Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śledztwo w sprawie PKP Cargo już prawie na finiszu

OPRAC.:
Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
archiwum
Prokuratura Regionalna w Lublinie poinformowała że zebrała już materiał dowodowy w postępowaniu dotyczącym niegospodarności w spółce PKP Cargo.

- Przystępujemy do czynności końcowych, które mogą polegać na zmianie dotychczasowych zarzutów - podał PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie Andrzej Jeżyński.

Toczące się od 6 lat postępowanie jest już na końcowym etapie. Dotyczy ono niegospodarności w spółce PKP Cargo, w ramach którego były prezes i członkowie zarządu spółki usłyszeli zarzuty niegospodarności.

- Materiał dowodowy jest zgromadzony, trwa jego weryfikacja i ocena. Będziemy przystępowali do czynności końcowych, które mogą również polegać na zmianie dotychczasowych zarzutów - przekazał PAP Jeżyński - Analizowana jest opinia główna i uzyskana 29 grudnia ub. r. opinia uzupełniająca pod kątem waloryzacji postanowień o przedstawieniu zarzutów, natomiast decyzji w tym zakresie żadnej jeszcze nie ma - dodał.

W lutym 2019 r. były prezes i członkowie zarządu spółki PKP Cargo zostali zatrzymani na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie i usłyszeli zarzuty niegospodarności.

Prokuratura informowała, że śledztwo zostało wszczęte w 2016 r. na podstawie zawiadomienia nowego zarządu PKP Cargo, opartego na ekspertyzie biegłych i dotyczy zakupu przez PKP Cargo 80 proc. udziałów w mającej siedzibę w Amsterdamie spółce Advanced World Transport B.V. realizującej m.in. kolejowe przewozy towarowe na terenie Czech. Jak ustalili śledczy, wartość dokonanej w grudniu 2014 r. transakcji (wynosząca przeszło 103 mln euro) została zawyżona o ponad połowę, a szkody w związku z tą transakcją mają sięgać ćwierć miliarda złotych.

Prokuratura podawała, że członkowie zarządu PKP Cargo zdecydowali się na zakup zagranicznej spółki za tę kwotę, "pomimo świadomości dużego ryzyka wpływającego na wycenę przedsiębiorstwa, nieuwzględnionego podczas jej opracowywania". Było ono związane m.in. z możliwością utraty głównego klienta kupionej spółki – kopalni OKD w Czechach, która wygaszała wydobycie węgla oraz z zawierającej liczne błędy kalkulacji wyceny kupowanego przedsiębiorstwa, m.in. zaniżonej wartości zakupionego taboru kolejowego.
Źródło:PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski