Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skwery do remontu i odnowy. Rusza nowa edycja Zielonego Budżetu

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Nowy skwer przy ul, Królowej Bony w Lublinie
Nowy skwer przy ul, Królowej Bony w Lublinie Urząd Miasta Lublin
Miejsca, które już są w Lublinie, ale wymagają rewitalizacji to przesłanie kolejnej edycji Zielonego Budżetu.

Hasłem szóstej edycji Zielonego Budżetu są #SkweryOdNowa.

- Pod pojęciem #SkweryOdNowa rozumiemy jego remont i odnowę. Zgodnie ze współczesnymi trendami w zieleni miejskiej, chcemy zmierzać w kierunku rozszczelnienia obszarów utwardzonych, zwiększania i zróżnicowania powierzchni biologiczne czystej oraz powiększania powierzchni retencji w mieście. Priorytetowo będą traktowane pomysły dotyczące działek miejskich, ogólnodostępnych oraz w których przewagę stanowić będzie odnowa zieleni – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

- W tej edycji Zielonego Budżetu skupimy się na niewielkich obszarach, na których prace można zrealizować w ciągu jednego, maksymalnie dwóch lat – informuje ratusz.

Wnioski w ramach szóstej edycji Zielonego Budżetu mieszkańcy mogą składać od środy 30 listopada do 14 grudnia. W formularzu mieszkańcy będą proszeni o podanie lokalizacji oraz opisanie proponowanych zmian i udogodnień. Ocena formalna wniosków zacznie się już 15 grudnia, a listę projektów wybranych do realizacji poznamy w pierwszej połowie marca 2023.

- Kwota zarezerwowana w projekcie budżetu na 2023 rok na realizację zadań z Zielonego Budżetu to 1,2 mln zł – informuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Jak wskazuje prezydent Lublina Krzysztof Żuk Zielony Budżet, to inicjatywa dająca możliwość zaplanowania zieleni przez samych mieszkańców.

- W tym roku po raz kolejny realizujemy edycję tematyczną, zachęcając do wskazania miejsc, które wymagają odświeżenia i odkrycia na nowo ich potencjału – wskazuje prezydent.

O ile w nowej edycji ZB akcent położono na rewitalizację, o tyle w poprzedniej (piątej) tworzono nowe Miejsca dla Ciebie, czyli niewielkie, przyjazne przestrzenie przeznaczone do wypoczynku wśród zieleni. Bilans piątej edycji to 75 pomysłów, z których wybrano 12 miejsc w 10 dzielnicach miasta (m.in. przy ul. Wyżynnej, Krochmalnej, Szczytowej, Kunickiego i Judyma). I tak np. przy ul. Wyżynnej 16 niewielkie skrawki terenu zielonego zamieniono na rabaty bylinowe. Z kolei przy ul. Judyma, przed wejściem do DDK „Węglin”, zrealizowano projekt „Ławeczka”, w ramach którego postawiono trzy ławki, nasadzono byliny, zamontowano warzywnik i siedziska, trejaż na powojnik, kosz na odpady i poidełko dla zwierząt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski