Smutek miasta. Lublin po bombardowaniu w obiektywie Ludwika...

  Smutek miasta. Lublin po bombardowaniu w obiektywie Ludwika Hartwiga

  Sylwia Hejno

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  I wreszcie wojna! Widać ją w mieście: plakaty mobilizacyjne, odezwa prezydenta, zarządzenia o stanie wyjątkowym, o różnych rekwizytach itp. (...) Wszystkie okna w kamienicach mają być zaciemnione, latarnie na ulicach nie będą się paliły, zajęcia w szkołach odłożone do odwołania." Fotograficzne portrety wojennego Lublina, wymowne, otoczone dramatem żywej historii udało się stworzyć Ludwikowi Hartwigowi. Archiwum Państwowe pokaże je 9 września, w rocznicę bombardowania miasta.
  Ulica Jezuicka

  Ulica Jezuicka ©Ludiwk Hartwig

  Powyższy cytat pochodzi z pamiętnika Remigiusza Moszyńskiego. Jest opatrzony pamiętną datą - 9 września 1939 roku. Wtedy gruz przykrył Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto, ulice: Narutowicza, Chopina, czy Kapucyńską. Ludwik Hartwig, ojciec bardziej znanego Edwarda, udał się z aparatem uwiecznić otoczone kłębami kurzu zrujnowane i cierpiące ulice. Przed chwilą wszystko się waliło i kotłowało, teraz nie drgnie nawet przypadkowy kamień. Miasto boleśnie wstrzymało oddech. Zmiażdżone domy przypominają połamane szkieleciki. Ten przerażająco pusty, spokojny obraz po katastrofie oświetla dziwne, poburzowe światło. Powietrze jest ciemne i ciężkie, jakby na Lublin spadła gęsta szarobura mgła.

  "Idę w kierunku Starego Miasta (...) Płonie cała dzielnica staromiejska. Potworny żar i gryzący dym zmusza mnie do opuszczenia rynku. Potykam się o jeden z licznych węży strażackich" - czytamy kolejne wspomnienia z owego pamiętnego dnia na jednej z wystawowych plansz.

  Ludwikowi Hartwigowi udało się stworzyć dokument, który po latach przemawia do wyobraźni i przypomina o brutalności tamtych wydarzeń, które wstrząsnęły Lublinem i jego mieszkańcami. Niektóre z widoków są bardziej dosłowne, z innych da się wyczytać subtelną melancholię i tęsknotę za ukochanym miastem.

  Wiele z tych zdjęć ujrzało światło dzienne po raz pierwszy. Będzie można je także zobaczyć w albumie"Lublin po bombardowaniu 9 września 1939 rok"w opracowaniu Piotra Dymmela i Tomasza Rodziewicza.

  O rocznicy bombardowania Lublina szerzej napiszemy w poniedziałkowym wydaniu Kuriera.

  Poniedziałek, wystawa "Lublin po bombardowaniu w fotografii Ludwika Hartwiga" i promocja albumu, Archiwum Państwowe, ul. Jezuicka 13, godz. 12.00


  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Ludwik Hartwig , ojciec bardziej znanego Edwarda ..."

  ??? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

  Hmm . Ale z czego bardziej znanego ?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Ludwik Hartwig , ojciec bardziej znanego Edwarda ..."

  :| (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

  Edward Hartwig jeden z najwybitniejszych fotografów na świecie...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo