Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog? To nie z naszego ciepła

RED
Anna Kurkiewicz
O smogu, jego źródłach oraz o tym, jak zmniejszyć emisje szkodliwych pyłów do powietrza, rozmawiamy z Jolantą Jańczak, prezesem LPEC.

Szokiem dla wielu mieszkańców były informacje, że stężenie pyłów w lubelskim powietrzu o setki procent przekracza dopuszczalne normy. To głównie „zasługa” domowych pieców węglowych. Czy LPEC też dokłada swoją cząstkę pyłów do smogu?
Dostarczane przez nas ciepło systemowe jest ciepłem czystym. Przy jego produkcji emisja szkodliwych związków jest 35 razy – a więc 3500 procent – niższa niż w przypadku węglowych palenisk indywidualnych. To przede wszystkim efekt reżimu technologicznego związanego z produkcją ciepła: odbywa się ono w specjalistycznych zakładach położonych na obrzeżu miasta, wykorzystywane jest do tego wysokiej jakości paliwo, zachowane są wyjątkowo restrykcyjne normy ochrony środowiska.

Ilu macie odbiorców?
Z naszego ciepła korzysta około ćwierć miliona lublinian. 60 procent powierzchni lubelskich budynków mieszkalnych w Lublinie jest ogrzewanych ciepłem systemowym. Jest to 5,3 mln mkw. Dodatkowo ogrzewamy 3,1 mln mkw. powierzchni w budynkach użytkowych, przemysłowych i usługowo-handlowych.

Czy każdy może przyłączyć się do sieci LPEC?
Nie ma z tym problemu. Muszą być jednak spełnione pewne warunki. Przede wszystkim na danym terenie musi znajdować się nasza sieć. To oczywisty warunek. Po drugie, zapotrzebowanie energetyczne budynku powinno wynosić ponad 50 kW. Mówimy więc tu o obiektach o powierzchni od ok. 500 metrów kwadratowych.

To raczej wyklucza domki jednorodzinne. Te mają zdecydowanie mniejszą powierzchnię.
Ten limit zapotrzebowania energetycznego budynku jest związany z aspektem ekonomicznym. Pamiętajmy, że podłączenie do sieci LPEC to określone wydatki, m.in. na wykonanie przyłącza, węzła i instalacji wewnętrznej w budynku. Przy mniejszych budynkach inwestycja jest w zasadzie nieopłacalna. Ale nie skreślamy takich obiektów z listy naszych kontrahentów, w swoich zasobach mamy też odbiorców z domków jednorodzinnych. Przy czym z badań stężenia pyłów wynika, że najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w Śródmieściu i na Starym Mieście. Tam domków jednorodzinnych jest stosunkowo niewiele, jest za to dużo kamienic ogrzewanych z kotłowni węglowych.

I te kamienice możecie „od ręki” przyłączyć do swojej sieci?
Na pewno większość budynków znajdujących się na Starym Mieście, a od niedawna również w rejonie ul. Bernardyńskiej, gdzie powstała nowa sieć ciepłownicza otwierająca możliwość dalszego rozwoju w kierunku ul. Zamojskiej. Możemy również zaoferować podłączenie dla mieszkających m.in. w rejonie placu Bychawskiego i ul. 1 Maja. W ramach realizowanego przez ratusz miejskiego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji osoby rezygnujące z pieców węglowych mogą otrzymać dofinansowanie inwestycji do wysokości 50 procent. Jeśli przyłączą się do sieci LPEC, to my dokładamy im 10-procentową bonifikatę i wykonujemy na własny koszt przyłącze do budynku.

To faktycznie obniża koszty wymiany. Ale jak sama Pani wspomniała, jest to rozwiązanie nie dla wszystkich, bo nie wszędzie w Lublinie jest sieć ciepłownicza LPEC.
Obecnie długość sieci to blisko 450 kilometrów. A wkrótce się ona wydłuży. W najbliższych latach chcemy nadal rozbudowywać sieć m.in. w osiedlach: Węglinek, Nałkowskich, Jagiellońskie. Nowe odcinki sieci powstaną również na Kośminku, Czechowie Północnym, Botaniku.

Kiedy siecią zostanie objęte całe miasto?
100-procentowe pokrycie miasta siecią ciepłowniczą jest raczej niemożliwe. Nasze plany inwestycyjne są tworzone w oparciu o miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego przygotowywane przez ratusz. W pierwszej kolejności sieci wykonywane są na obszarach przeznaczonych pod budownictwo wielorodzinne. Tam, gdzie tereny rezerwowane są na budownictwo jednorodzinne, np. Abramowice czy Węglin Północny, nie planujemy naszych inwestycji. Generalnie jednak dzięki planowanym inwestycjom LPEC rynek ciepła systemowego w Lublinie w ciągu kilku najbliższych lat powiększy się o ponad 10 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski