Skrzyżowanie ul. Diamentowej z Krochmalną. Powstanie...

  Skrzyżowanie ul. Diamentowej z Krochmalną. Powstanie dodatkowa droga. „Awaryjne” rozwiązanie potrwa kilka lat

  Artur Jurkowski

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Przy skrzyżowaniu Diamentowej z Krochmalną powstanie dodatkowa, tymczasowa droga

  Przy skrzyżowaniu Diamentowej z Krochmalną powstanie dodatkowa, tymczasowa droga ©Małgorzata Genca

  „Awaryjne” rozwiązanie na skrzyżowaniu ul. Diamentowej z Krochmalną. Chodzi o dojazd z powstającego tam ronda do ul. Krochmalnej. Ta prowizorka będzie działać przez kolejnych kilka lat.
  Przy skrzyżowaniu Diamentowej z Krochmalną powstanie dodatkowa, tymczasowa droga

  Przy skrzyżowaniu Diamentowej z Krochmalną powstanie dodatkowa, tymczasowa droga ©Małgorzata Genca

  Klamka zapadła. Przy skrzyżowaniu Diamentowej z Krochmalną powstanie dodatkowa droga. Po co? Aby w jednojezdniową Krochmalną wjechać z powstającego ronda, a nie… objazdem, zahaczając o skrzyżowanie Diamentowej z Wrotkowską.

  - Rzeczywiście chodzi o uniknięcie niefortunnego zawracania na skrzyżowaniu Diamentowa - Wrotkowska - mówi Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza.

  Skąd groźba „niefortunnego zawracania”? Aby to rozumieć, trzeba się przyjrzeć przebudowywanemu skrzyżowaniu Krochmalnej z Diamentową. Ma tam powstać estakada oraz położone pod nią rondo. I problem w tym w rondzie.

  Po pierwsze, nie będzie ono znajdowało się dokładnie tam, gdzie obecnie przecina się Krochmalna z Diamentową (jest przesunięte w stronę Bystrzycy).

  Po drugie, z ronda nie będzie zjazdu w jednojezdniową Krochmalną, ale w przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca ’80. Problem w tym, że tej drugiej ulicy nie ma. I nie będzie jeszcze przez co najmniej trzy lata.

  Co to oznacza dla kierowców? Właśnie groźbę „niefortunnego zawracania” - po zakończeniu przebudowy skrzyżowania, aby dojechać do ul. Krochmalnej - jadąc od Jana Pawła II - musieliby najpierw dotrzeć do skrzyżowania Diamentowej z Wrotkowską, następnie nawrócić i dopiero, wracając, wjechać z Diamentowej w Krochmalną.

  Zamieszanie powstało, bo ratusz początkowo planował, że wybuduje Lubelskiego Lipca ’80 wcześniej lub równocześnie z przebudową skrzyżowania. Ale ten scenariusz się posypał w momencie uzyskania dofinansowań z programów UE.

  - Inwestycje zaplanowano do realizacji w innej kolejności niż by oczekiwali kierowcy. Stąd niezbędne okazało się wprowadzenie czasowego rozwiązania - tłumaczy Kieliszek.

  Drogowy „bypass” będzie miał 120 metrów. Ma biec równolegle do dwujezdniowej Krochmalnej. - Podobnie jak wytyczony był objazd dla autobusów - opisuje Kieliszek.

  Kierowcy mają z prowizorki zacząć korzystać po zakończeniu przebudowy skrzyżowania (tam roboty potrwają do drugiej połowy kwietnia). I będą nią jeździli przez kolejne trzy lata. Aż do czasu wybudowania przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80.

  - Budowa ul. Lubelskiego Lipca ’80 to część inwestycji obejmującej powstanie nowego dworca metropolitalnego przy ul. Dworcowej - przypomina Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

  I dodaje: - Olbrzymi zakres inwestycji sprawia, że planujemy ją podzielić na kilka etapów. Wstępnie mówimy o trzech, czterech przetargach na wyłonienie wykonawców dla poszczególnych części projektu.

  Wyodrębnionym zadaniem ma być m.in. budowa ul. Lubelskiego Lipca ’80. - Musimy zastanowić się, jak zsynchronizować prace, aby nie rozkopać jednocześnie większości ulic w tej części miasta - dodaje Szymczyk.

  Ratusz na razie czeka na zrid (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej). Dokumentacja została już złożona do wojewody. - Procedury mogą potrwać do trzech miesięcy - wyjaśnia Kieliszek.

  Zrid jest miastu niezbędny. Ratusz nie jest właścicielem terenów, przez które przebiegnie Lubelskiego Lipca ’80. A budowa trasy będzie się wiązała z koniecznością wyburzenia m.in. 63 budynków mieszkalnych.

  Obecnie ul. Lubelskiego Lipca ’80, czyli Trasa Zielona, kończy się na ul. Cukrowniczej przy stadionie miejskim. Nowy odcinek o długości ok. 1,3 km ma biec równolegle do ul. Krochmalnej.

  Będzie to arteria z dwoma jezdniami, każda z trzema pasami ruchu. - To oznacza, że będzie wyglądać dokładnie tak samo jak na istniejących już fragmentach tej ulicy - opisuje Kieliszek.

  Wstępne szacunki mówią, że powstanie trasy pochłonie ok. 60 mln zł. Budowa ma zająć dwa lata. Po przedłużeniu ulicy Lubelskiego Lipca ’80 rozebrana będzie „prowizorka” przy ul. Krochmalnej.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:


  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (26)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tymczasowe rozwiązanie

  qwerty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 15

  Panie Jurkowski zaproponuj może Pan coś innego skoro ta "prowizorka" uwiera Pana tak mocno, że aż trzeba było naskrobać taki pretensjonalny artykuł?!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  redaktorek

  czytacz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  w całej rozciągłości popieram wpis qwerty. Niejaki jurkowski jako twórca POSTOJÓWEK, więc nowych rozwiązań w drogownictwie i słowotwórstwie powinien zaproponować coś nowego oprócz
  ciągłej...rozwiń całość

  w całej rozciągłości popieram wpis qwerty. Niejaki jurkowski jako twórca POSTOJÓWEK, więc nowych rozwiązań w drogownictwie i słowotwórstwie powinien zaproponować coś nowego oprócz
  ciągłej cytowania i gloryfikowania pomysłów "genialnego" kieliszka i jego protektora. Pora zacząc pisać normalne artykuły, może sprzedawalność gazetki zwiększy się.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 14

  Przecież z artykułu jasno wynika, że nie zawinił tutaj ratusz, tylko Bruksela. Przyznano dofinansowania w innej kolejności niż chciało miasto.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bruksela zawinnila ?

  odPOwiadam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  ty antyunijny ksenofobie wrogu demokracji jak smiesz oskarzać UE i tym samym Tuska i Bieńkowska ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  racja

  banda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 14

  szczególnie kierowcy sa bardzo roszczeniowi, nic nie pasuje choć ogrom inwestycji jest drogowych, by jeździło sie lepiej, to niektórzy nie potrafią docenić, albo to dziennikarze tak podsycają...rozwiń całość

  szczególnie kierowcy sa bardzo roszczeniowi, nic nie pasuje choć ogrom inwestycji jest drogowych, by jeździło sie lepiej, to niektórzy nie potrafią docenić, albo to dziennikarze tak podsycają nastroje tylko w artykułachzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sdfd

  sdfds (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  ogrom inwestycji, ale stan dróg w Lublinie jest tragiczny

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ludziom w ...sie poprzewracalo

  leszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 13

  z tego dobrobytu....nie było by aż tylu inwestycji to by docenili

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wreszcie ratuszowcy sami się przyznali

  Główny POżytek z dofinansowań: napychanie kieszeni korporacjom budowlanym (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 16

  że w obecnym układzie komunikacyjnym ta przebudowa nie ma żadnego sensu, a znając problemy finansowe miasta realizacja przedłużenia LL stoi pod wielkim znakiem zapytania. Krótko mówiąc, może okazać...rozwiń całość

  że w obecnym układzie komunikacyjnym ta przebudowa nie ma żadnego sensu, a znając problemy finansowe miasta realizacja przedłużenia LL stoi pod wielkim znakiem zapytania. Krótko mówiąc, może okazać się, że 70 mln po prostu pójdzie w p***u.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  urzekła mnie twoja historia płatny pisowski trollu

  Zet (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 13

  Ps: a jaki jest POżytek z tego że całe dnie przesiadujesz na forach lokalnych gazet i hurtowo dodajesz propagandowe POsty na zlecenie warszawskiej centrali?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znawca od wszystkiego

  vix (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 15

  pisze wszedzie pisi troll z PO

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  grafika

  grafik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  czy można prosić aby pod artykułami o zmianie sposobu poruszania się po mieście albo opisywaniu inwestycji drogowych umieszczano rysunki przedstawiające to, czego niestety panom redaktorom nie...rozwiń całość

  czy można prosić aby pod artykułami o zmianie sposobu poruszania się po mieście albo opisywaniu inwestycji drogowych umieszczano rysunki przedstawiające to, czego niestety panom redaktorom nie udaje się przekazać słowami w artykułach?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 2

  Pamiętaj ze artykuły na kurierze to tez prowizorka..

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prowizorka

  ufi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 18

  To prowizorka w ratuszu trwa juz pare lat. Te same niekompetentne osoby przyspawane do stołków. Nikt za nic nie odpowiada i ciagle tlumaczenie ze nie dalo sie zrobic bo to i tamto. Byl czas na...rozwiń całość

  To prowizorka w ratuszu trwa juz pare lat. Te same niekompetentne osoby przyspawane do stołków. Nikt za nic nie odpowiada i ciagle tlumaczenie ze nie dalo sie zrobic bo to i tamto. Byl czas na zmiany ale propaganda PR oplacana z milionowych zyskow firm budowlanych zrobilo swoje.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uwaga

  uwaga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 13

  Biuro Propagandy PiS nadaje

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Moim zdaniem to wynik ciągłego pospieszania

  zła (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 12

  Kiedy otworzą, kiedy otworzą a media podsycają, wtedy pośpiech i tak sie kończy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prowizorka

  ak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 20

  Lublin to jedna wielka prowizorka.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wyprowadź się do Białej czy Kraśnika

  looosek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 14

  Tam pis rządził ostatnio a jedyną inwestycją drogową było nazwanie ronda imieniem Kaczyńskiego

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Parodia!

  reksio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 16

  "Inwestycje zaplanowano do realizacji w innej kolejności niż by oczekiwali kierowcy" - to kto to planuje i dla kogo? Mam wrażenie, że w tym mieście wiele się robi ale nie dla jego mieszkańców a...rozwiń całość

  "Inwestycje zaplanowano do realizacji w innej kolejności niż by oczekiwali kierowcy" - to kto to planuje i dla kogo? Mam wrażenie, że w tym mieście wiele się robi ale nie dla jego mieszkańców a często im na złość!

  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ty to serio piszesz

  Tadek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 15

  Inwestycje co roku na ponad 2 MLD zł nazywasz na "zlość mieszkańcom", pomyśl czasami zanim coś napiszesz

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  podatnik zapłaci

  a.czerepach (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 16

  2 połowa kwietnia??? bez jaj chyba 2020 roku ... oczywiście wykonawca nie zapłaci ani 1zł kary umownej ...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Opóźnienie

  Michał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 12

  Niestety, ale masz racje patrząc po zaawansowaniu robot to jeszcze minimum 6-7 miesięcy, a nie... 2.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Termin

  Lublin Miasto (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

  Teatr w Budowie 40 lat budowali, i wybudowali !


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wybudowali bo Żuk zaczał rządzić

  ewo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

  jakby dalej pis rządził to by kolejne 40 lat nie wystarczyło na dokończenie teatru


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do ewo

  nn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  pozdrowienia dla wazeliniarstwa

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pudło

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

  Tzw. teatr w budowie to inwestycja wojewódzka i Żuk niewiele miał tu do gadania. To zostało dofinansowane dzięki staraniom sejmiku. Miasto tylko wyłożyło kasę na plac przed CSK.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POłglowkom

  kazali (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  chwalić Żuka , za to im płacą

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY