SKS może obudzić w dzieciach miłość do sportu
Podczas spotkania młodzi uczestnicy mogli poćwiczyć na profesjonalnym sprzęcie wioślarskim w obecności trenerów Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego, kadry Instytutu Sportu Państwowego Instytutu Badawczego i wyżej wymienionych sportowców. Nie zabrakło też rywalizacji sportowej między szkołami i świetnej zabawy, która powinna być najlepszą zachętą dla młodych ludzi do podejmowania i rozwijania aktywności fizycznej
Tegoroczna odsłona Programu Szkolny Klub Sportowy to nie tylko fantastyczna okazja, aby zachęcić dzieci i młodzież do uprawiania sportu, co jest szczególnie ważne po utrudnieniach związanych z pandemią. To przede wszystkim znakomite narzędzie umożliwiające wyszukiwanie talentów z predyspozycjami do zaistnienia w sporcie zawodowym – powiedział Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki.
Projekt „Szukamy sportowych talentów z Programem Szkolny Klub Sportowy” wpisuje się w szerszą koncepcję wsparcia Ministerstwa Sportu i Turystyki dla nauczycieli wychowania fizycznego.
Już w przyszłym roku szkolnym, w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki, wprowadzimy pilotażowy program powszechnego programu testowania uczniów pod kątem zdolności sportowych. Od 1 września zostaną nim objęci uczniowie szkół na Opolszczyźnie i Lubelszczyźnie. Korzystajcie z możliwości jakie daje program i próbujcie swoich sił w nowych dyscyplinach. Nie opuszczajcie zajęć WF. Aktywność fizyczna może sprawić wiele frajdy – dodaje Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki
W tych czasach macie naprawdę olbrzymi wachlarz możliwości do rozwoju. Przyszedłem i zobaczyłem ten piękny budynek i was wiosłujących w tych basenach... Kiedyś na SKS-ach była tylko piłka, szarfy, dwie drużyny i „jazda!”. Zachęcam was do tego, byście korzystali z tego, co macie wokół siebie. To nie jest tylko sport profesjonalny, ale też sposób na życie, bo to przekłada się na zdrowie. Mamy piękne czasy i piękny potencjał, dzięki czemu możecie rozwijać się w kierunkach, w których zechcecie. Liczę i wierzę głęboko w to, że spełnicie swoje marzenia i że część z Was będzie mogła kiedyś usłyszeć „Mazurka Dąbrowskiego” na podium – zwrócił się do zebranych dzieci Bartłomiej Marszałek.
Cele Programu Szkolny Klub Sportowy
Podstawowym celem Programu Szkolny Klub Sportowy jest spopularyzowanie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W ramach Programu realizowanych jest blisko 100 różnorodnych form aktywności. Odbywają się one dwa razy w tygodniu w formie 60-minutowych zajęć. W program angażuje się coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli, dzięki czemu powiększa się SKS-owa społeczność. Sport jest ważną inwestycją w zdrowie społeczeństwa.
Wiem, jak bardzo jest to istotne, żeby zobaczyć na własne oczy sportowców, szczególnie w młodym wieku. Kiedyś było mi dane spotkać panią Irenę Szewińską i pana Jacka Wszołę. Po tym miałam bardzo dużą motywację oraz chęci do działania. Myślę, że takie spotkania są niezwykle cenne dla dzieci, bo wiem, że były dla mnie – powiedziała Dyrektor Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego, dr Urszula Włodarczyk
Od początku roku w Programie Szkolny Klub Sportowy bierze udział 241 000 dzieci, 11 825 nauczycieli, 8 016 szkół i aż 87 proc. wszystkich gmin i 100 proc. wszystkich powiatów.
To jest w ogóle inna liga i zupełnie inna bajka. Dzisiejszy SKS jest nowoczesny, oferuje dużo większe spectrum dyscyplin i możliwości. Nic nie jest na siłę, każdy może wybrać sport, jaki chce i dajemy możliwość spróbowania czegoś nowego. Chcemy po prostu zachęcić dzieci do aktywności. W końcu to endorfiny! – mówi złota medalistka olimpijska Natalia Madaj-Smolińska.
Zajęcia SKS mogą być początkiem wielkiej kariery sportowej
W ramach realizacji Programu SKS, od 2017 roku, każdej wiosny i jesieni zbierane są wyniki testów sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Wszystkie wyniki testów sprawnościowych uczestników Programu SKS umieszczane są w Narodowej Bazie Talentów. W obecnej edycji Programu SKS prowadzony będzie projekt mający na celu wsparcie najbardziej utalentowanych młodych sportowców w zakresie ich rozwoju sportowego i rekomendowanie im dyscyplin sportowych zgodnych z ich potencjałem.
Od pierwszej edycji Program SKS wspiera PKN ORLEN - największy sponsor polskiego sportu, który angażuje się zarówno w sukcesy zawodowych sportowców, jak i w rozwój przyszłych mistrzów.
Nie sztuką jest wspierać sportowca, który jest sławny, utytułowany i po prostu nalepia mu się swoje logo. Działania PKN ORLEN umożliwiają dzieciom, które chcą uprawiać sport, dostęp do niego. Nie są to działania, które przynoszą bezpośrednią reklamę, a rzeczywiście wspierają szkolenie i rozwój młodych sportowców – podsumował Bartłomiej Marszałek.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?