MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słupki zagrodziły wyjazd z ul. Olejnej. Mieszkańcy Starego Miasta w Lublinie są oburzeni

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
U wlotu ulicy Olejnej stanęły trzy słupki zagradzające wyjazd. Mieszkańcy Starego Miasta są oburzeni. Urzędnicy przekonują, że rada dzielnicy sama o takie rozwiązanie wnioskowała. „Chodziło o coś zupełnie innego”- mówią przedstawiciele rady.

Trzy słupki uniemożliwiają wyjazd z ulicy Olejnej w Lubartowską. Pojawiły się w tym miejscu 1 sierpnia. Dotychczas samochody – należące np. do mieszkańców, ale też zaopatrujące restauracje działające na Starym Mieście (teren jest strefą zamieszkania, mogą tam wjeżdżać tylko określone pojazdy) – mogły wjeżdżać ulicą Noworybną, wyjazd odbywał się Olejną. Odkąd pojawiły się słupki druga opcja jest niedostępna, auta wyjeżdżają więc przez Noworybną.

W poniedziałek w tej sprawie rada dzielnicy Stare Miasto, grupa mieszkańców i działających tu przedsiębiorców spotkała się na miejscu z miejskimi urzędnikami. Mieszkańcy podkreślali, że postawienie słupków było dla nich zaskoczeniem. - Postawili je nocą, nikogo nie informując – mówił jeden z mężczyzn. - Wracam z urlopu, a tu mam słupki pod balkonem – dodawała Ewa Koziara z ul. Olejnej.

Mieszkańcy zwracali uwagę, że wyjazd w Lubartowską przez Noworybną jest dużo bardziej niebezpieczny niż przez Olejną, bo widoczność jest tam gorsza. Ewa Koziara podkreślała też, że po zmianach ruch na Olejnej znacznie się zwiększył: - A dzieci z kamienic wychodzą tu bezpośrednio na wąską ulicę. Kto teraz zadba o ich bezpieczeństwo, kto zatrzyma auta pędzące od strony Rynku?

- A co będzie, jeśli wybuchnie pożar? - dopytywali też mieszkańcy. Podstawowe pytanie brzmiało jednak: po co właściwie postawiono te trzy słupki?

Dariusz Działo, dyrektor Wydziału Zarządzania Ruchem i Mobilnością Urzędu Miasta Lublin, zapewniał, że straż pożarna ma sprzęt i w razie potrzeby wyłamie słupki. Przekonywał też, że rada dzielnicy Stare Miasto sama o słupki wnioskowała. - Uzgodniliśmy to ustnie na przełomie lutego i marca, więc dziwi nas obecne stanowisko rady dzielnicy – podkreślał.

Michał Makowski, przewodniczący zarządu dzielnicy Stare Miasto mówił, że chodziło o coś zupełnie innego. - Rozmawialiśmy o słupkach pneumatycznych, które umożliwiają ruch w jedną stronę – tak, żeby można było wjeżdżać od strony ulicy Noworybnej, a wyjeżdżać Olejną. Absolutnie nie chcieliśmy zamykać wyjazdu z Olejnej w Lubartowską – podkreślał. - Jednocześnie dzięki temu rozwiązaniu możliwe byłoby rejestrowanie, jakie samochody wjeżdżają na Stare Miasto – dodał.

Dariusz Działo zaproponował najpierw, żeby obecne rozwiązanie jeszcze przez jakiś czas funkcjonowało w tym miejscu – w ramach eksperymentu. - Dajmy sobie czas. Wprowadzimy lustro, dodatkowe oznakowanie – wyliczał.

- Jeśli w czasie tego „eksperymentu” wydarzy się jakaś tragedia to rozumiem, że pan weźmie na siebie odpowiedzialność – polemizował z nim jeden z mieszkańców.

Ostatecznie, po blisko godzinnej dyskusji, dyrektor Działo zapowiedział, że słupki zostaną usunięte. - Musi zostać jednak podjęta uchwała rady dzielnicy w tej sprawie – podkreślił.

Przedstawiciele rady dzielnicy zapowiedzieli, że uchwałę podejmą najszybciej, jak tylko będzie to możliwe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski