MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Smogowe wakacje", czyli dlaczego warto spędzić jesienny urlop nad morzem. Korzyści z wypoczynku poza sezonem, porady praktyczne

Emil Hoff
Emil Hoff
Jesień nad morzem to świetna pora na urlop. W powietrzu jest wyjątkowo dużo jodu, słońce grzeje, ale nie parzy, aura zachęca do aktywności fizycznej.
Jesień nad morzem to świetna pora na urlop. W powietrzu jest wyjątkowo dużo jodu, słońce grzeje, ale nie parzy, aura zachęca do aktywności fizycznej. Tomasz Bolt/Polskapresse
Wakacje dobiegły końca, ale to nie znaczy, że nie warto już planować urlopu czy długiego weekendu nad morzem. "Wakacje smogowe" to forma wypoczynku po sezonie - jesienią i zimą. Służą zarówno regeneracji sił, ukojeniu nerwów, naładowaniu baterii, jak i poratowaniu zdrowia. To właśnie jesień i zima są porami, gdy nadmorski klimat najkorzystniej wpływa na zdrowie turystów. Dlaczego wakacje od smogu są potrzebne i jakie korzyści daje zaplanowanie urlopu nad morzem na jesieni? Jakie atrakcje czekają na turystów nad Bałtykiem i gdzie warto zatrzymać się na nocleg? Zapraszamy do poradnika: wakacje smogowe, czyli wypoczynek korzystny dla zdrowia.

Spis treści

Wakacje smogowe, czyli dlaczego warto spędzić jesienny urlop nad morzem?

Wakacje smogowe to nieformalne określenie wypoczynku w okresie jesienno-zimowym. Smog w nazwie pojawia się nie na darmo. W sezonie grzewczym powietrze na południu Polski bardzo się psuje, z kolei na wybrzeżu Bałtyku jesień to pora szczególnie korzystna dla zdrowia.

Dlaczego warto wybrać się na wakacje smogowe nad morze? Jakie korzyści daje urlop nad Bałtykiem jesienią lub nawet zimą? Jakie atrakcje czekają na turystów na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim? Na te i więcej pytań odpowiadamy w naszym poradniku: Wakacje smogowe, czyli jesienny wypoczynek nad morzem.

Zaczniemy od wyjaśnienia dlaczego wakacje smogowe są w ogóle potrzebne. Poznajcie miejsca w Polsce z najbardziej zanieczyszczonym i najczystszym powietrzem.

Smog i zanieczyszczenie powietrza to poważny problem w całej Polsce, zwłaszcza w jej południowej części. Miasteczka Małopolski i Śląska stale zwyciężają
Smog i zanieczyszczenie powietrza to poważny problem w całej Polsce, zwłaszcza w jej południowej części. Miasteczka Małopolski i Śląska stale zwyciężają w niechlubnym rankingu miejsc z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Jaroslaw Jakubczak/Polska Press, zdjęcie archiwalne

Poważny problem południowej Polski: zanieczyszczone powietrze

Polski Alarm Smogowy regularnie publikuje raporty dotyczące jakości powietrza w Polsce i tworzy niechlubny ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości.

Pierwsze miejsce w edycji 2021 zajął Nowy Targ, ale zanieczyszczenie powietrza to poważny problem całej południowej Polski, przede wszystkim województw małopolskiego i śląskiego.

 • Wysokie stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu notuje się np. w Nowej Rudzie (dolnośląskie), Nowym Sączu, Suchej Beskidzkiej i Zakopanem.
 • Najwyższe stężenie pyłu w powietrzu występuje w Nowym Targu, Pszczynie, Nowej Rudzie, ale niewiele ustępują im także np. Goczałkowice-Zdrój.
 • Najwięcej tzw. dni smogowych (gdy przekroczony jest dopuszczalny dobowy poziom pyłu w powietrzu) ma Nowy Targ, po nim Nowa Ruda i Sucha Beskidzka.

Kraków tym razem nie znalazł się w rankingu (podobnie jak inne duże miasta), ale zestawienie najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce nadal wskazuje na poważny problem z jakością powietrza na południu Polski, zwłaszcza w okresie natężenia smogu, a więc jesienią i przede wszystkim zimą, gdy trwa sezon grzewczy (najczęściej od listopada do marca).

To też może Cię zainteresować:

Czym grozi długotrwałe wdychanie zanieczyszczeń?

Smog może mieć bardzo negatywny wpływ na ludzki organizm, niekoniecznie tylko układ oddechowy.
Długotrwałe wdychanie zanieczyszczeń może prowadzić m.in. do:

 • astmy
 • zapalenia oskrzeli
 • zawału serca
 • udaru mózgu
 • nowotworów

Wakacje smogowe, czyli ucieczka z zadymionego południa Polski

Nic dziwnego, że turyści z południa kraju przywiązują dużą wagę do tego, by w czasie swoich wakacji i urlopów wypoczywać w miejscach, które mają pozytywny wpływ na zdrowie, zwłaszcza na układ oddechowy.

Od paru lat można zaobserwować zjawisko dużej liczby gości z południowych województw, wypoczywających nad Bałtykiem także długo po zakończeniu sezonu wakacyjnego. Jesienne i zimowe urlopy z dala od najbardziej zanieczyszczonych miast kraju bywają nazywane „wakacjami smogowymi”. Określenie to dobrze oddaje ich naturę i cel: chodzi o podreperowanie zdrowia przed i w trakcie sezonu grzewczego.

Gdzie w Polsce jest najczystsze powietrze?

Skoro wiadomo, gdzie w Polsce powietrze jest najgorsze, warto też się zorientować, gdzie jego jakość jest najlepsza. W tej kwestii nie ma zaskoczeń. Raporty smogowe i wyliczenia ekspertów stale wskazują, że najczystszym powietrzem w Polsce oddycha się w województwach:

 • pomorskim
 • zachodniopomorskim
 • warmińsko-mazurskim

Szczególnie dobrą jakością powietrza przez większość roku mogą pochwalić się miasta:

 • Gdańsk, Gdynia i Sopot
 • Słupsk
 • Koszalin
 • Kołobrzeg
 • Suwałki

Wiedzą o tym turyści, którzy regularnie wybierają się na wakacje smogowe nad Bałtyk i tam spędzają swoje urlopy jesienią i zimą. Kiedy turyści z całej Polski przybywają jesienią i zimą w góry, nie wyobrażają sobie urlopu bez nart, a Sylwestra chcą obchodzić koniecznie w Zakopanem, wiele osób z południa kraju decyduje się odpocząć od smogu i wyrusza nad Bałtyk, choć pogoda nie zachęca już do kąpieli.

Jesień nad morzem to świetna pora na urlop. W powietrzu jest wyjątkowo dużo jodu, słońce grzeje, ale nie parzy, aura zachęca do aktywności fizycznej
Jesień nad morzem to świetna pora na urlop. W powietrzu jest wyjątkowo dużo jodu, słońce grzeje, ale nie parzy, aura zachęca do aktywności fizycznej. Tomasz Bolt/Polskapresse
Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Czy warto wybrać się nad morze jesienią? Korzyści z "wakacji smogowych"

Jesienny lub nawet zimowy urlop nad morzem, a nawet tylko weekendowy wypad nad Bałtyk, mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm i samopoczucie. Nie brakuje też innych praktycznych korzyści.

Poniżej krótka lista najważniejszych korzyści z "wakacji smogowych", czyli jesienno-zimowego wypoczynku nad morzem.

Wysoka zawartość jodu w powietrzu i pełne słońce
Główną zaletą nadmorskiego powietrza jest zawarty w nim jod, potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a zwłaszcza tarczycy. Jod reguluje metabolizm, wspomaga pracę układu mięśniowego, nerwowego i krążenia. Jest szczególnie ważny dla dzieci.

Zawartość jodu w powietrzu jest największa wiosną i jesienią, gdy woda morska jest stale wzburzona przez wiatry. Taka pogoda nie sprzyja plażowiczom, za to świetnie nadaje się do podreperowania zdrowia.

Także jesienne słońce wpływa na zdrowie często korzystniej niż letnie. Nie jest tak intensywne, ale nadal wspomaga wytwarzanie witaminy D. W czasie jesiennego urlopu nad morzem, jeśli pogoda dopisze, możemy więc cieszyć się słońcem w czasie spaceru po plaży, nie ryzykując poparzenia.

"Wakacje smogowe" czy jesienny albo zimowy urlop nad Bałtykiem pozwalają wzmocnić organizm bez stosowania leków czy suplementów – wystarczy wdychanie zdrowego nadmorskiego powietrza i korzystanie z łagodnego słońca, które nadal grzeje i cieszy.

Czytaj też: Kiedy jest najwięcej jodu nad morzem? Nie tylko w wakacje uzupełnisz niedobory! Sprawdź, kiedy „nawdychasz się” najwięcej jodu

Brak tłumów i święty spokój
W popularnych nadmorskich kurortach Polski latem panuje na pewno radosna wakacyjna atmosfera, ale trudno tam znaleźć miejsce odpowiednie do zrelaksowania się w ciszy i spokoju. Inaczej jest jesienią i zimą, gdy wybrzeże Bałtyku wyludnia się i znikają tłumy.

Plaże i promenady są wreszcie wolne od turystów i można nimi spokojnie spacerować, ciesząc się widokiem i świeżym powietrzem. Nie ma wreszcie długich kolejek do popularnych atrakcji, jak sopockie molo czy akwarium w Gdyni, nie trzeba też czekać na stolik w restauracji.

Chociaż z kąpieli należy raczej zrezygnować (chyba że jesteście fanami morsowania), "wakacje smogowe" nad morzem – jesienny lub zimowy urlop z dala od zadymionych miast – to świetny pomysł na relaks i naładowanie baterii dla tych, którzy nie lubią „wypoczywać” wśród tłumu innych turystów.

Pogoda sprzyja aktywności fizycznej
Skoro jesienią i zimą aura nad Bałtykiem jest raczej chłodna, warto się rozgrzać, korzystając z oferty aktywnego wypoczynku.

O ile latem z nieba nad polskim wybrzeżem leje się żar, odbierając ochotę na cokolwiek poza jedzeniem lodów, o tyle jesienią Pomorze nadaje się świetnie do pieszych i rowerowych wycieczek. Nawet krótka sesja nordic walking po plaży to świetny sposób na spalenie kalorii. Wycieczka do północnych lasów, jak Bory Tucholskie, albo zwiedzanie pięknych pojezierzy na rowerze mogą być niezapomnianą przygodą. Jesień to także sezon na zbieranie grzybów.

Wysiłek powoduje także wydzielanie się endorfiny – hormonu szczęścia – a więc aktywny wypoczynek to skuteczne remedium na jesienną chandrę. Ponadto w czasie ruchu wdychamy więcej powietrza, bogatego w jod, o co właśnie chodzi w wakacjach smogowych.

Spacery po plaży jesienią dają też inną korzyść: szansę na znalezienie bursztynu. To wtedy wzburzone fale wyrzucają go na piasek najwięcej. Zbieranie bursztynu na własny użytek jest całkowicie legalne.

Można dodać jeszcze, że ten sam wiatr, który wzburza wodę, rozpędza chmury – jesienią w mniejszych miejscowościach nadmorskich przy dobrej pogodzie można oglądać nocą pięknie rozgwieżdżone niebo.

Przy sprzyjającej pogodzie urlop jesienią nad morzem to dobry pomysł na wypoczynek bez tłumów, blisko natury.
Przy sprzyjającej pogodzie urlop jesienią nad morzem to dobry pomysł na wypoczynek bez tłumów, blisko natury. Karolina Misztal

Ceny są niższe niż w sezonie
Nie jest dla nikogo tajemnicą, że ceny w popularnych nadmorskich kurortach na polskim wybrzeżu bywają odstraszające w szczycie sezonu. Internauci publikują w mediach społecznościowych zdjęcia „paragonów grozy” i narzekają, ile musieli zapłacić za kawałek smażonej ryby.

Tymczasem jesienią nad Bałtykiem wszystko tanieje. Maleje przeciętna cena noclegu czy obiadu w restauracji, jest znacznie mniej kramów i stoisk z pamiątkami przy promenadach, co oznacza mniej pokus, zwłaszcza jeśli urlop spędzamy z dziećmi.

Pamiętajcie, że Polski Bon Turystyczny ma zostać przedłużony do końca marca 2023. Będzie można z niego korzystać jeszcze przez całą jesień i zimę, także w czasie ferii zimowych. To dodatkowa korzyść dla rodzin planujących wybrać się na wakacje smogowe.

Zabierz ze sobą wszystko, czego potrzebujesz

Najlepsze atrakcje na weekend lub urlop nad Bałtykiem

Chociaż może się wydawać, że jesienią i zimą nad Bałtykiem nie ma co robić, to tylko pozory. Zwłaszcza jesienią wiele popularnych i mniej znanych atrakcji nadal zaprasza turystów, oferując przy tym ceny niższe niż w sezonie letnim.

Przygotowaliśmy dla Was listę najlepszych atrakcji Pomorza i województwa zachodniopomorskiego. Znajdziecie wśród nich propozycje na urlop, weekend i rodzinne wycieczki solo, z partnerem lub całą rodziną, a także atrakcje pod dachem na wypadek złej pogody.

Polskie wybrzeże można zwiedzać także za darmo. Zajrzyjcie do naszych zestawień darmowych atrakcji nad Bałtykiem i poradnika, jak zwiedzać Trójmiasto za darmo.

Gdzie nad morze jesienią? Najfajniejsze noclegi

Nad morzem nie brak fantastycznych miejsc na nocleg w weekend lub dłuższy pobyt w ramach urlopu solo albo z rodziną. Ceny zaczynają spadać wczesną jesienią. Wiele obiektów hotelowych wprowadza też specjalne oferty dla turystów właśnie na czas niskiego sezonu, by zachęcić ich do wypoczynku. Okazji znaleźć można wiele.

Zebraliśmy dla Was najciekawsze noclegi nad morzem, wzdłuż całego wybrzeża Bałtyku. Znajdziecie wśród nich np.

 • Oferty spa i wellness na niepogodę
 • Klimatyczny hotel w odrestaurowanym wiatraku
 • Leśne jurty dla spragnionych przygody
 • A nawet luksusowe domki na drzewie

Nad morze z dziećmi

Wakacje smogowe są bardzo korzystne także dla dzieci. Wiele maluchów źle czuje się w obecności tłumu obcych ludzi, dlatego jesień to dla nich najlepsza pora na wypoczynek nad morzem.

Zebraliśmy dla Was 27 najlepszych miejsc nad Bałtykiem na wypoczynek z dziećmi. To m.in. hotele przyjazne dzieciom, z dodatkowymi atrakcjami, wśród których możecie znaleźć propozycje także na jesień.

Zapraszamy też do poradnika o tym, jak zorganizować wypoczynek nad morzem z dzieckiem.

Co zabrać nad morze jesienią?

Jeśli zdecydujecie się na wypoczynek nad morzem jesienią, pamiętajcie, by się odpowiednio spakować. Poza niezbędnym wyposażeniem, jak apteczka podróżna, jesienią warto pamiętać o kilku dodatkowych rzeczach.

 • Niezbędne będą przede wszystkim odpowiednie ubrania. Jesienią i zimą warto ubierać się na cebulkę, bo pogoda nad Bałtykiem bywa bardzo zmienna. Gdy rozgrzejemy się w czasie spaceru czy wycieczki rowerowej, możemy zdjąć jedną z warstw.
 • Dobrze mieć ze sobą nieprzemakalną kurtkę, wygodne buty i czapkę chroniącą zatoki – nad morzem bywa przecież wietrznie.
 • Jeśli pogoda nie dopisze, trzeba będzie organizować sobie rozrywki pod dachem. Dlatego na jesienną wycieczkę nad morze dobrze zabrać ze sobą ulubioną książkę i powerbank do telefonu, by był w pogotowiu, gdyby naszła nas ochota na oglądanie filmów czy seriali.

Źródła: teraz-srodowisko.pl, airly.org

Jesień nad morzem to świetna pora na urlop. W powietrzu jest wyjątkowo dużo jodu, słońce grzeje, ale nie parzy, aura zachęca do aktywności fizycznej.

"Smogowe wakacje", czyli dlaczego warto spędzić jesienny url...

To też może Cię zainteresować:

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: "Smogowe wakacje", czyli dlaczego warto spędzić jesienny urlop nad morzem. Korzyści z wypoczynku poza sezonem, porady praktyczne - Gazeta Krakowska

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski