Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sobibór: Budowa Miejsca Pamięci wkracza w kolejny etap

Karolina Ryniak
Budynek wystawienniczy na terenie Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze. Obecnie w stanie surowym otwartym
Budynek wystawienniczy na terenie Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze. Obecnie w stanie surowym otwartym Państwowe Muzeum na Majdanku
W Sobiborze (pow. włodawski), na terenie byłego miejsca zagłady, trwa budowa nowego muzeum oraz Miejsca Pamięci. W przyszłym tygodniu rozpocznie się drugi etap prac, który zakłada wykończenie i wyposażenie budynków powstałych na terenie muzeum.

Od 1 marca 2017 roku Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze - filia Państwowego Muzeum na Majdanku - jest nieczynne dla zwiedzających. Powodem jest modernizacja i budowa planowanego od lat Miejsca Pamięci. Godne upamiętnienie oraz ochrona i właściwe zabezpieczenie miejsca masowych grobów to najważniejszy element koncepcji utworzenia nowego muzeum.

Prace idą zgodnie z harmonogramem. - W ubiegłym roku teren o powierzchni półtora hektara został pokryty geowłókniną, a następnie zasypany kruszywem z białego marmuru. Prace te odbywały się pod nadzorem Komisji Rabinicznej do spraw cmentarzy - tłumaczy Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik Państwowego Muzeum na Majdanku.

Powstały też dwa budynki, wystawienniczy oraz siedziba muzeum. Stoją obecnie w stanie surowym, otwartym. Od poniedziałku na terenie muzeum ruszy drugi etap prac.

Eksponaty w nowym pawilonie wystawienniczym

- Skupimy się na wykończeniu i wyposażeniu budynków, które stoją już na terenie muzeum. Zostaną one wyposażone w przyłącza, instalacje elektryczne i sanitarne. Zagospodarujemy również teren wokół nich w ciągi komunikacyjne, takie jak parkingi czy chodniki. Planowany termin zakończenia tego etapu to sierpień 2019 roku - informuje Kowalczyk-Nowak.

W pawilonie wystawienniczym mają znaleźć się m.in. oczyszczone i zakonserwowane relikty, które zostały znalezione przez archeologów na terenie Sobiboru. Przedmioty te są aktualnie przechowywane w magazynie zbiorów historycznych muzeum na Majdanku. Są to m.in. monety, okulary, buteleczki po perfumach i lekarstwach, grzebyczki do podpinania włosów, grzebienie, lusterka czy koraliki.

Otwarcie muzeum najwcześniej za dwa lata

- Po zakończeniu drugiego etapu zajmiemy się kolejną częścią, która ma na celu urządzenie wystawy. Szacowany czas ponownego otwarcia Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze to 2020 rok - podkreśla rzecznik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski