Od samego rana w Lublinie przekroczone są dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza. - Od wczorajszego wieczora obserwujemy wyraźny wzrost stężenia pyłu zawieszonego PM10. O północy było to aż 249 mikrogramów na metr sześcienny. W piątek z godziny na godzinę spada już stężenie smogu - wyjaśnia Alicja Rogulska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie.
Oto jak wygląda stężenie pyłu PM10 w piątek w Lublinie:
godz. 11 - 86.7 µg/m3
godz. 10 - 97.9 µg/m3
godz. 9 - 87.9 µg/m3
godz. 8 - 83.1 µg/m3
godz. 7 - 96.6 µg/m3
godz. 6 - 115 µg/m3
godz. 5 - 137.8 µg/m3
godz. 4 - 117.8µg/m3
godz. 3 - 146.3µg/m3
godz. 2 - 169 µg/m3
godz. 1 - 188.9µg/m3
Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie wyjaśnia, że przekroczenie norm związane jest z niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi.
- Chodzi o bezwietrzną pogodę, brak ruchu powietrza mgłę, która zalega. To wszystko wpływa na jakość powietrza i większe stężenie smogu. Jednak z upływem godzin spada poziom zanieczyszczenia powietrza. Smog ma odpuścić już w weekend, związane jest to z przejściem frontu atmosferycznego - wyjaśnia Rogulska.
Dodajmy, że średnia dobowa poziomu stężenia pyłów PM10 wynosiła wczoraj 51 mikrogramów/m3.
- To niewiele ponad normę, która wynosi 50 mikrogramów/m3 - dodaje ekspertka.
Pył zawieszony PM10 może zawierać substancje toksyczne takiej jak: metale ciężkie, benzo(a)piren, dioksyny i furany. Inhalowane do płuc pyły mogą powodować m. in. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego.
Przyczyniają się one też do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?