wydłużyli tez godziny swojej pracy - dodała dr Elżbieta Starosławska, szefowa COZL.

Przebadaj swoje kości za darmo

Z danych statystycznych wynika, że w Polsce co roku 14 tys. kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi, ponad 1/3 z nich umiera. Z kolei na raka szyjki macicy rocznie zapada 3,5 tys. kobiet, co druga przegrywa z nowotworem. Na raka jelita grubego natomiast zapada ponad 13 tys. osób, a ponad 9 tys. umiera.

Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki Raka Piersi przebadał na razie 39, 57 proc. mieszkanek naszego województwa, co plasuje nas na 8. miejscu w skali kraju. W Lublinie na badania zgłosiło się 52 tys. 443 panie, do przebadania zostało ponad 23 tys.

SPSK 4 odwołuje porady i badania. Zobacz jakie

Podobnie wyglądają statystyki Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. - Plasujemy się na 5. miejscu w skali kraju, na razie przebadaliśmy 26,47 proc. kobiet - mówi Konrad Tarnowski z Ośrodka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski