MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słuchawki Elite 7 Active. Jabra przygotowała produkt dla tych, którzy nie siedzą w domu. Jak sprawdziły się w terenie?

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Słuchawki Elite 7 Active. Jabra przygotowała produkukt dla aktywnych
Słuchawki Elite 7 Active. Jabra przygotowała produkukt dla aktywnych Jabra
Jabra, duński producent znany na rynku m.in. muzycznych akcesoriów, szuka aktywnych słuchaczy. To dla nich dedykowane są bezprzewodowe słuchawki z serii Elite 7 Active. Jak sprawdziły się w terenie, na budowie i pod prysznicem? Przetestowaliśmy.

Spis treści

Jabra - duński sprzęt tylko dla wymagających słuchaczy?

Bezprzewodowe słuchawki to przede wszystkim wolność. Wie o tym każdy, kto choć raz musiał na przykład rozplątywać kabelki słuchawek upchniętych szybko do kieszeni spodni, plecaka, torebki. Z bezprzewodowymi tego kłopotu nie ma. Sięgasz po etui, wyciągasz sprzęt, wkładasz do uszu i cieszysz się dźwiękiem.

Słuchawki douszne z bluetoothem świetnie sprawdzą się też u osób prowadzących aktywny tryb życia, fanów wszelakiej aktywności ruchowej, kierowców, czy osób, których nie mogą rozpraszać kabelki swobodnie latające gdzieś wokół głowy.

Tę edycję - Elite 7 Active - Jabra dedykuje przede wszystkim użytkownikom uprawiającym sport. Zwłaszcza w jego bardzo aktywnej odmianie. Jak bezprzewodowe słuchawki sprawdzą się na siłowni? Czy wilgoć i woda są dla nich zagrożeniem? Co ze zbyt mocnymi głosami otoczenia? Przetestowaliśmy sprzęt w różnych sytuacjach.

Woda, pot, kurz. Słuchawki tego nie lubią

Biegasz? Siłownia to twój drugi dom? Aktywnie spędzasz czas na działce, kochasz plażę, pracujesz w trudnych warunkach i musisz mieć wolne ręce, więc sięgasz po douszne słuchawki. Wygodnie i praktycznie. Oczywiste rozwiązanie. Tylko czasem krótkotrwałe, bo słuchawki niekoniecznie lubią takie ekstremalne środowisko.

Jabra tego wyzwania się nie wystraszyła i zaczęła pracę nad słuchawkami dousznymi wykorzystującymi technologię bluetooth. Seria Active jest dedykowana naprawdę aktywnym użytkownikom. Jak zapewnia firma, Elite'y wytrzymają w najcięższych dla tego sprzętu warunkach.

- Ultrakompaktowe, aktywne dopasowanie, idealne do najcięższych treningów - wylicza plusy swojego sprzętu Jabra. - Zatrać się w muzyce – i skup się na treningu.

Jak to wygląda w praktyce? Nieźle. Jabra może kupić sobie klientów swoimi przydatnymi rozwiązaniami:

  • ShakeGrip,
  • Aktywne Wyciszanie Szumów (ANC)
  • i HearThrough w MySound.

Stopień ochrony IP57 zapewnia też pracę w naprawdę wymagających warunkach.

Słuchawki Elite 7 Active. Jabra przygotowała produkukt dla aktywnych
Słuchawki Elite 7 Active. Jabra przygotowała produkukt dla aktywnych Jabra

Dźwięk robi robotę. Hałas? Nie musisz go słyszeć

Biegasz, ćwiczysz w tłumie ludzi, jedziesz pociągiem albo tramwajem? Tu świetnie sprawdzi się ACN. System wyciszania dźwięków tła zrobi swoje w zamkniętych, tak w zatłoczonych pomieszczeniach jak i na ulicach.

Active Noise Cancellation sprawia, że spokojnie posłuchasz muzyki, ale też w trudnych - bo głośnych - warunkach przeprowadzisz spokojnie rozmowę telefoniczną, czy weźmiesz udział w telekonferencji.

W drugą stronę zadziała system HearThrough, czyli - najprościej tłumacząc - wzmacnianie dźwięków. I, trzeba przyznać, że działa naprawdę dobrze. Naturalnie nasuwa się porównanie do systemów podsłuchiwania, bo poniekąd do tego też służyć może HearThrough Jabry: podbijania dźwięków z otaczających nas źródeł. Do tego służą mikrofony w słuchawkach dousznych.

Oczywiście może być to np. natura, czy jeżdżące wokół samochody (tu plusa postawią rowerzyści!), ale równie dobrze para ludzi rozmawiających kilkanaście metrów od nas.

Przełączanie się między trybami jest bajecznie proste - wystarczy po prostu nacisnąć słuchawkę i przełączamy się między oboma trybami.

To człowiek tworzy i wykorzystuje technologie, więc tylko od nas zależy, jak ją wykorzystamy.

Słuchawka, która zostaje w uchu

Jabra kusi potencjalnych aktywnych klientów systemem ShakeGrip. To specjalna powłoka, która pomoże utrzymywać słuchawki w uchu w czasie ruchu. Płynna guma silikonowa sprawia, że nawet mimo długiego i nade wszystko aktywnego użytkowania, słuchawki leżą wygodnie i - to też plus ich wagi - nie czuć ich ciężaru.

Przed tobą długa podróż pociągiem a w telefonie czeka audiobook? Przed spaniem chcesz przesłuchać podcasty lub ostatni album ulubionej grupy? Elite świetnie sprawdzą się i w tych sytuacjach.

Dla tych, którzy stawiają na jakość dźwięku i lubią spersonalizowaną krzywą dźwięku - też się znajdą odpowiednie ustawienia. Graficzny korektor, który oczywiście znajdziemy w apce, to wygodne i bardzo intuicyjne narzędzie.

Jeśli nie kręci nas ustawianie dokładnej linii dźwięku, wystarczy wybrać któryś z gotowych zestawów i korzystać.

Kilka godzin słuchania. Case z jedną diodą. Niedopracowanie?

Według Jabry naładowane słuchawki będą pracowały 8 godzin. Jeśli do tego czasu dołożymy dodatkowe zasilanie z case'a- czyli futerału, w którym trzymamy i doładowujemy słuchawki - ich aktywny żywot może dojść do 30 godzin.

I faktycznie średni czas ich użytkowania oscyluje wokół tej wartości. Można odnieść wrażenie, że te wartości są nieco zawyżone (zwłaszcza w warunkach zimowych, w których głównie je testowaliśmy), ale niemal cały dzień pracy to bardzo dobry wynik. Bez problemu możemy też doładować tylko jedną słuchawkę i w tym samym czasie używać drugiej.

Słuchawki Elite 7 Active. Jabra przygotowała produkukt dla aktywnych
Słuchawki Elite 7 Active. Jabra przygotowała produkukt dla aktywnych Jabra

Dobrą praktyką jest szybkie doładowanie. Wypranym z energii słuchawkom dajemy 5-minutowy zastrzyk zasilania, co w efekcie powinno dać godzinę dodatkowej pracy. W rzeczywistości jest to nieco mniej, ale spokojnie wystarczy na dokończenie rozmowy, telekonferencji, czy oglądanie filmu na YouTube.

Futerał kolorystycznie dopasowany do słuchawek (mamy trzy opcje: miętowy - Mint, czarny - Black oraz ciemnoniebieski - Navy) ma tylko jedną diodę, która nie daje perfekcyjnej informacji o stopniu naładowania tego akumulatorka. To złe rozwiązanie?

Nie, bo Jabra zachęca, by w telefonie lub tablecie zainstalować apkę Jabra Sound+ (pobierzemy ją np. z Google Play). Ta daje komplet informacji o stopniu naładowania dla każdej słuchawki osobno, a także samego futerału.

Wygląd robi różnicę

Jabra postawiła na kompaktowe słuchawki. Nie mają charakterystycznych wystających podłużnych elementów - w których zazwyczaj mieszczą się mikrofony. Duńczycy przenieśli je do części "usznej", więc Elite'y mieszczą się w tej części głowy spokojnie i dyskretnie.

To dobre, bo wygodne rozwiązanie, które docenią m.in. miłośnicy szali czy wszelkiej formy naszyjników.

Słuchawki Elite 7 Active. Jabra przygotowała produkukt dla aktywnych
Słuchawki Elite 7 Active. Jabra przygotowała produkukt dla aktywnych Jabra

Jabra Elite 7 Active. Podsumowanie

To dobre, choć nietanie bezprzewodowe słuchawki (bez promocji trzeba wyłożyć ok. 700-800 zł), z których zadowoleni będą nie tylko usportowieni i aktywni ruchowo użytkownicy. Testowany model nie zawsze chciał sparować się z urządzeniem w komplecie błyskawicznie po wyjęciu z futerału (raz z opóźnieniem załączała się lewa, raz prawa słuchawka), ale tę niedogodność łatwo było skorygować poprzez apkę Jabry.

Nie jest to oczywiście przypadłość dyskwalifikująca słuchawki, ale w codziennym użytkowaniu bywa denerwująca. Te drobne kłopoty występowały w łączności z telefonami marki Xiaomi jak i Samsung.

Słuchawki Elite 7 Active. Jabra przygotowała produkukt dla aktywnych
Słuchawki Elite 7 Active. Jabra przygotowała produkukt dla aktywnych Jabra

Plus z pewnością to rozmiary, waga i wygodna guma pozwalająca utrzymać słuchawki w uchu. Można w nich wygodnie trenować, uczestniczyć w długiej telekonferencji, słuchać audiobooka, czy po prostu zasnąć. Ucho nie będzie się męczyło niewygodnym kształtem czy kanciastymi nierównościami.

Kąpiel w morzu lub pod prysznicem ze słuchawkami w uszach? Też to przeżyją, podobnie jak wizytę na budowie, domowe sprzątanie, wycieczkę po pełnym kurzu szlaku, czy miejskie pyłki i zanieczyszczenia. Tu dobrze sprawdza się stopień ochrony IP57.

Standardowe gniazdo USB C zapewni możliwość ładowania case'a z poziomu laptopa lub np. telefonicznej ładowarki. Opcjonalnie jest też ładowarka indukcyjna.

Osiem godzin pracy też powinno wystarczyć zdecydowanej większości użytkowników (do tego doliczmy czas z doładowania, gdy słuchawki podładowujemy w futerale).

Elite 7 Active - wybrana specyfikacja:

  • Zasięg łączności bezprzewodowej: do 10 m
  • Typ poduszki słuchawki: Wkładki do uszu rozmiar L, Wkładki do uszu rozmiar M, Wkładki do uszu rozmiar S
  • Zawartość opakowania: Etui ładujące, Wkładki douszne, Wkładki EarGel, Dokumenty użytkownika
  • Czas ładowania baterii: do 150 min.
  • Łączność: Bluetooth, maksymalnie 2 urządzenia do podłączenia
  • Stopień ochrony IP: odporność na wodę, kurz i pot (IP57).
od 7 lat
Wideo

Ukryty przycisk w telefonie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki