Sokół z komina elektrociepłowni poluje na gołębie. Hodowcy chcą, aby sokół wędrowny się przeprowadził

Katarzyna PiekarczykZaktualizowano 
materiał peregrinus.pl
Sokół wędrowny na co dzień z rodziną mieszka na kominie elektrociepłowni na Wrotkowie. Hodowcy chcą, żeby się wyprowadził, bo za bardzo "lubi" ich gołębie.

Hodowcy gołębi alarmują, że tracą najlepsze okazy i pieniądze. Swoje straty wyszacowali już na 128 750 zł. - Wyhodowanie gołębia pocztowego kosztuje od 200 do 500 zł. Gołąb nie ma szans z sokołem. Młode gołębie muszą latać od 5 do 6 godzin, stare 2 godziny, rano i wieczorem, a sokół ma swój rewir na 20 km. W tamtym roku straciłem 20 młodych gołębi, w tym roku na pewno 5 – mówi Dariusz, hodowca gołębi z Abramowic.

Sokół wędrowny jest ptakiem drapieżnym. - Nie mamy wpływu czy będzie polował na dzikie ptaki czy hodowlane, sam lata i wybiera ofiary. Taką ma naturę, chce przeżyć, nie będzie żywił się roślinami – mówi Anna Aftyka z Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

W Lublinie gniazdo sokoła wędrownego jest najbardziej wysuniętym na wschód w Polsce. - Nikt go tutaj nie sprowadzał, sam wybrał gdzie chce mieć gniazdo. W Zamościu sokoły od dawna mają budkę, ale nie chcą tam się lęgnąć – dodaje Aftyka. Na gołębie poluje również jastrząb, ale też samica krogulca.

Sokoły z Wrotkowa już zaobrączkowane i wróciły do gniazda na...

- Hodowcy muszą nauczyć się żyć z sokołem. Poluje rano i wieczorem, częściej jak ma młode, hodowcy mogą puszczać gołębie o różnych porach. Z punktu widzenia sokoła nie ma różnicy czy je dzikiego gołębia czy hodowlanego – mówi Sławomir Sielicki prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.

W tamtym roku w Lublinie urodziło się pięć młodych sokołów, w tym roku podobnie, ale dwoje zginęło z powodu zatrucia karbofuranem. Przyczyny zgonu badają policjanci z komisariatu przy ul. Kunickiego. Funkcjonariusze przesłuchują świadków. Za wcześnie, żeby wskazywać ewentualnych podejrzanych.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 52

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość
2019-06-25T22:14:07 02:00, Gość:

Brawo dla sokoła, ja z chęcią go przyjmę do siebie,mam trochę wróbli do wypedzenia spod dachu, nie dają żyć, a o niszczeniu dachu i elewacji nie wspomnę... ;-) Ale pewnie takimi gowniarzami się nie interesuje, woli głębie, zawsze trochę więcej mieska do zjedzenia. :-)

2019-06-26T06:44:23 02:00, Gość:

A w czym ci te wróble tak przeszkadzają? 🤨

Też się zastanawiam... może za mało komarów i much końskich ma w okolicy i tęskni za pogryzieniami...

P
Pawel

Mi gołębie s...ą na samochód... ? Potraktować to jako uroki życia czy zlikwidować gołębie? A to może i wróble...

G
Gość
2019-06-25T22:14:07 02:00, Gość:

Brawo dla sokoła, ja z chęcią go przyjmę do siebie,mam trochę wróbli do wypedzenia spod dachu, nie dają żyć, a o niszczeniu dachu i elewacji nie wspomnę... ;-) Ale pewnie takimi gowniarzami się nie interesuje, woli głębie, zawsze trochę więcej mieska do zjedzenia. :-)

A w czym ci te wróble tak przeszkadzają? 🤨

G
Gość

Brawo dla sokoła, ja z chęcią go przyjmę do siebie,mam trochę wróbli do wypedzenia spod dachu, nie dają żyć, a o niszczeniu dachu i elewacji nie wspomnę... ;-) Ale pewnie takimi gowniarzami się nie interesuje, woli głębie, zawsze trochę więcej mieska do zjedzenia. :-)

G
Gość
2019-06-25T12:32:38 02:00, ans:

Wpisujący komentarze są jak zwykle podzieleni ale: bawią się w dyskryminację pisząc, że hodowcy gołębi to w wielu przypadkach byli milicjanci a pseudo obrońcy sokołów na boxiku peregrinus piszą, że jak milicjanci to nie umieją czytać ani pisać. Jedni i drudzy uważają, że mają rację i są "cacy" a sokół jest niewolony kajdanami od czasu gdy te daje się już założyć na biedne nóżęta:( aż do końca jego żywota. W imię czego jest na to przyzwolenie, ano nadmierna ciekawość, która jak zwykle doprowadza do zguby:(

2019-06-25T13:52:56 02:00, Beata:

Nie dla ciekawości, a w imię nauki i w celu ochrony. Proszę doczytać zanim się Pan / Pani wypowie.

Biedne ptaki, ofiary "nauki" :(

G
Gość
2019-06-25T15:24:12 02:00, Leon:

Poluje na gołębie po zawodach bo som zmeczone nieh sam gniazdo zbuduje Anie budki stawiać

zainwestuj w słownik, to może ktokolwiek Cię zrozumie. Zamiast som wciśnij "s" oraz "a" prawy alt, wyjdzie "są", naprawdę, ludzie to potrafią.

G
Gość
2019-06-25T17:43:12 02:00, Gość:

A co "miłośnicy " gołębi sądzą o tym https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/tysiace-golebi-nie-wrocilo-popelniono-przestepstwo,101691.html

Sami wysyłają na śmierć tysiące ptaków, a oburzeni są kiedy sokół zja kilka???

Chorzowska prokuratura sprawdza, czy podczas organizacji lotu polskich gołębi pocztowych z Niemiec nie doszło do przestępstwa. Hodowcy szacują, że do kraju nie wróciło około 30 tys. ptaków. (http://www.tvn24.pl)

Cała sprawa dotyczy lotu gołębi, który zorganizował 27 czerwca katowicki okręg Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w ramach klasyfikacji Mistrzów Polski. Ponad 50 tys. ptaków przewieziono do Schoeningen, skąd miały dotrzeć do Polski. Miały do przebycia ok. 600 km. Jednak z powodu szalejących burz do kraju nie wróciło ok. 30 tys. gołębi. (http://www.tvn24.pl)

G
Gość

A co "miłośnicy " gołębi sądzą o tym https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/tysiace-golebi-nie-wrocilo-popelniono-przestepstwo,101691.html

Sami wysyłają na śmierć tysiące ptaków, a oburzeni są kiedy sokół zja kilka???

G
Gość
2019-06-25T15:09:39 02:00, Gość:

Niech hodowcy srajptaków się wyprowadzą!

😀👍

G
Gość
2019-06-25T10:28:33 02:00, abc:

"Hodowcy chcą, aby sokół wędrowny się przeprowadził"

To napiszcie do niego petycję, prośbę, skargę czy co tam chcecie. Ten świat zmierza ku samozagładzie. Co za barany.

2019-06-25T11:48:06 02:00, Gość:

Na szczęście sokół jest ptakiem chronionym, i nie musi się wyprowadzać na życzenie kretynow.

Prędzej czy później się wyprowadzi. Twojej marnej pensji by nie starczyło ma hobby jakim jest hodowla gołębi pocztowych. A kretynem jesteś Ty jak myślisz, że będą patrzeć jak im łapie gołębie.

L
Leon

Poluje na gołębie po zawodach bo som zmeczone nieh sam gniazdo zbuduje Anie budki stawiać

G
Gość

Niech hodowcy srajptaków się wyprowadzą!

G
Gość

Niech się przeprowadzi na łęgi codziennie o 4 rano skurwysyna ganiam po balkonie

B
Beata
2019-06-25T12:32:38 02:00, ans:

Wpisujący komentarze są jak zwykle podzieleni ale: bawią się w dyskryminację pisząc, że hodowcy gołębi to w wielu przypadkach byli milicjanci a pseudo obrońcy sokołów na boxiku peregrinus piszą, że jak milicjanci to nie umieją czytać ani pisać. Jedni i drudzy uważają, że mają rację i są "cacy" a sokół jest niewolony kajdanami od czasu gdy te daje się już założyć na biedne nóżęta:( aż do końca jego żywota. W imię czego jest na to przyzwolenie, ano nadmierna ciekawość, która jak zwykle doprowadza do zguby:(

Nie dla ciekawości, a w imię nauki i w celu ochrony. Proszę doczytać zanim się Pan / Pani wypowie.

o
olo
2019-06-25T12:27:41 02:00, Kokos:

Sławomir Sielicki prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.

Bo dla takich osobników żrących wegańskie śmiecie liczą się tylko szkodniki typu wilk albo sokół.

Sielicki, zrozum, że dobry sokół albo wilk to taki w formie plajdy na jezdni!

Lepszym pożytkiem dla świata byłoby gdybyś sam został taką plajdą na jezdni:)

Dodaj ogłoszenie